Պաշտոնական այցով ՀՀ-ում գտնվող Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով նախարար Լեո Դոքերթին այցելել է Հայաստանի պատմության թանգարան:
Նրան ուղեկցել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը, ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերը:
Դավիթ Պողոսյանը ողջունել է հյուրերին և նշել, որ թանգարանն արտացոլում է Հայաստանի մշակույթի և պատմության ամբողջական պատկերը՝ նախապատմական ժամանակներից մինչև մեր օրերը՝ շուրջ չորս հարյուր հազար հավաքածուների նմուշներով կամրջելով անցյալն ու ապագան։
Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով նախարարը շրջել է ցուցասրահներով, ծանոթացել հնագիտական, դրամագիտական, ազգագրական հավաքածուներին: Նա մեծ հետարքրքությամբ դիտել է հայ հնագույն մշակույթն արտացոլող ցուցանմուշները և նշել, որ տպավորված է հայկական մշակույթով: Լեո Դոքերթիին հատկապես հիացրել է գորգերի սրահը՝ հայկական գորգարվեստին բնորոշ յուրահատուկ հորինվածքներով և զարդապատկերներով գորգերի և կարպետների շքեղ հավաքածուով:
Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով նախարարը և ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը համառոտ անդրադարձել են համագործակցության հեռանկարներին: Ալֆրեդ Քոչարյանը տեղեկացրել է, որ 2027-2028 թթ. նախատեսվում է ցուցադրություն կազմակերպել Հայաստանի պատմության և Բրիտանական թանգարանների սերտ համագործակցությամբ: Ցուցադրության վերաբերյալ մանրամասները դեռևս քննարկման փուլում են:
Նշենք, որ Բրիտանական թանգարանում այժմ ցուցադրվում են Հայաստանի պատմության թանգարանի ցուցանմուշներ՝ «Շքեղություն և ուժ Պարսկաստանից Հունաստան» խորագրի ներքո: Ցուցադրությունը ներառում է Արմավիրից գտնված ոսկյա կրծքազարդը, կավե ցլակերպ ծիսանոթը (Քա VI-V րդ, դդ), Էրեբունիից հայտնաբերված արծաթյա հեծյալի ծիսանոթը (Ք ա VI-IV-րդ դդ), Արտաշատից գտնված կավե արջակերպ ծիսանոթը (Ք ա I դ): Այն բաց կլինի մինչև 2023 թ. օգոստոսի 13-ը։

Under Secretary of State for Europe of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Leo Docherty, who is on an official visit to Armenia, visited the History Museum of Armenia.
RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Alfred Kocharyan, Director of the History Museum of Armenia David Poghosyan, and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to the Republic of Armenia John Gallagher accompanied him.
David Poghosyan welcomed the guests and noted that the museum reflects a holistic picture of the culture and history of Armenia from prehistoric times to the present day, connecting the past and the future with samples of about 400 thousand collections.
The Under Secretary of State for Europe of the United Kingdom toured the exhibition halls and got acquainted with archaeological, numismatic, and ethnographic collections. He examined the exhibits reflecting the ancient Armenian culture with great interest and noted that he was impressed by the Armenian culture. Leo Docherty was particularly impressed by the carpets hall, with its magnificent collection of carpets and rugs with unique patterns and ornaments typical of Armenian carpet art.
The Under Secretary of State for Europe of the United Kingdom and the ESCS Deputy Minister Alfred Kocharyan briefly touched upon the prospects of cooperation. Alfred Kocharyan informed that it is planned to organize an exhibition in close cooperation with British museums and the history of Armenia in 2027-2028. The details of the exhibition are still under discussion.
It should be noted that the exhibits of the History Museum of Armenia are displayed at the British Museum now at the exhibition entitled “Luxury and Power: Persia to Greece”. The exhibits include the golden breastplate from Armavir, the clay bull-shaped ritual vessel (VI-V centuries BC), the ritual vessel of the silver horseman found in Erebuni (VI-IV centuries BC) and the clay bear-shaped ritual vessel (I century BC) found in Artashat. It will be open until August 13, 2023.