ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիին:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնի ստանձնման կապակցությամբ՝ վերահաստատելով հայ-ֆրանսիական համագործակցային կապերը խորացնելու պատրաստակամությունը. «Հայ-ֆրանսիական հարաբերություններն ունեն պատմական հենք և կայուն կարգավիճակ: Մենք ֆրանսիացի գործընկերների հետ տարբեր ոլորտներում ակտիվ համագործակցում ենք և պատրաստ ենք խորացնել այն, ինչպես նաև քննարկել նոր ծրագրերի իրագործման գաղափարներ»:
Դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին շնորհակալություն է հայտնել հյուրընկալության համար և հույս հայտնել, որ ԿԳՄՍ նախարարության համակարգման ոլորտներում կշարունակվի հաջող համագործակցությունը ֆրանսիական կողմի հետ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև կրթության ոլորտում համագործակցության հարցերին, մասնավորապես՝ շեշտվել է ֆրանսերենի դասավանդման ծրագրերի բարելավման, ՄԿՈւ ոլորտում համագործակցությունը խորացնելու կարևորությունը: Այս համատեքստում կողմերն անդրադարձել են Տավուշի Պատրիկ Տէվէճեան տարածաշրջանային քոլեջում ֆրանսիական մոդելի տեղայնացմամբ ուսուցման կազմակերպման հարցերին:
Հանդիպման ավարտին ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում Լաչինի միջանցքի շրջափակմամբ պայմանավորված հումանիտար աղետին: Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է նաև Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգությանը սպառնացող վտանգի խնդիրը:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia Olivier Decottignies
ESCS Minister Zhanna Andreasyan congratulated the Ambassador on his appointment and reaffirmed the commitment to strengthening the partnership between Armenia and France: “Armenian-French relations have a historical basis and a sustainable foundation. We are closely cooperating with our French partners in various fields and are willing to extend them and consider ideas of implementing new programs.”
Thankful for the reception, Ambassador Olivier Decottignies expressed hope that successful cooperation with the French side will continue in the fields under the coordination of the ESCS Ministry.
During the meeting, a reference was made to the issues of cooperation in the field of education, in particular, the importance of advancing French language teaching programs, and extending cooperation in VET. In this regard, the parties touched upon the issues of organizing training based on the localization of the French model at the Tavush Regional College of Patrick Devedjian.
At the end of the meeting, ESCS Minister Zhanna Andreasyan touched upon the humanitarian crisis caused by the blockade of the Lachin corridor in Nagorno-Karabakh. Zhanna Andreasyan also stressed the issue of the threat to cultural the heritage in Nagorno-Karabakh.