ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանն այցելել է Հայաստանի կինոգործիչների միություն և Կինոյի տուն:
Դանիել Դանիելյանը Հայաստանի կինոգործիչների միության նախագահ Հարություն Խաչատրյանի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել կառույցում, ծանոթացել ենթակառուցվածքներին:
Հայաստանի կինոգործիչների միության նախագահ Հարություն Խաչատրյանը և նախագահի խորհրդական Արայիկ Մանուկյանը ներկայացրել են միության և Կինոյի տան շենքային պայմանները, իրականացված աշխատանքները: Նախարարի տեղակալին ներկայացվել է նաև միության գործունեությունը՝ անդրադառնալով առաջիկա անելիքներին:
Ծանոթանալով Կինոյի տան նորացված միջավայրին՝ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը կարևորել է շենքային պայմաններում ներառականության ապահովումը: Նա հետաքրքրվել է կազմակերպվող միջոցառումներին հանրության ակտիվությամբ և մասնակցությամբ:
Փոխնախարարին ներկայացվել է նաև «Հայկական կինոյի 100-ամյակին նվիրված կինոդերասանների աստղերի պուրակի» կառուցման նախագիծը, որը լինելու է միության շենքին հարակից հատվածում:
Դանիել Դանիելյանի նշմամբ՝ հայկական մշակույթի պահապանները արվեստագետներն են, ոլորտի ներկայացուցիչները, և նախարարությունը մշտապես պատրաստակամ է նպաստելու կինոյի ոլորտի զարգացմանը միտված արդյունավետ նախաձեռնություններին, նոր գաղափարների և ծրագրերի իրականացմանը:
Նախարարի տեղակալը հետաքրքրվել է նաև «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի ընթացքով, գրանցած արդյունքներով: Նա կարևորել է փառատոնի միջոցով միջազգային համագործակցության ամրապնդումը:
Այցի ընթացքում քննարկվել են ոլորտի խնդիրները, հայաստանյան ու միջազգային համագործակցությանն ուղղված կարևոր ծրագրերը, դրանց իրականացման ընթացքը:

RA ESCS Deputy Minister Daniel Danielyan visited the Union of Cinematographers of Armenia and the Cinema House.
Daniel Danielyan, accompanied by the Chairman of the Union of Cinematographers of Armenia Harutyun Khachatryan, toured the building and got acquainted with the infrastructure.
Chairman of the Union of Cinematographers of Armenia Harutyun Khachatryan and Adviser to the Presidential Arayik Manukyan presented the conditions of the buildings of the Union and the Cinema House and the work carried out. The activities of the Union and the upcoming activities were presented to the Deputy Minister.
After familiarizing with the renovated environment of the Cinema House, the ESCS Deputy Minister emphasized the importance of ensuring inclusivity in buildings. He inquired about the activity and engagement of the public in the organized events.
The project for the construction of the “Alley of Movie Stars Dedicated to the 100th Anniversary of Armenian Cinema”, which will be located in the area adjacent to the Union building was also presented to the Deputy Minister.
Daniel Danielyan claimed that the trustees of Armenian culture are artists, and representatives of the sector, and the Ministry is always willing to promote effective initiatives aimed at the advancement of the film industry, and the implementation of new ideas and programs.
The Deputy Minister also inquired about the progress of the “Golden Apricot” Film Festival and the achieved results. He highlighted the importance of strengthening international cooperation through the festival.
During the visit, the issues of the sector, important programs aimed at Armenian and international cooperation, and the progress of their implementation were discussed.