ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանի գլխավորած պատվիրակությունը Լատվիա և Լիտվա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում հանդիպումներ է ունեցել Լիտվայի Հանրապետությունում:
Պատվիրակության կազմում են ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Թագուհի Ղազարյանը, ԿԳՄՍՆ, ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի (UNFPA) հայաստանյան գրասենյակների և Միավորված ազգերի կազմակերպության Մանկական հիմնադրամի (UNICEF) ներկայացուցիչները։
Ճանաչողական այցն ուղղված է ՀՀ երիտասարդների կարիքներից բխող և միջազգային չափանիշներին համապատասխանող «Երիտասարդության մասին» օրենքի նախագծի մշակման շրջանակում լիտվական փորձի ուսումնասիրմանը։
Այցի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալի գլխավորած պատվիրակության անդամները հանդիպել են Լիտվայի խորհրդարանի Երիտասարդության և սպորտի հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Վիրգիլիուս Ալեկնայի հետ: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Եվրոպական հարցերի կոմիտեի նախագահի տեղակալ, Արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի անդամ Մարիուս Մատիյոշայտիսը, Երիտասարդության և սպորտի հարցերի հանձնաժողովի այլ անդամներ:
Կողմերն անդրադարձել են օրենսդրության ոլորտում լիտվական փորձին, երիտասարդական ենթակառուցվածքների գործունեությանը, երիտասարդների կյանքի որակի վրա պետական քաղաքականության ազդեցությանը: Հայկական կողմին հատկապես հետաքրքրել է երիտասարդական քաղաքականության ոլորտում պետության՝ ի դեմս նաև օրենսդիր մարմնի և քաղաքացիական հասարակություն կապը, ինչպես նաև լիտվական կառավարության կողմից երիտասարդներին ուղղված ծրագրերը և ոլորտում ներկայում ընթացքի մեջ գտնվող օրենսդրական նախաձեռնությունները։
Հայկական պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել նաև Լիտվայի սոցիալական ապահովության և աշխատանքի փոխնախարար Վիլմա Օգիենեյի, Երիտասարդության հարցերի գործակալության ղեկավար Ջոնաս Լանիաուսկասի, Լիտվայի երիտասարդական խորհրդի, լիտվական երիտասարդական գործակալության ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում հայ-լիտվական համագործակցության շրջանակի ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր՝ պատրաստակամություն հայտնելով խորացնելու երկու երկրների միջև հարաբերությունները:
Այցի ֆինանսավորումը կատարվել է ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի և ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի կողմից:

The delegation headed by the RA ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan held meetings in the Republic of Lithuania within the framework of the official visit to Latvia and Lithuania.
The delegation includes Deputy Chairman of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sports Taguhi Ghazaryan, representatives of the MoESCS, Armenian offices of the United Nations Children's Fund (UNICEF) and the UN Population Fund (UNFPA).
The objective of the study visit is to study the Lithuanian experience in the framework of the development of the draft law “On Youth”, deriving from the needs of the youth of the Republic of Armenia and the compliance with international standards.
As part of the visit, members of the delegation headed by the ESCS Deputy Minister had a meeting with the Chairman of the Commission of the Lithuanian Parliament on Youth and Sports Virgilijus Alekna. The Deputy Chairman of the Committee on European Affairs, and member of the Committee on Foreign Relations Marius Matijosaitis, and other members of the Commission on Youth and Sports also attended the meeting.
The parties touched upon the Lithuanian experience in the field of legislation, the activities of youth infrastructures, and the impact of state policy on the life quality of the youth. The Armenian side was particularly interested in the relationship between the state, in the form of the legislature, and civil society in the field of youth policy, as well as the Lithuanian government's youth programs and legislative initiatives currently underway in the field.
The Armenian delegation also had meetings with Deputy Minister of Social Security and Labor of Lithuania Vilma Augiene, Head of the Agency for Youth Affairs Jonas Laniauskas, representatives of the Lithuanian Youth Council, and the Lithuanian Youth Agency.
During the meeting, issues related to the expansion of the framework of the Armenian-Lithuanian cooperation in the field of sports and youth were also discussed, expressing the willingness of expanding relations between the two countries.