ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի միջազգային կոմիտեի տնօրեն Զեյնա Մինային:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Կարեն Գիլոյանը, Արթուր Մարտիրոսյանը և Դանիել Դանիելյանը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է Զեյնա Մինային և կարևորել Ֆրանկոֆոնիայի 2027թ. խաղերը Հայաստանում հյուրընկալելու հայտին առնչվող հարցերը քննարկելու հնարավորությունը:
«Ֆրանսերենը և ֆրանկոֆոն արժեքները մեկ անբաժանելի ամբողջություն են: Մեզ համար կարևոր է նաև ֆրանկոֆոն երկրների հետ համագործակցության փորձը, որ կուտակել ենք Հայաստանի՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նախագահության տարիներին: Ամեն տարի Հայաստանում մեծ հանդիսավորությամբ է նշվում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրը, անցկացվում են տարբեր միջոցառումներ, որոնք նպաստում են ֆրանկոֆոն մշակույթի և արժեքների տարածմանն ու լեզվի զարգացմանը: Սա մեր կյանքի մի մասն է կազմում: Անգամ եթե մեզանից բոլորը չէ, որ խոսում են ֆրանսերեն, ֆրանկոֆոն ընտանիքին պատկանելու զգացումը և այդ ընտանիքի արժեքները կրելը հոգեհարազատ են մեր հասարակությանը: Այս համատեքստում Ֆրանկոֆոնիայի 2027 թվականի խաղերը Հայաստանում հյուրընկալելու ցանկությունը տրամաբանական հաջորդ քայլն է մեզ համար»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Զեյնա Մինան շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանկոֆոնիայի 2027թ. խաղերը Հայաստանում հյուրընկալելու հայտ ներկայացնելու համար և ընդգծել՝ այն, ինչ այս օրերին տեսել է մեր երկրում, բավականին տպավորիչ է:
«Հասցրել եմ լինել մի շարք մարզական և մշակութային հաստատություններում, Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունում: Իսկապես, բավականին զարգացած ենթակառուցվածքներ ունեք, և արդեն իսկ կարող եմ ասել՝ գրեթե ամբողջովին պատրաստ եք խաղերը հյուրընկալելուն: Արդեն իսկ բավականին լուրջ և տպավորիչ հայտ եք ներկայացրել: Լինելով Հայաստանում ու տեսնելով ՀՀ կառավարության վերաբերմունքը՝ ավելի քան վստահ ենք, որ ի զորու եք հոբելյանական 10-րդ խաղերն անցկացնել ամենաբարձր մակարդակով»,- նշել է Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի միջազգային կոմիտեի տնօրեն Զեյնա Մինան:
Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի միջազգային կոմիտեի տնօրենն ընդգծել է՝ 2027 թվականի խաղերն ընդունելու պատրաստակամությունը մշակույթի և սպորտի ռազմավարական զարգացման՝ ՀՀ կառավարության որդեգրած քաղաքականության տրամաբանական շարունակությունն է:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանի հայտին և Ֆրանկոֆոնիայի խաղերը ՀՀ-ում անցկացնելուն առնչվող մի շարք հարցեր: Պատվիրակության անդամներն իրենց դիտարկումներն ու առաջարկություններն են ներկայացրել խաղերի կազմակերպման համար նախատեսվող վայրերի և դրանց պայմանների վերաբերյալ:
Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի միջազգային կոմիտեի տնօրեն Զեյնա Մինան կարևորել է նաև Հայաստանում ֆրանսերեն լեզվի հանդեպ հետաքրքրությունը: Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը վստահություն է հայտնել՝ Ֆրանկոֆոնիայի 2027թ. խաղերը Հայաստանում անցկացնելու հնարավորությունը թույլ կտա էականորեն ավելացնելու ֆրանսախոս անձանց թիվը մեր հասարակությունում:
Նշենք՝ դեկտեմբերի 14-ին Փարիզում կայանալիք կոնֆերանսին պաշտոնապես կնեկայացվեն Ֆրանկոֆոնիայի 2027թ. խաղերը հյուրընկալելու պատրաստակամություն հայտնած երկրների վերջնական հայտերը, ինչից հետո Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի միջազգային կոմիտեն որոշում կկայացնի խաղերի անցկացման վայրի վերաբերյալ:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received today the Director of the International Francophonie Games Committee Zeina Mina.
ESCS Deputy Ministers Karen Giloyan, Arthur Martirosyan and Daniel Danielyan also attended the meeting.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan welcomed Zeina Mina and emphasized the importance of the opportunity to discuss issues related to the application to host the Francophonie Games 2027 in Armenia.
“The French language and Francophonie values are one inseparable unity. The collaboration experience with the countries of La Francophonie, we have accumulated during the years of Armenia's chairmanship in the International Organization of la Francophonie, is also important for us. Every year, the International Day of Francophonie is celebrated with great solemnity in Armenia, and numerous activities are organized to advance Francophonie culture and values as well as language development. It's part of our life. The sense of belonging to a Francophone family and their values are close to our society even though not all of us speak the language. Considering this, the desire to host the Francophonie Games 2027 in Armenia is the next logical step for us,” noted Zhanna Andreasyan.
Zeina Mina expressed gratitude for Armenia's application to host the Francophonie Games 2027 and emphasized how remarkable is what she has recently witnessed in our country.
“I’ve managed to visit several sports and cultural institutions and the Public Television of Armenia. Indeed, you have a fairly developed infrastructure, and I can already state that you are almost completely ready to host the games. You have already submitted a rather serious and impressive application. Being in Armenia and seeing the attitude of the RA Government, we are more than confident that you can hold the 10th anniversary Games at the highest level,” noted the Director of the International Francophonie Games Committee Zeina Mina.
The Director of the International Francophonie Games Committee emphasized that the willingness to host the Games 2027 is a logical continuation of the policy of the RA Government regarding the strategic development of culture and sports.
During the meeting, the sides considered many issues related to Armenia's application to hold the Francophonie Games in Armenia.
The members of the delegation presented their observations and suggestions regarding the venues of the Games and their conditions.
Director of the International Francophonie Games Committee Zeina Mina also highlighted the significance of interest towards the French language in Armenia. Minister Zhanna Andreasyan expressed confidence that the possibility of holding the Francophonie Games 2027 in Armenia will significantly increase the number of French-speaking people in our society.
Note that at the conference, scheduled on December 14 in Paris, the final applications of the countries having expressed their willingness to host the Francophonie Games 2027 will be officially considered, after which the International Committee of Francophonie Games will determine the venue of the games.