Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաք Էր-Ռիադում սեպտեմբերի 10-25-ն անցկացվում է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի 45-րդ ընդլայնված նիստը, որին մասնակցում է նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության պետ, 1972թ. Մշակութային և բնության համաշխարհային ժառանգության պաշտպանության մասին կոնվենցիայի համակարգող Հարություն Վանյանը:
Հարություն Վանյանն իր ելույթում Հայաստանի պատվիրակության անունից լսարանի ուշադրությունն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանը, մշտապես քաղաքականացնելով ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի մշակութային հարթակը, անհիմն ու կեղծ մեղադրանքներ է հնչեցնում Հայաստանի հասցեին, և այդ վարքագիծը հակասում է կազմակերպության արժեքներին և սկզբունքներին:
ՀՀ ներկայացուցիչը նաև առարկություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող Ազոխի և Վերին Թաղերի քարայրներն Ադրբեջանի նախնական ցանկում ներառելու ադրբեջանական առաջարկի կապակցությամբ։
Հայաստանի պատվիրակն իր խոսքում նշել է, որ նախնական ցանկում գրանցվող քարայրները գտնվում են Լեռնային Ղարաբաղի Հադրութի շրջանում, որը 2020թ. Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով անցել է վերջինիս վերահսկողության տակ: Այդ ժամանակից ի վեր՝ Ադրբեջանը ձեռնամուխ է եղել Լեռնային Ղարաբաղում հազարամյա հայկական մշակութային ժառանգության՝ պետական հովանավորությամբ իրականացվող մշակութային ցեղասպանությանը` մշակութային վայրերի ոչնչացման, պղծման և հայկական ինքնության յուրացման բազմաթիվ փաստագրված դեպքերով: Հադրութի շրջանի Մոխրենես գյուղի Սուրբ Սարգիս եկեղեցու՝ վերջերս ավերած արբանյակային լուսանկարները, ի թիվս այլոց, ծառայում են որպես Ադրբեջանի կողմից ոչ միայն հայկական մշակութային ժառանգության, այլև Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման անտեսման վառ օրինակ, որը 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի որոշմամբ՝ պարտադրում է Ադրբեջանին «ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի ու պղծման գործողությունները՝ ուղղված հայկական մշակութային ժառանգության, ներառյալ՝ եկեղեցիների և այլ պաշտամունքի վայրերի, հուշարձանների, տեսարժան վայրերի, գերեզմանատների և արտեֆակտերի դեմ»:
Մեջբերվել է նաև 2022 թվականի մարտի 10-ի Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձևը, որով կազմակերպությունը դատապարտում է Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացման, Ադրբեջանում հայատյացության տարածման համար:
Հարություն Վանյանը նշել է, որ մինչև այժմ Ադրբեջանը հրաժարվում է Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ մուտքի իրավունք տրամադրել ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելությանը՝ կատարելու կարևորագույն մշակութային արժեքների գույքագրում, որն առաջարկվել էր ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրենի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերին՝ որպես տարածաշրջանի ժառանգության արդյունավետ պաշտպանության նախապայման։ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից ի վեր, Լեռնային Ղարաբաղի անմարդկային շրջափակման հետ մեկտեղ, Ադրբեջանի այս գործողությունները վկայում են բնիկ հայ բնակչության ոչնչացման և նրա մշակութային ժառանգության ցանկացած հետք ջնջելու ցեղասպան մտադրության մասին։
Շեշտվել է նաև ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի առաքելության տեղակայման հրատապ անհրաժեշտությունը և ընդգծվել Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ համագործակցել այդ հարցով ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի հետ։

В столице Саудовской Аравии Эр-Рияде 10-25 сентября проводится 45-е расширенное заседание Комитета Всемирного наследия ЮНЕСКО, в котором участвует также начальник управления по охране памятников истории и культуры министерства образования, науки, культуры и спорта РА, координатор конвенции 1972 года Об охране всемирного культурного и природного наследия Арутюн Ванян.
В своем выступлении Арутюн Ванян от имени армянской делегации обратил внимание аудитории на тот факт, что Азербайджан, постоянно политизируя культурную площадку ЮНЕСКО, озвучивает необоснованные и ложные обвинения в адрес Армении, и это поведение противоречит ценностям и принципам организации.
Представитель Армении также выразил возражение в связи с предложением Азербайджана включить пещеры Азоха и Верин Тагер, находящиеся в Нагорном Карабахе, в предварительный список Азербайджана.
В своей речи делегат Армении отметил, что пещеры, включенные в предварительный список, находятся в Гадрутском районе Нагорного Карабаха, который в результате развязанной Азербайджаном войны 2020 года перешел под контроль последнего. С тех пор Азербайджан приступил к осуществляемому под государственным патронатом культурному геноциду тысячелетнего армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе с многочисленными задокументированными случаями уничтожения, осквернения культурных объектов и присвоения армянской идентичности.
В частности, спутниковые фотографии недавно разрушенной церкви Сурб Саркис села Мохренес Гадрутского района, служат ярким примером игнорирования Азербайджаном не только армянского культурного наследия, но и решения Международного суда, который решением от 7 декабря 2021 года обязывает Азербайджан «принять все необходимые меры для предотвращения и наказания актов вандализма и осквернения армянского культурного наследия, включая церкви и другие места отправления культа, памятники, достопримечательности, кладбища и артефакты».
Также была приведена резолюция Европарламента от 10 марта 2022 года, в которой организация осуждает Азербайджан за уничтожение культурного наследия в Нагорном Карабахе и распространение армянофобии в Азербайджане.
Арутюн Ванян также отметил, что Азербайджан до сих пор отказывается предоставить право доступа в Нагорный Карабах и прилегающие территории миссии ЮНЕСКО по сбору фактов для проведения инвентаризации важнейших культурных ценностей, предложенной генеральным директором ЮНЕСКО в ноябре 2020 года в качестве предварительного условия для эффективной защиты наследия региона. С 12 декабря 2022 года, наряду с бесчеловечной блокадой Нагорного Карабаха, и эти действия Азербайджана свидетельствуют о намерении уничтожить коренное армянское население и стереть любые следы его культурного наследия.
Была также подчеркнута настоятельная необходимость размещения миссии ЮНЕСКО и подчеркнута готовность Армении сотрудничать с ЮНЕСКО в этом вопросе.