ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ժաննա Անդրեասյանը, ողջունելով դեսպան Քրիստինա Քվինին, շնորհավորել է նրան նշանակման առթիվ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք՝ ի շահ հայ-ամերիկյան բարեկամական կապերի զարգացման՝ համոզմունք հայտնելով, որ նա իր ներդրումը կունենա Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև հարաբերությունների առավել ամրապնդման և խորացման գործում։
«Կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ուղղություններով ունենք համագործակցության թե՛ լավ փորձ, թե՛ ավելի մեծ պոտենցիալ: Ուրախ կլինենք միասին աշխատել բոլոր ուղղություններով»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը՝ ընդգծելով, մասնավորապես, համատեղ իրականացված «Ներառական կրթության համակարգի հզորացում Հայաստանում» ծրագիրը, որն ամփոփվում է այս օրերին:
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է նաև ԱՄՆ-ի հետ քաղաքացիական կրթության ծրագրերի շուրջ համագործակցության հեռանկարները՝ ընդգծելով, որ այն մեր կրթության բարեփոխումների առանցքում է:
Մշակույթի ոլորտում Ժաննա Անդրեասյանը արժևորել է հատկապես ԱՄՆ աջակցությունը՝ ուղղված Հայաստանի մշակութային և պատմական ժառանգության պահպանմանը, որը նախարարի գնահատմամբ՝ առանցքային կետ է երկու երկրների հարաբերություններում: Այս համատեքստում Ժաննա Անդրեասյանը շեշտել է ԱՄՆ դեսպանների մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ իրականացված Մեղրիի Փոքր թաղի Սուրբ Հովհաննես (Սբ․Սարգիս) եկեղեցու վերակառուցման ու պահպանության ծրագիրը և նշել, որ այժմ աշխատանքներ են տարվում Սանահինի վանական համալիրի և Երերույքի տաճարի վերակառուցման ուղղությամբ:
ԿԳՄՍ նախարարը առաջարկել է մշակույթի ոլորտում դիտարկել նաև համատեղ փառատոնների ու ցուցադրությունների անցկացման հնարավորությունը՝ հաշվի առնելով երբեմնի լավ փորձը:
ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել Հայաստանի հետ համագործակցության խորացման կարևորությունը. « Համատեղ իրականացվում են բազմաթիվ կրթական ու մշակութային ծրագրեր, որոնք իսկապես շատ կարևոր են: Այդուհանդերձ, համագործակցության ավելի լայն հեռանկարներ կան: Ուրախ կլինեմ շարունակել ձևավորված լավ ավանդույթներն ու համատեղ արդյունավետ աշխատանքը»:
Կողմերն անդրադարձել են կրթական փոխանակման համատեղ ծրագրերին, անգլերենի ուսուցման մի շարք նախագծերին՝ ուղղված ուսուցիչների և դասավանդողների վերապատրաստումներին, գյուղական համայնքներում անգլերենի ուսուցմանը նպաստող համատեղ ծրագրերին:
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է նաև Հայաստանում ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի կամավորների գործունեության վերսկսումը, որը վերջին տարիներին ընդհատվել էր՝ կորոնավիրուսի համաճարակի իրավիճակով և պատերազմով պայմանավորված:
«Համագործակցության տարիների ընթացքում ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի հարյուրավոր կամավորներ են ծառայել՝ աջակցելով անգլերենի դասավանդմանը Հայաստանի տարբեր մարզերում»,- ասել է նախարարը:
Հանդիպման ընթացքում Ժաննա Անդրեասյանն իր մտահոգությունն է հայտնել Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության խնդրի առնչությամբ:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян приняла делегацию во главе с чрезвычайным и полномочным послом США в Республике Армения Кристиной Куинн. На встрече присутствовал также заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян.
Жанна Андреасян, приветствуя посла Кристину Куинн, поздравила ее с назначением и пожелала плодотворной работы на благо развития армяно-американских дружественных связей, выразив уверенность, что она внесет свой вклад в еще большее укрепление и углубление отношений между Арменией и США.
«В сферах образования, науки, культуры, спорта и молодежи у нас есть как хороший опыт сотрудничества, так и больший потенциал. Мы будем рады работать вместе по всем направлениям», - сказала министр ОНКС, подчеркнув, в частности, совместную программу «Укрепление системы инклюзивного образования в Армении», итоги которой подводятся в эти дни.
Министр ОНКС также отметила важность перспектив сотрудничества с США по программам гражданского образования, подчеркнув, что это является основой реформ в нашем образовании.
В сфере культуры Жанна Андреасян особо оценила содействие США, направленное на сохранение культурного и исторического наследия Армении, что, по оценке министра, является ключевым пунктом в отношениях двух стран. В этом контексте Жанна Андреасян подчеркнула осуществленную при финансовой поддержке Фонда сохранения культурных ценностей США программу реконструкции и сохранения церкви Св. Ованеса (Св. Саркиса) в Малом квартале Мегри и отметила, что в настоящее время ведутся работы по реконструкции монастырского комплекса Санаин и храма Ереруйк.
Министр ОНКС предложила рассмотреть возможность проведения совместных фестивалей и выставок в сфере культуры, учитывая хороший опыт.
Чрезвычайный и Полномочный Посол США Кристина Куинн поблагодарила за прием и подчеркнула важность углубления сотрудничества с Арменией: «Совместно реализуются многочисленные образовательные и культурные программы, которые действительно очень важны. Тем не менее, есть более широкие перспективы сотрудничества. Буду рада продолжить сформировавшиеся хорошие традиции и плодотворную совместную работу».
Стороны коснулись совместных программ образовательного обмена, ряда проектов по обучению английскому языку, направленных на переподготовку учителей и преподавателей, совместных программ, способствующих обучению английскому языку в сельских общинах. Министр ОНКС также отметила важность возобновления деятельности добровольцев Корпуса Мира США в Армении, которая в последние годы была прервана в связи с эпидемией коронавируса и войной.
«За годы сотрудничества сотни добровольцев Корпуса Мира США служили в поддержку преподавания английского языка в разных регионах Армении», - сказала министр. В ходе встречи Жанна Андреасян выразила обеспокоенность в связи с проблемой сохранения армянского культурного наследия на территориях, находящихся под контролем Азербайджана.