Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում հանդիսավոր արարողությամբ տրվել է Սամբոյի 2023 թվականի մեծահասակների աշխարհի առաջնության պաշտոնական մեկնարկը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, սամբոյի Հայաստանի և միջազգային ֆեդերացիաների ղեկավարները:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է աշխարհի առաջնության մասնակիցներին, միջազգային ֆեդերացիայի ներկայացուցիչներին և Հայաստան ժամանած հյուրերին: Ժաննա Անդրեասյանը հաջող մրցելույթներ և ազնիվ պայքար է մաղթել առաջնության մասնակիցներին. «Կրկին հանդիպում ենք Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում. դա նշանակում է, որ Հայաստանի մայրաքաղաքը ընդունել է մարզաշխարհի ներկայացուցիչներին: Ընդամենը վերջին երկու տարում այս մարզահամալիրում անցկացվել են բռնցքամարտի և ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունները, ֆուտզալի և բասկետբոլի միջազգային մրցաշարեր, սամբոյի դեռահասների, պատանիների և երիտասարդների աշխարհի առաջնությունները:
Հիմա անզեն ինքնապաշտպանության՝ սամբոյի աշխարհի ուժեղագույնների հերթն է. մեկնարկում է մեծահասակների աշխարհի առաջնությունը: Մարզաձևի հիմքում նաև հայկական կոխ ըմբշամարտն է, հետևաբար Հայաստանում այն ամենասիրվածներից է»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարն ու հիշատակել մարզաձևի հայ նվիրյալներին՝ աշխարհի հնգակի չեմպիոն Գագիկ Ղազարյանին և մեր մյուս մրցանակակիրներին:
«Հայաստանի պատվիրակներն այսօր էլ պատրաստ են ազնիվ մրցակցության մեջ մտնել աշխարհի ավելի քան 70 երկրներից ժամանած տղամարդկանց մարզական ու մարտական սամբոյի, կանանց մարզական սամբոյի ներկայացուցիչների հետ՝ բաղձալի մեդալների համար: Սիրելի՛ հյուրեր, բարով եք եկել մշակույթի ու արվեստի, գիտության ու սպորտի երկիր՝ Հայաստան: Հուսով եմ՝ կհասցնեք լինել նաև երկրի տեսարժան վայրերում ու սիրել Հայաստանը՝ որպես հյուրընկալ երկիր: Ցանկությունս է, որ մեր երկրից հեռանալիս կրկին վերադառնալու ցանկություն ունենաք»,- եզրափակել է ԿԳՄՍ նախարարը:
Բացման արարողության ժամանակ պարային ու ակրոբատիկ շոու-ծրագրով ներկայացվել են սամբո մարզաձևի ավանդույթները, հայկական սամբոյի պատմությունը, որին հաջորդել է մասնակից ավելի քան 70 երկրների դրոշների շքերթը, այնուհետև Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայի նախագահ Միքայել Հայրապետյանը «Խաղաղության մեդալով» է պարգևատրել Միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ Վասիլի Շեստակովին: Ի դեպ, «Խաղաղության մեդալը» պատրաստել է աշխարհի չեմպիոն Սերգո Չախոյանը:
Սամբոյի միջազգային ֆեդերացիայի (FIAS) նախագահ Վասիլի Շեստակովը FIAS-ի անունից ողջունել է տարվա գլխավոր մարզական միջոցառման մասնակիցներին և հյուրերին: Միջազգային ֆեդերացիայի նախագահի խոսքով՝ այս տարի սամբո մարզաձևը տոնում է իր 85-ամյակը, և այդ առիթով Հայաստան են ժամանել անվանի սամբիստներ աշխարհի տարբեր անկյուններից:
«Դուք ներկա եք իսկական մարզական տոնի այս հրաշալի մարզահամալիրում: Շնորհակալություն եմ հայտնում Հայաստանի կառավարությանը, ԿԳՄՍ նախարարությանը և Հայաստանի ազգային օլիմպիական կմիտեին, Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիային՝ աշխարհի առաջնությունն ամենաբարձր մակարդակով կազմակերպելու համար»,- նշել է Շեստակովը:
Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայի նախագահ Միքայել Հայրապետյանը ևս ընդգծել է մեր երկրում առաջին անգամ անցկացվող մեծահասակների աշխարհի առաջնության կարևորությունը:

The official start of the World Sambo Championship 2023 among adults was given with a solemn ceremony at Karen Demirchyan Sports and Concert Complex.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan, Yerevan Mayor Tigran Avinyan, Chairman of the National Olympic Committee of Armenia Gagik Tsarukyan, Deputy Minister Karen Giloyan, Presidents of the Sambo Federation of Armenia and international federations attended the event.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan welcomed the participants of the World Championship, representatives of the International Federation and guests who arrived in Armenia. Zhanna Andreasyan wished the participants of the championship successful performances and fair fight: “Here we get together again at Karen Demirchyan Sports and Concert Complex: this means that the capital of Armenia has hosted the representatives of the sports world. Over the past two years, this sports complex has hosted the European Boxing and Weightlifting Championships, International Futsal and Basketball Tournaments, World Cadet, Youth and Junior Sambo Championships.
Now it's the turn for the world's strongest Sambo unarmed self-defence: the world championship among adults is launching. The basis of this sport is also the Armenian Koch wrestling, therefore, it is one of the most popular in Armenia,” stated the ESCS Minister, mentioning our committed five-time world champion Gagik Ghazaryan and other prize winners.
Even today, the Armenian delegates are ready to compete fairly for the desired medals against men's and women's sports sambo and combat sambo representatives from over 70 countries worldwide. Dear guests, welcome to Armenia, the land of culture and art, science and sports. I hope you will have the opportunity to see the sights of our country and develop a deep affection for Armenia as a hospitable country. I wish you had the desire to come back again when you leave our country,” concluded the ESCS Minister.
After a flag procession involving over 70 participating countries, the customs of sambo sports and the history of Armenian sambo were showcased during the opening ceremony. Next, the President of the Sambo Federation of Armenia, Mikael Hayrapetyan, awarded a “Peace Medal” to the President of the International Federation, Vasily Shestakov. By the way, the “Peace Medal” was prepared by world champion Sergo Chakhoyan.
President of the International Sambo Federation (FIAS) Vasily Shestakov, on behalf of FIAS, greeted the participants and guests of the main sports event of the year. According to the President of the International Federation, Sambo celebrates its 85th anniversary this year, and famous Sambo wrestlers from different parts of the world have arrived in Armenia on this occasion.
“You are participating in an amazing sporting event in this wonderful sports complex. I express my gratitude to the Government of Armenia, the ESCS Ministry and the National Olympic Committee of Armenia and the Sambo Federation of Armenia for organizing the World Cup at the highest level,” noted Shestakov.
President of the Sambo Federation of Armenia Mikael Hayrapetyan also highlighted the importance of the first World Championship among adults in our country.
Note that 650 athletes from more than 70 countries are participating in the World Sambo Championship.