ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Հայաստանի կինոգործիչների միության միջև այսօր ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր: Փաստաթուղթը ստորագրել են ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և Հայաստանի կինոգործիչների միության նախագահ Հարություն Խաչատրյանը:
Հուշագրի ստորագրմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, Հայաստանի կինոգործիչների միության անդամներ, կինոոլորտի ներկայացուցիչներ:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է այս տարի նշվող Հայ կինոյի 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական ծրագրերին և կինոոլորտում իրականացված կարևոր իրադարձություններին: Նրա նշմամբ՝ սա ցույց է տալիս այն աշխատանքը, որն արվում է կինոոլորտի նվիրյալների կողմից, որպեսզի հայկական կինոն, անիմացիան զարգանան և լինեն հանրության կյանքի կարևոր մի մաս:
«Կինոն մեր պատմության վատ ու լավ օրերի ուղեկիցն է: Հիշելով տարբեր դրվագներ՝ կինոն դառնում է մեր զգացողությունները փոխանցելու, մեր սեփական պատմությունը միմյանց պատմելու պատկերային միջոց: Շատ կարևորում եմ այն նպատակները, որոնք դրված են համագործակցության հուշագրի հիմքում: Դրանք ուղղված են մեր կինոժառանգության ներկայացմանը, հայկական ֆիլմերի ցուցադրման հնարավորությունների ընդլայնմանը և դրա շրջանակում իրենց առաջին քայլերն անող երիտասարդներին խրախուսմանը: Այս համատեքստում մենք հրաշալի հաջողություններ ունենք: Օրերս էլ վավերագրական ֆիլմերի հեղինակավոր փառատոնում Շողակաթ Վարդանյանի «1489» ֆիլմն արժանացել է մրցանակի»,-նշել է նախարարը՝ ընդգծելով, որ հուշագրով հնարավորություն է ընձեռվում առավել գործուն մասնակցություն ունենալու միջազգային կինոշուկաներում և տարբեր կինոհարթակներում, առանց որոնց հնարավոր չէ կինոյի զարգացումը:
Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է այն փաստը, որ հուշագիրը ստորագրվում է Հայ կինոյի 100-ամյակի հոբելյանական տարում և Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակին ընդառաջ, ինչը խորհրդանշական է․ «Մեզ հասած ժառանգությունը լավ իմաստով մեր պարտավորությունն է, մեր պատմությունը, որը, վստահ եմ, կշարունակենք նույնքան արժանավայել և բարձր պատասխանատվությամբ՝ փոխանցելով այն սերունդներին»:
Հայաստանի կինոգործիչների միության նախագահ Հարություն Խաչատրյանը ևս կարևորել է հուշագրի ստորագրումը և նշել, որ ոլորտում անելիքները շատ են: Նա մեծ դրվատանքով է խոսել ոլորտում իրենց քայլերն անող երիտասարդների մասին՝ ընդգծելով, որ առկա իրավիճակում բարենպաստ պայմաններ կան նրանց առաջխաղացման և մասնագիտական կայացման համար:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը հորդորել է երիտասարդներին լայնացնել մասնագիտական մտահորիզոնը, ստեղծագործական կարողությունների սահմանները, ինչպես նաև ակտիվացնել փոխգործակցությունն արտերկրի գործընկերների հետ՝ սովորել ու փորձով հարստացած վերադառնալ Հայաստան և արարել հայրենիքում:
Նշենք, որ համագործակցության հուշագրի նպատակն է ապահովել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և Հայաստանի կինոգործիչների միության սերտ համագործակցությունը կինոոլորտում իրականացվող քաղաքականության բարելավման հարցում: Այն միտված է կինոհամայնքի, այդ թվում՝ կինոգիլդիաների մասնագիտական, փորձագիտական, խորհրդատվական կարծիքի ապահովմանը՝ նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերում, օրենսդրական նախաձեռնություններում: Հուշագիրը կնպաստի նաև կինոծրագրերի միջոցով նախարարության կրթական և մշակութային ռազմավարական ծրագրերի աջակցմանը, կինոյի միջոցով կրթական, մշակութային, ստեղծարար և նորարար ծրագրերի, նախագծերի իրագործմանը:

Сегодня был подписан Меморандум о сотрудничестве между Министерством образования, науки, культуры и спорта РА и Союзом кинематографистов Армении. Документ подписали министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и председатель Союза кинематографистов Армении Арутюн Хачатрян.
На подписании меморандума присутствовали заместитель министра ОНКС Даниель Даниелян, члены Союза кинематографистов Армении и представители киноиндустрии.
Министр Жанна Андреасян рассказала о юбилейных программах этого года, посвященных 100-летию армянского кинематографа, и важных событиях в этой области. По ее словам, таким образом демонстрируются усилия энтузиастов киноиндустрии по стимулированию роста армянского кино и анимации, что делает их неотъемлемой частью общественной жизни.
“Кино отражает взлеты и падения нашей истории. Напоминая о различных эпизодах, фильм служит образным способом передать наши эмоции и поделиться друг с другом нашими личными историями. Я придаю большое значение целям, которые лежат в основе Меморандума о сотрудничестве. Их цель - представить наше кино наследие, расширить возможности показа армянских фильмов и поощрить молодежь, делающую свои первые шаги в этом направлении. В этом контексте мы добились замечательных успехов.
В этом контексте у нас есть замечательные успехи. На днях на авторитетном фестивале документальных фильмов картина Шогакат Варданян «1489» удостоилась приза», - отметила министр, подчеркнув, что меморандум дает возможность более активно участвовать в международных кинорынках и на различных киноплощадках, без которых невозможно развитие кино.
Жанна Андреасян отметила важность того факта, что меморандум подписывается в юбилейный год 100-летия армянского кино и в канун 100-летия Сергея Параджанова, что символично: «Дошедшее до нас наследие - это наше обязательство, наша история, которую, уверена, мы достойно и с высокой ответственностью продолжим передавать ее поколениям».
Председатель Союза кинодеятелей Армении Арутюн Хачатрян также отметил важность подписания меморандума и отметил, что в этой сфере многое предстоит сделать. Он высоко оценил молодых людей, делающих свои шаги в этой области, подчеркнув, что нынешняя ситуация создает благоприятные условия для их продвижения и профессионального развития.
Заместитель министра ОНКС Даниель Даниелян призвал молодежь расширить профессиональный кругозор, границы творческих способностей, а также активизировать взаимодействие с зарубежными коллегами, чтобы учиться и обогащаться опытом, возвращаться в Армению и творить на родине.
Отметим, что целью меморандума является обеспечение тесного сотрудничества между министерством образования, науки, культуры и спорта РА и Союзом кинодеятелей Армении в вопросе улучшения политики в сфере кино. Он направлен на обеспечение профессионального, экспертного, консультативного мнения киносообщества, в том числе кино гильдий, в реализуемых министерством программах и законодательных инициативах. Меморандум также будет способствовать поддержке стратегических программ министерства образования и культуры посредством кинопрограмм, реализации образовательных, культурных, творческих и инновационных программ и проектов посредством кинематографа.