ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆաբիո Վազ Պիտալուգային:
Նախարարը ողջունել է դեսպանին և շնորհավորել նշանակման կապակցությամբ՝ մաղթելով արդյունավետ աշխատանք՝ ի շահ հայ-բրազիլական բարեկամական կապերի զարգացման:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը դիտարկել են կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Անդրադառնալով վերոնշյալ ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը՝ նախարարը տեղեկացրել է, որ երկու երկրների համապատասխան գերատեսչությունների միջև քննարկվում են բարձրագույն կրթության, սպորտի և ֆիզիկական դաստիարակության բնագավառներում համագործակցության մասին հուշագրերը:
Ժաննա Անդրեասյանը հույս է հայտնել, որ հայ-բրազիլական համագործակցության խորացման ու ամրապնդման ուղղությամբ աշխատանքներն ավելի արդյունավետ ընթացք կստանան:
Դեսպան Ֆաբիո Վազ Պիտալուգան շնորհակալություն է հայտնել նախարարին ընդունելության համար և ընդգծել, որ երկու երկրների միջև կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում առկա է սերտ համագործակցության մեծ ներուժ: Դեսպանը ներկայացրել է հնարավոր համագործակցությանն առնչվող ուղղություններն ու ծրագրերը՝ կրթական փոխանակումների, բուհերում բրազիլական պորտուգալերենի ուսուցման, հայ-բրազիլական մշակութային կապերի հզորացմանն ուղղված միջոցառումների իրականացման համատեքստում:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպման ընթացքում դեսպանի ուշադրությունն է հրավիրել նաև Լեռնային Ղարաբաղում 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանության խնդրին:

Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federative Republic of Brazil to the Republic of Armenia Fabio Vaz Pitaluga.
RA ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan also attended the meeting.
The Minister welcomed the Ambassador and congratulated him on his appointment, wishing fruitful work for the benefit of the development of Armenian-Brazilian friendly relations.
During the meeting, the sides discussed various issues related to the expansion of cooperation in the fields of education, science, culture and sports.
Regarding the expansion of cooperation in the above-mentioned areas, the Minister said that memoranda of cooperation in the fields of higher education, sports and physical education are being considered between the corresponding departments of the two countries.
Zhanna Andreasyan expressed hope that the activities on advancing and strengthening the Armenian-Brazilian cooperation will be more efficient.
Ambassador Fabio Vaz Pitaluga thanked the Minister for the reception and stressed that there is great potential for close cooperation between the two countries in the fields of education, science, culture and sports. The Ambassador presented the directions and programs of possible cooperation in the context of educational exchanges, teaching Brazilian Portuguese in universities, and implementation of measures aimed at strengthening Armenian-Brazilian cultural ties.
During the meeting, ESCS Minister Zhanna Andreasyan also drew the Ambassador's attention to the issue of preserving the Armenian historical and cultural heritage in the territories that came under the control of Azerbaijan as a result of the 44-day war in Nagorno-Karabakh.