ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ժաննա Անդրեասյանը, ողջունելով դեսպան Քրիստինա Քվինին, շնորհավորել է նրան նշանակման առթիվ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք՝ ի շահ հայ-ամերիկյան բարեկամական կապերի զարգացման՝ համոզմունք հայտնելով, որ նա իր ներդրումը կունենա Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև հարաբերությունների առավել ամրապնդման և խորացման գործում։
«Կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ուղղություններով ունենք համագործակցության թե՛ լավ փորձ, թե՛ ավելի մեծ պոտենցիալ: Ուրախ կլինենք միասին աշխատել բոլոր ուղղություններով»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը՝ ընդգծելով, մասնավորապես, համատեղ իրականացված «Ներառական կրթության համակարգի հզորացում Հայաստանում» ծրագիրը, որն ամփոփվում է այս օրերին:
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է նաև ԱՄՆ-ի հետ քաղաքացիական կրթության ծրագրերի շուրջ համագործակցության հեռանկարները՝ ընդգծելով, որ այն մեր կրթության բարեփոխումների առանցքում է:
Մշակույթի ոլորտում Ժաննա Անդրեասյանը արժևորել է հատկապես ԱՄՆ աջակցությունը՝ ուղղված Հայաստանի մշակութային և պատմական ժառանգության պահպանմանը, որը նախարարի գնահատմամբ՝ առանցքային կետ է երկու երկրների հարաբերություններում: Այս համատեքստում Ժաննա Անդրեասյանը շեշտել է ԱՄՆ դեսպանների մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ իրականացված Մեղրիի Փոքր թաղի Սուրբ Հովհաննես (Սբ․Սարգիս) եկեղեցու վերակառուցման ու պահպանության ծրագիրը և նշել, որ այժմ աշխատանքներ են տարվում Սանահինի վանական համալիրի և Երերույքի տաճարի վերակառուցման ուղղությամբ:
ԿԳՄՍ նախարարը առաջարկել է մշակույթի ոլորտում դիտարկել նաև համատեղ փառատոնների ու ցուցադրությունների անցկացման հնարավորությունը՝ հաշվի առնելով երբեմնի լավ փորձը:
ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել Հայաստանի հետ համագործակցության խորացման կարևորությունը. « Համատեղ իրականացվում են բազմաթիվ կրթական ու մշակութային ծրագրեր, որոնք իսկապես շատ կարևոր են: Այդուհանդերձ, համագործակցության ավելի լայն հեռանկարներ կան: Ուրախ կլինեմ շարունակել ձևավորված լավ ավանդույթներն ու համատեղ արդյունավետ աշխատանքը»:
Կողմերն անդրադարձել են կրթական փոխանակման համատեղ ծրագրերին, անգլերենի ուսուցման մի շարք նախագծերին՝ ուղղված ուսուցիչների և դասավանդողների վերապատրաստումներին, գյուղական համայնքներում անգլերենի ուսուցմանը նպաստող համատեղ ծրագրերին:
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է նաև Հայաստանում ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի կամավորների գործունեության վերսկսումը, որը վերջին տարիներին ընդհատվել էր՝ կորոնավիրուսի համաճարակի իրավիճակով և պատերազմով պայմանավորված:
«Համագործակցության տարիների ընթացքում ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի հարյուրավոր կամավորներ են ծառայել՝ աջակցելով անգլերենի դասավանդմանը Հայաստանի տարբեր մարզերում»,- ասել է նախարարը:
Հանդիպման ընթացքում Ժաննա Անդրեասյանն իր մտահոգությունն է հայտնել Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության խնդրի առնչությամբ:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received the delegation headed by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States to the Republic of Armenia Kristina Kvien.
Welcoming Ambassador Kristina Kvien, Zhanna Andreasyan congratulated her on her appointment and wished her fruitful work for the benefit of the development of Armenian-American friendly relations, expressing confidence that she will contribute to the further strengthening and advancing of relations between Armenia and the United States.
“We have both good cooperation experience and greater potential in the fields of education, science, culture, sports and youth. We will be glad to work together in all directions,” stated the ESCS Minister, emphasizing, in particular, the joint program on “Strengthening the inclusive education system in Armenia”, which is being summed up these days.
The ESCS Minister also stressed the importance of prospects for cooperation with the United States on civic education programs, emphasizing that this is the core of reforms in our education.
In the field of culture, Zhanna Andreasyan particularly appreciated the US assistance aimed at preserving the cultural and historical heritage of Armenia, which, according to the Minister, is a key point in the relations between the two countries. In this context, Zhanna Andreasyan emphasized the reconstruction and conservation project of Saint Hovhannes (St. Sargis) church in “Pokr Tagher” neighborhood of Meghri, implemented with the financial support of the US Ambassadors Fund for Cultural Preservation, and noted that work is currently underway to reconstruct the Sanahin Monastery Complex and Yereruyk Temple.
The ESCS Minister suggested considering the possibility of holding joint festivals and exhibitions in the field of culture, taking into account the good experience of the past.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States Kristina Kvien thanked for the reception and highlighted the importance of advancing cooperation with Armenia: “Numerous educational and cultural programs are being implemented jointly, which are really very important. Still, there are broader prospects for cooperation. I will be glad to continue the established good traditions and fruitful joint work.”
The parties touched upon the joint educational exchange programs, a number of English teaching projects targeted at the training of teachers and instructors, joint programs promoting the teaching of English in rural communities.
The ESCS Minister also highlighted the importance of resuming the activities of the US Peace Corps volunteers in Armenia, which in recent years has been interrupted due to the coronavirus pandemic and the war.
“Over the years of cooperation, hundreds of US Peace Corps volunteers have served in support of English language teaching in different regions of Armenia,” said the Minister.
During the meeting, Zhanna Andreasyan expressed concern about the issue of preserving the Armenian cultural heritage in the territories under the control of Azerbaijan.