ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի ելույթը ՌԴ Կազան քաղաքում տեղի ունեցած «Ձևավորելով ապագան» խորագիրը կրող կրթության միջազգային ֆորումի ժամանակ
Միջազգային ֆորումի հարգելի՛ մասնակիցներ,
Հարգելի՛ գործընկերներ,
Թույլ տվեք ողջունել կրթության նախարարների միջազգային ֆորումի կազմակերպիչներին և բոլոր մասնակիցներին ու մաղթել արդյունավետ աշխատանք և հետաքրքիր քննարկումներ։
Ժամանակակից սոցիալական իրադարձություններն ավելի են բարձրացնում կրթության խնդրի առաջնային նշանակությունը ողջ աշխարհում։ Կրթությունը հաճախ դիտարկվում է որպես աղքատության դեմ պայքարի հիմնական միջոցներից մեկը, ինչպես նաև սոցիալական բևեռացման խորացման, ժողովրդավարական զարգացման դեմ ուղղված սպառնալիքների, աղետների և ռիսկերի, նոր մարտահրավերների լուծում։
Սակայն նշված խնդիրների լուծման առումով կրթության արդյունավետությունը հաճախ կասկածի տակ է դրվում․ այս խնդիրն ավելի ակնառու դարձավ կրթության գլոբալ ճգնաժամի՝ կորոնավիրուսի համավարակի շրջանում։ Ավելի քան մեկուկես միլիարդ սովորողներին ուսումը շարունակելու հնարավորությունից զրկած նոր կորոնավիրուսային վարակի բռնկումն ավելի տեսանելի դարձրեց կրթական համակարգի խնդիրները՝ օրակարգ ներմուծելով կրթության հայեցակարգի վերափոխման անհրաժեշտությունը։
Անընդհատ փոփոխվող աշխարհում գիտելիքները և ստեղծագործ մտածելակերպը սոցիալական համերաշխության, մարդկային կապիտալի զարգացման, կայուն տնտեսական և մշակութային առաջընթացի բանալի են դարձել։ «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագրի» հիմքում այդ հայեցակարգն է դրված, որը նախատեսում է Հայաստանի տնտեսության և հասարակական կյանքի շարունակական, առաջանցիկ զարգացում՝ փոխկապակցված միջոցառումների իրականացման միջոցով, որոնք ուղղված են մարդկային կապիտալի զարգացման զգալի ներդրումներին։
Ժամանակակից զարգացած և զարգացող երկրներում արդեն կարծիք է հաստատվել, որ ամենաշահավետ ներդրումը ուսուցումն է և կառավարման կադրերի մասնագիտական պատրաստումը․ չէ՞ որ միայն այդ խնդիրը լուծելով՝ կարելի է բարձրացնել տնտեսական ձեռքբերումների մակարդակը, հաղթահարել աղքատությունն ու ճգնաժամերը։ Հարկ է նշել, որ կադրերի պատրաստման ոլորտում կարևոր դեր է հատկացվում հենց կրթական գործընթացին։
Հայաստանի կրթության զարգացման ռազմավարական ծրագիրն ուղղված է մարդկային ներուժի ընդլայնմանը և մարդկային կապիտալի ինքնիրացման զարգացմանը։ Տվյալ հայեցակարգը պահանջում է ֆորմալ կրթության համակարգի տարբեր մակարդակների, ինչպես նաև ոչ ֆորմալ լրացուցիչ և շարունակական կրթության նկատմամբ ամբողջական վերափոխված մոտեցում՝ շեշտը դնելով կրթական համակարգը մարդու համար ողջ կյանքի ընթացքում ուսումնական միջավայրի վերածելու հանգամանքի վրա։
Արդի աշխարհում ավելի հաճախ է քննարկվում կրթության իրավունքը։ Այդ պատճառով անհրաժեշտ է ուսուցումը դարձնել կենսակերպ, ինչը համապատասխանում է «Հայաստանի վերափոխման մինչև 2050 թվականի ռազմավարության» տեսլականին։ Արդյունավետ ուսումնառության միջավայրի որակյալ հասանելիությունը դառնում է անհատական կարողությունների զարգացման համար հիմնական հարթակ, ինչը, իր հերթին, ապահովում է ուսումնառության՝ որպես հասարակական բարիքի իրացման երաշխիքը։
Կրթության զարգացման ռազմավարական փաստաթղթի մշակման ընթացքում հաշվի են առնվել Հայաստանի Հանրապետության կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունները, այդ թվում՝ Կայուն զարգացման 4-րդ նպատակը, որին հասնելու համար նախատեսված են հետևյալ ուղղությունները․
1. Ստեղծել համընդհանուր ներառական անհատակենտրոն կրթական միջավայր, որը ՀՀ ողջ տարածքում մարդկանց ընձեռելու է որակյալ և արդյունավետ կրթական ծառայություններ՝ մարդու կյանքի բոլոր փուլերում՝ հարմարեցված իր անհատական զարգացման և անձնական որակներին։
2. Բարձրացնել կրթության ներգործությունը և արդյունավետությունը, ինչը ապահովելու է ռեսուրսների (մարդկային ռեսուրսները ներառյալ) առավելագույն, օպտիմալ և արդյունքի միտված բաշխումը, բարձրացնելու համակարգի կազմակերպական, ֆինանսական և կառավարչական ներգործությունը։
3. Միջազգայնացնել և արտահանել կրթական ծառայությունները և արտադրանքը, որը պետք է նպաստի Հայաստանի կրթական համակարգի՝ միջազգային կրթական տարածքում ամբողջական ինտեգրմանը։
Պետք է ընդգծել յուրաքանչյուր փոլում որակյալ կրթական ծառայությունների համալրված և բազմազան կիրառման հասանելիության ապահովման անհրաժեշտությունը՝ կյանքի որակի զարգացման և զգալի բարձրացման նպատակով։ Այդ ուղղություններն ավելի նպատակահարմար են դարձնում թվային և այլ գործիքների ներդրումը՝ համակարգի ուսուցման արդյունավետ և ստեղծագործական վերափոխման համար՝ արդյունավետ կառավարման, համակարգի մասնակիցների միջև դերերի և պատասխանատվության բաշխման, ինչպես նաև կառավարման նոր որակի հաշվին։
Հասարակական և ժամանակակից կրթական միջավայրի ստեղծումը պահանջում է հետևյալ խնդիրների լուծումը՝
• ուսումնական հաստատությունների և կրթական ծրագրերի համատարած հասանելիության ապահովում,
• կրթական ենթակառուցվածքի ապահովում՝ նորարարական-տեխնոլոգիական հնարավորությունների կիրառմամբ,
• կրթության կազմակերպման ոլորտում անհատակենտրոն մեխանիզմների կատարելագործում,
• կոմպետենցիաների և ուսուցման արդյունքների հիման վրա կրթության կազմակերպում,
• կրթության պետական ստանդարտների և հիմնական ուսումնական ծրագրերի կատարելագործում,
• բարձրորակ և լավ պատրաստված, ժամանակակից մեթոդներ իմացող և կիրառող դասավանդող կադրերի ապահովում,
• կրթական ռեսուրսների և ուսումնամեթոդական նյութերի որակական բարելավում,
• ազգային և միջազգային չափանիշներին համապատասխան կրթության որակի գնահատման հուսալի և առարկայական համակարգի ներդնում՝ ուսումնական գործընթացի և կրթական միջավայրի գնահատումը ներառյալ։
Կրթության զարգացմանն ուղղված փոխկապակցված քայլերի շնորհիվ Հայաստանը կարող է արտահանել իր կրթական արտադրանքը նորարարական և կրթական ծառայությունների և արտադրանքի տեսքով։
Ցանկանում եմ հատուկ շեշտել կրթության և գիտության ոլորտներում միջազգային համագործակցության ընդլայնման և հաջողված փորձի կիրառման կարևորությունը։ Միջազգային համագործակցությունը և համատեղ նախագծերի իրականացումը ոչ միայն նպաստում են հստակ խնդիրների և դրանց լուծման ուղիների հայտնաբերմանը, այլև հստակ նախանշում են նոր հեռանկարները և կրթության որակի ապահովման հնարավորությունները։
Թույլ տվեք ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել միջազգային ֆորումի կազմակերպիչներին՝ կրթության զարգացման հարցերը և համագործակցությունը որակական նոր մակարդակի հասցնելու նպատակով կառուցողական քննարկման հնարավորություն ընձեռելու համար։

Выступление министра ОНКС РА, Жанны Андреасян, на Международном форуме "Формируя будущее", состоявшемся в городе Казани РФ.
Уважаемые участники Международного форума,
Уважаемые коллеги,
Позвольте приветствовать организаторов и всех участников Международного форума Министров образования и пожелать всем плодотворной работы и интересных обсуждений.
Нынешние социальные события еще больше поднимают проблему образования во всем мире. Образование часто рассматривается как одно из основных средств борьбы с бедностью, а также решения проблемы углубления социальной поляризации, угроз демократическому развитию, бедствий и рисков, включая новые вызовы.
Однако эффективность образования в решении этих проблем часто ставится под сомнение, и в связи с этим возникает вопрос о глобальном кризисе образования. Вспышка новой коронавирусной инфекции в 2020 году, лишившая более полутора миллиардов учащихся возможности продолжить обучение, сделала более заметными проблемы в образовательных системах, поставив на повестку дня трансформацию концепции образования.
В постоянно меняющемся мире знания и креативное мышление стали ключом к социальной солидарности, развитию человеческого капитала, устойчивому экономическому и культурному прогрессу. Эта концепция лежит в основе стратегической Программы развития образования в Республике Армения до 2030 года, которая предусматривает непрерывное, поступательное развитие экономики и общественной жизни Армении путем осуществления взаимосвязанных мероприятий, направленных на значительные инвестиции в развитие человеческого капитала.
В современных развитых и развивающихся странах уже утвердилось мнение, что наиболее выгодным вложением является обучение и профессиональная подготовка управленческих кадров, ведь только решая эту задачу, можно повысить уровень высоких экономических достижений, преодолеть бедность и кризисы. Следует отметить, что важная роль в области подготовки кадров отводится именно образовательному процессу.
Стратегическая Программа развития образования в Армении направлена на расширение человеческого потенциала и развитие самореализации человеческого капитала. Данная концепция требует целостного подхода к разным уровням системы формального образования, а также к возможностям неформального, дополнительного и непрерывного образования с упором на полное превращение образовательной среды в среду обучения человека на протяжении всей его жизни.
В современном мире чаще обсуждается право на образование. Поэтому необходимо сделать обучение образом жизни, что соответствует видению проекта «Стратегия трансформации Армении до 2050 года». Качественный доступ к эффективной среде обучения становится основной платформой для развития индивидуальных способностей, что, в свою очередь, обеспечивает гарантию реализации образования как общественного блага.
При разработке стратегического документа развития образования учитывались международные обязательства, взятые на себя Республикой Армения, в том числе 4-я Цель устойчивого развития, для достижения которого предусмотрены следующие направления:
1. Создать универсально инклюзивную, личностно-ориентированную образовательную среду, которая будет предоставлять людям на всей территории Республики Армения качественные и эффективные образовательные услуги на всех этапах жизни человека, адаптированные к его индивидуальному развитию и личностным качествам.
2. Повысить эффективность и результативность образования, что обеспечит максимальное, оптимальное и ориентированное на результат распределение ресурсов (в том числе человеческих), повысить организационную, финансовую и управленческую эффективность системы.
3. Интернационализировать и экспортировать образовательные услуги и продукты, что будет основано на полной и значимой интеграции системы образования Армении в международное образовательное пространство.
Следует подчеркнуть необходимость обеспечения доступа к комплексному и разнообразному применению качественных образовательных услуг на каждом этапе в целях обеспечения развития и значительного повышения качества жизни. Эти направления делают внедрение цифровых и других инструментов более целесообразным для преобразования эффективной и творческой среды обучения системы за счет эффективного управления, распределения ролей и ответственности между участниками системы, а также внедрения нового качества управления.
Создание общественной и современной образовательной среды включает в себя реализацию следующих задач:
• обеспечение всеобщего доступа к учебным заведениям и образовательным программам,
• обеспечение образовательной инфраструктуры с применением инновационно-технологических возможностей,
• совершенствование личностно-ориентированных механизмов в организации образования,
• организация образования на основе компетенций и результатов обучения,
• совершенствование государственных стандартов образования и основных учебных программ,
• обеспечение высококвалифицированными и хорошо подготовленными преподавательскими кадрами, знающими и применяющими современные методы обучения,
• качественное улучшение образовательных ресурсов и учебно-методических материалов,
• внедрение надежной и объективной системы для обеспечения оценки качества образования в соответствии с национальными и международными стандартами, включая оценку результатов, учебного процесса и образовательной среды.
Благодаря взаимосвязанным шагам по развитию образования Армения может экспортировать свои образовательные продукты в виде инновационных и образовательных услуг и продуктов.
Хочу особо подчеркнуть важность расширения международного сотрудничества в сферах образования и науки, и применения успешного опыта. Именно международное сотрудничество и реализация совместных проектов способствуют не только выявлению конкретных задач и путей их решения, но и определяют новые перспективы и возможности обеспечения качества образования.
Позвольте еще раз поблагодарить организаторов Международного форума за возможность конструктивно обсудить вопросы развития образования, а также перспективы расширения сотрудничества с целью поднятия его на качественно высокий уровень.