ԿԳՄՍ նախարարության ենթակայության կառույցները՝ թանգարանները, գրադարանները, թատրոնները, Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա խորհրդին համահունչ, կազմակերպել են մանկապատանեկան բազմաբնույթ միջոցառումներ:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և մշակութային ժառանգության և ժողովրդական արվեստների վարչության պետ Աստղիկ Մարաբյանը տոնի շրջանակում այցելել է Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտ, որտեղ երեխաների մասնակցությամբ անցկացվել են «Բույս ու սեր» և «Բուսաբարև» կրթամշակութային միջոցառումները:
«Բույս ու սեր» միջոցառման շրջանակում թանգարան-ինստիտուտի փոքրիկ այցելուները նկարել են բնության, բույսերի, ծառերի և ծաղկունքի թեմայով, իսկ «Բուսաբարև» կրթական ծրագրի շնորհիվ երեխաները բացահայտել են Կոմիտասի բանաստեղծական աշխարհը, ապա ստեղծագործել կոմիտասյան բառերով:
Նախարարը կոչ է արել երեխաներին նոր սովորած բառերը հաճախակի կիրառել և տարածել հասակակիցների շրջանում: Ժաննա Անդրեասյանը հետաքրքրվել է՝ ինչ նախասիրություններ ունեն երեխաները, ինչ հագեցվածությամբ են անցկացնելու ամառային արձակուրդը, ինչպես են պատկերացնում երեխաների իրավունքների պաշտպանությունը պետության կողմից:
Ի պատասխան նախարարի հարցերի՝ փոքրիկները վստահեցրել են, որ պաշտպանված են զգում ամուր ընտանիքում և նոր գիտելիքներ ձեռք բերելիս: Նրանք ցուցադրել են նաև իրենց իմացությունը՝ պատմելով, թե ինչ գիտեն Կոմիտասի կենսագրության մասին: Փոքրիկները նաև կատարել են Վարդապետի «Անձրևն եկավ» երգը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է, որ թանգարանային միջոցառումները ոչ միայն ժամանցային են, այլև կրթամշակութային և ուսուցողական: «Կարևոր է, որ երեխաների համար նախատեսված միջոցառումներն անցկացվում են խաղային ձևաչափով՝ առանց լրացուցիչ ծանրաբեռնվածության, և իրենք չեն էլ նկատում, թե ինչպես են սովորում: Սա հանգստի ձև է, որը նաև զարգացնում է երեխաների կարողությունները»,- ասել է նախարարը:
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ ԿԳՄՍ նախարարության ծրագրերի գերակշիռ մասն ուղղված է երեխաների կրթության իրավունքի իրացման համար լավագույն պայմաններ ստեղծելուն: Հիմնական նպատակը, ինչպես նախարարն է նշել, բոլոր բնակավայրերում դրանց հասանելիության և մատչելիության ապահովումն է: «Ամենակարևոր իրավունքը, որը նաև կրթության ռազմավարության առանցքն է, որակյալ և ներառական կրթության հասանելիության ապահովման իրավունքն է: Դրան է ուղղված, օրինակ, Կառավարության «300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» ծրագիրը: Առանցքային է նաև երեխաների մասնակցության իրավունքը կարևոր որոշումներում, ինչն ապահովելու համար կրթական համակարգում տարբեր մոդելներ կան: Օրինակ՝ գործում է ԿԳՄՍ նախարարին կից աշակերտական խորհուրդ, որի կազմում ընդգրկված աշակերտներից արժեքավոր դիտարկումներ ենք լսում և դրանք հաշվի առնում ոլորտային փաստաթղթեր մշակելիս»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Երեխաների իրավունքների պաշտպանության համատեքստում նախարարն անդրադարձել է նաև դասագրքերի բեռնաթափման հարցին. «Հանրակրթական նոր չափորոշչով դասագրքերի փոփոխությունն ընթացքի մեջ է: Դիտարկվում են դրանց էլեկտրոնային և հիբրիդային տարբերակները՝ նպատակ ունենալով կրճատել ծավալը: Դասագրքի թղթային տարբերակին պետք է լրացնի էլեկտրոնայինը, որը, շնորհիվ թվային գործիքների կիրառման, կնպաստի կրթության որակի բարձրացմանը, և միաժամանակ կթեթևանա պայուսակի բեռը»,-նշել է նախարարը՝ հավելելով, որ նոր նախագծվող և կառուցվող դպրոցներում նախատեսված է դպրոցական գրադարանները վերածել ռեսուրս կենտրոնների:
Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտ այցի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարարը ծանոթացել է նաև թանգարանի հիմնական ու ժամանակավոր ցուցադրություններին: Այժմ թանգարան-ինստիտուտում Ե. Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանի հետ համագործակցությամբ ներկայացված է «Դարից երկար. Արշակ Չոպանյան-Կոմիտաս Վարդապետ» ցուցադրությունը՝ անվանի մտավորականների կյանքի 6 դրվագով:

Подведомственные министерству структуры - музеи, библиотеки, театры организовали разнообразные детско-юношеские мероприятия в связи с Международным днем защиты детей.
Министр ОНКС РА Жанна Андреасян и начальник управления культурного наследия и народного искусства Астхик Марабян в рамках праздника посетили Музей-институт Комитаса, где с участием детей были проведены культурно-образовательные мероприятия «Растение и любовь» и «Фитопривет».
В рамках мероприятия «Растение и любовь» маленькие посетители Музея-института рисовали на тему природы, растений, деревьев и цветов, а благодаря образовательной программе «Фитопривет» дети открыли для себя поэтический мир Комитаса, а затем написали сочинения, используя слова Комитаса.
Министр призвала детей часто использовать и распространять новые слова среди сверстников. Жанна Андреасян поинтересовалась, какие у детей предпочтения, с какой насыщенностью они проведут летние каникулы, как они представляют защиту прав детей государством.
В ответ на вопросы министра малыши заверили, что чувствуют себя защищенными в крепкой семье и приобретая новые знания. Они продемонстрировали также свои знания, рассказав, что знают о биографии Комитаса. Малыши также исполнили песню Вардапета «Дождь пошел».
Министр ОНКС РА Жанна Андреасян подчеркнула, что музейные мероприятия не только развлекательные, но и культурно-образовательные. «Важно, что мероприятия для детей проводятся в игровом формате без дополнительной нагрузки, и они даже не замечают, как учатся. Это форма отдыха, которая также развивает способности детей», - сказала министр.
По словам Жанны Андреасян, большая часть программ Министерства ОНКС направлена на создание наилучших условий для реализации права детей на образование. Основная цель, как отметила министр, обеспечить их доступность во всех населенных пунктах. «Самое важное право, которое также является ядром стратегии образования, - это право на обеспечение доступа к качественному и инклюзивному образованию. На это направлена, например, правительственная программа «300 школ, 500 детских садов». Также ключевым является право детей участвовать в важных решениях, для обеспечения чего в системе образования существуют различные модели. Например, действует ученический совет при министре ОНКС, от включенных в состав учеников мы слышим ценные замечания и учитываем их при разработке отраслевых документов», - отметила Жанна Андреасян.
В контексте защиты прав детей министр коснулась также вопроса разгрузки учебников. «Идет процесс изменения учебников по новому общеобразовательному стандарту. Рассматриваются их электронные и гибридные версии с целью уменьшения объема. Бумажный вариант учебника должен дополнить электронным, что, благодаря использованию цифровых инструментов, будет способствовать повышению качества образования и одновременно облегчит нагрузку на портфель», - отметила министр, добавив, что в новых проектируемых и строящихся школах планируется превратить школьные библиотеки в ресурсные центры.
В рамках визита в Музей-институт Комитаса министр ОНКС РА также ознакомилась с основными и временными экспозициями музея. Сейчас в Музее-институте в сотрудничестве с музеем литературы и искусства им. Е. Чаренца представлена книга «Дольше века. Аршак Чопанян-Вардапет Комитас» с шестью эпизодами из жизни известных представителей армянской интеллигенции.