Սեպտեմբերի 12-14-ը ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայում տեղի կունենա «Արամ Խաչատրյան - 120» խորագրով միջազգային գիտաժողով։
Գիտաժողովը նախաձեռնել է ՀՀ ԳԱԱ արվեստի ինստիտուտը՝ Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի և Հայաստանի կոմպոզիտորների միության հետ համատեղ, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի համաֆինանսավորմամբ։ Նպատակն է ներկայացնել խաչատրյանագիտության արդի վիճակը, քննության առնել հայ ականավոր կոմպոզիտորի ստեղծագործական, կատարողական ու երաժշտական-հասարակական գործունեությունը, արժևորել նրա թողած ժառանգությունը:
Գիտաժողովի աշխատանքներին կմասնակցեն 8 երկրների (Հայաստան, Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ուկրաինա, Լատվիա, Նիդեռլանդներ, Շվեդիա, Լիբանան) միջազգային ճանաչում ունեցող առաջատար գիտնականներ և երիտասարդ հետազոտողներ:
Գիտաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ ճեմասրահում կկազմակերպվի խաչատրյանագիտության ձեռքբերումները ներկայացնող ցուցադրություն, իսկ Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում՝ «Հավերժ երախտապարտ Արամից» ցուցահանդեսը, որի ընթացքում կներկայացվեն Ել. Ֆ. Գնեսինայի թանգարան-բնակարանում (Մոսկվա) պահվող նյութերը:

12-14 сентября в Национальной академии наук РА состоится международная научная конференция «Арам Хачатурян-120».
Конференция была инициирована институтом искусств НАН РА совместно с домом-музеем Арама Хачатуряна и Союзом композиторов Армении при софинансировании комитета высшего образования и науки Министерства образования, науки, культуры и спорта РА.
Цель мероприятия - представить современное состояние хачатряноведения, изучить творческую, исполнительскую и музыкально-общественную деятельность выдающегося армянского композитора, оценить его наследие.
В работе конференции примут участие ведущие международно признанные ученые и молодые исследователи из 8 стран: Армения, Россия, США, Украина, Латвия, Нидерланды, Швеция, Ливан.
В рамках конференции в фойе НАН РА будет организована выставка, представляющая достижения хачатряноведения, а в Доме-музее Арама Хачатуряна состоится выставка «Вечно благодарный Араму», в ходе которой будут представлены материалы, хранящиеся в музее-квартире Е. Ф. Гнесиной (Москва).