ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակությունը 2023 թվականի հունիսի 7-9-ը Ռուսաստանի Դաշնության Կազան քաղաքում կմասնակցի «Ձևավորելով ապագան» խորագիրը կրող կրթության միջազգային ֆորումին:
Կրթության միջազգային ֆորումը հարթակ է, որը համախմբում է ԲՐԻԿՍ և «Շանհայի համագործակցության կազմակերպության» երկրների կրթության նախարարներին, ոլորտի ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու հիմնական խնդիրները և ներկայացնելու դրանց լուծման հնարավորությունները, իրականացնելու կրթության ոլորտում ձեռքբերած հաջողությունների փորձի փոխանակում:
2023 թվականի «Ձևավորելով ապագան» խորագրով ֆորումն ուղղված է կրթության համաշխարհային խնդիրների քննարկմանը՝ մասնավորապես կրթության քաղաքականության ճկունությանը, դպրոցականների օլիմպիադաների մասնակցության մոտիվացիայի խթանմանը և արդյունքների մոնիթորինգին, առցանց դպրոցների առավելությանը և խնդիրներին ինչպես դպրոցների, այնպես էլ միջին և բարձրագույն մասնագիտական կրթության հաստատությունների սովորողների համար։
Ֆորումի շրջանակում կներկայացվեն նաև ազգային մակարդակներում հանրակրթության, միջին մասնագիտական և բարձրագույն կրթության ոլորտներում հիմնական ձեռքբերումները։ Անդրադարձ կկատարվի կրթության հիմնական բաղադրիչներին` ամբողջ կյանքի ընթացքում կրթության հնարավորություն, կրթության որակի գնահատումն ազգային մակարդակում, դաստիարակության դերը կրթական գործընթացում, նորարար մանկավարժությունը` անցյալի հանդեպ հարգանքով և ապագայի հետաքրքրությամբ։
Ֆորումին ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կներկայացնի ՀՀ բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումները, ինչպես նաև կրթական համակարգի ձեռքբերումները:
Նախատեսվում են նաև առանձին հանդիպումներ ու քննարկումներ հանրակրթության և բարձրագույն կրթության ուսումնական հաստատությունների ղեկավար կազմերի հետ։
Նախարարի գլխավորած պատվիրակության կազմում է նաև ԿԳՄՍ նախարարության արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության պետ Արկադի Պապոյանը:

Делегация во главе с министром образования, науки, культуры и спорта Жанной Андреасян с 7 по 9 июня 2023 года примет участие в международном образовательном форуме «Формируя будущее» в городе Казань Российской Федерации.
Международный образовательный форум-это платформа, объединяющая министров образования стран БРИКС и «Шанхайской организации сотрудничества», представителей сферы для обсуждения основных проблем и представления возможностей их решения, обмена опытом, достигнутым в сфере образования.
Форум 2023 года «Формируя будущее» направлен на обсуждение мировых проблем образования, в частности, гибкости образовательной политики, стимулирования мотивации участия школьников в олимпиадах и мониторинга результатов, преимуществ и проблем онлайн-школ как для учащихся школ, так и для учащихся средних и высших специальных учебных заведений.
В рамках форума будут представлены также основные достижения в области общего образования, среднего профессионального и высшего образования на национальном уровне. Будут затронуты основные составляющие образования: возможность образования на протяжении всей жизни, оценка качества образования на национальном уровне, роль воспитания в образовательном процессе, инновационная педагогика с уважением к прошлому и интересом к будущему.
На форуме министр ОНКС РА Жанна Андреасян представит реформы, осуществляемые в сфере высшего образования и науки РА, а также достижения образовательной системы.
Предусматриваются также отдельные встречи и обсуждения с руководящим составом общеобразовательных и высших учебных заведений.
В составе возглавляемой министром делегации также начальник управления внешних связей и диаспоры министерства ОНКС Аркадий Папоян.