ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Ռուսաստանի գիտության և մշակույթի կենտրոնի ղեկավար Վադիմ Ֆեֆիլովը:
Ողջունելով դեսպանին՝ ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջպետական հարաբերություններում կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում համագործակցության կարևորությունը: Որպես համագործակցության կարևոր բաղադրիչ` նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շեշտադրել է երկկողմ ծրագրերի շարունակական իրականացումը՝ միջոցառումների, փորձի փոխանակման, համատեղ մշակութային և սպորտային միջոցառումների իրականացման ձևաչափով: Նախարարի խոսքով՝ համատեղ ծրագրերի շարունակականությունն ու ոլորտային նոր նախաձեռնությունների իրականացումն օրակարգային առաջնահերթություն են:
Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և շեշտել՝ ԿԳՄՍ նախարարության համակարգման ոլորտներում առկա նախաձեռնությունների շարունակական իրականացումը կնպաստի հայ-ռուսական համագործակցության զարգացմանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև Հայաստանում ռուսերենի ուսուցման բարելավմանը և Ռուսաստանում հայերենի դասավանդման արդյունավետության բարձրացմանը վերաբերող հարցեր: Անդրադառնալով Հայ-ռուսական համալսարանի գործունեությանը՝ կողմերը կարևորել են կրթական ծրագրերի արդիականացումը և զարգացումը:
Կողմերը քննարկել են նաև սեպտեմբերի 19-22-ը Ռուսաստանի Դաշնության Ստավրոպոլ քաղաքում կայանալիք Հայ-ռուսական երիտասարդական համաժողովի անցկացման հետ կապված մի շարք հարցեր: Համաժողովի նպատակն է ակտիվ երիտասարդների միջև գործընկերային հարաբերությունների ստեղծումը, փորձի փոխանակումը և միջազգային հարաբերությունների ամրապնդումը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև մշակույթի ոլորտում համատեղ ծրագրերի և միջոցառումների իրականացմանը, մասնավորապես՝ քննարկվել են Հայաստանում Ռուսաստանի մշակույթի օրերի անցկացման մանրամասներ:
ՌԴ դեսպանը կարևորել է նաև սպորտի ոլորտում երկու երկրների միջև համագործակցության հեռանկարները, մասնավորապես՝ մարզիկների և մարզիչների փոխանակման ծրագրերի իրականացումը, համատեղ ուսումնամարզական հավաքների անցկացումը, ինչպես նաև Ռուսաստանում կազմակերպվելիք սպորտային մրցաշարերին հայ մարզիկների մասնակցությունը:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to the Republic of Armenia Sergey Kopyrkin.
ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan and Head of the Russian Center for Science and Culture Vadim Fefilov also attended the meeting.
Welcoming the Ambassador, the ESCS Minister highlighted the importance of cooperation in the fields of education, science, culture and sports in the interstate relations of Armenia and Russia. As an important component of cooperation, Minister Zhanna Andreasyan stressed the consistent implementation of bilateral programs in the form of events, experience exchange, and joint cultural and sports events. According to the Minister, the continuity of joint programs and the implementation of new sectoral initiatives are a priority on the agenda.
Thankful for the reception, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation Sergey Kopyrkin stressed that the continued implementation of existing initiatives in the areas under the scope of the ESCS Ministry’s coordination will contribute to the advancement of Armenian-Russian cooperation.
During the meeting, the sides also discussed issues related to advancing the teaching of the Russian language in Armenia and the Armenian language in Russia. Touching upon the activities of the Armenian-Russian University, the sides emphasized the importance of modernization and the advancement of educational programs.
The sides also discussed a number of issues related to the holding of the Armenian-Russian Youth Conference in Stavropol on September 19-22 in the Russian Federation. The objective of the conference is to establish partnerships between active youth, experience exchange and strengthening international relations.
During the meeting, the sides also touched upon the implementation of joint programs and events in the field of culture, in particular, the details of holding the Culture Days of Russia in Armenia were discussed.
The Russian Ambassador also highlighted the importance of the prospects for cooperation between the two countries in the field of sports, in particular, the implementation of exchange programs for athletes and coaches, joint training camps, as well as the participation of Armenian athletes in sports tournaments organized in Russia.