Երևանի թիվ 180 դպրոցն այսուհետ կրելու է 20-րդ դարի գրող, հրապարակախոս, գրականագետ, ազգային-հասարակական գործիչ Զապել Եսայանի անունը:
Դպրոցի անվանակոչության հանդիսավոր արարողությանն այսօր մասնակցել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Տիգրան Ավինյանը և Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը:
«Խորհրդանշական է, որ անվանակոչությունը տեղի է ունենում ի պատիվ մեր պատմության ուժեղ կանանցից մեկի՝ Զապել Եսայանի: Նա բազմաթիվ առումներով կարող է օրինակ ծառայել մեր կանանց ու աղջիկներին՝ առաջ գնալու և հաջողություններ գրանցելու համար: Զապել Եսայանի կերպարն ուսանելի է նաև տղաների համար՝ տեսնելու, թե ինչպիսի կանայք կան իրենց կողքին և ինչպես կարող են միասին այդ ուժն օգտագործելով՝ հզորանալ ու նաև զորեղացնել մեր երկիրը»,- շնորհավորական խոսքում ասել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Որևէ գործչի անունով դպրոցների անվանակոչությունը նախարարը համարել է պատասխանատվություն այդ մարդկանց ճանաչելու, նրանց պատմական դերը, փորձն ու ժառանգությունը, գիտելիքը, թողած արժեքները շարունակաբար նորացնելու և առաջ տանելու համար:
«Պատասխանատվություն է նաև դպրոցի օրինակելիության համար. Զապել Եսայանի անվան դպրոցը պետք է մատնանշենք որպես կրթական որակի չափանիշ և ուսումնառության լավագույն միջավայր»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նրա խոսքով՝ ԿԳՄՍ նախարարությունը պատրաստակամ է նպաստել ուսումնական գործընթացում պատմական և հանրային ակտիվ դերակատարում ունեցած կանանց մասին համապարփակ գիտելիքների փոխանցմանը, ինչպես նաև նրանց դերի և գործունեության տեսանելիության բարձրացմանը:
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Տիգրան Ավինյանը ևս կարևորել Զապել Եսայան գործչի ուղենշային դերը:
«Սա կարևոր գործընթաց է, որով նշանավորում ենք հայ կնոջ՝ հասարակական, քաղաքական գործիչ Զապել Եսայանի դերը մեր պատմության և ապագայի տեսանկյունից: Փորձը ցույց է տալիս, որ կանայք ավելի պատասխանատու են ու հետևողական, և նրանց դերը մեր հասարակական կյանքում պետք է ավելի բարձրացվի: Ամեն ինչ պետք է անենք, որ նրանք իրացնեն իրենց կարողությունները»,- ասել է Տիգրան Ավինյանը:
Միջոցառման շրջանակում «Նաիրյան» վոկալ անսամբլը դպրոցի սաների հետ հանդես է եկել «100 տարի անց» բեմականացմամբ, որն արժևորում է հայ կնոջ դերը հասարակական, քաղաքական կյանքում՝ ի դեմս Զապել Եսայանի և անվանի մյուս կանանց:

School №180 of Yerevan will have the name of the 20th-century writer, publicist, literary critic, and national-social figure Zabel Yesayan.
Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Zhanna Andreasyan, Deputy Mayor of Yerevan Tigran Avinyan and Chairman of the Writers' Union of Armenia Edvard Militonyan participated in the naming ceremony of the school today.
“It is symbolic that the naming takes place in honor of one of the strongest women in our history – Zabel Yesayan. In many ways, she can serve as an example for our women and girls to move forward and achieve success. Zabel Yesayan's character is also instructive for boys to see what kind of women are around them and how they can use that power together to become stronger and also strengthen our country,” noted ESCS Minister Zhanna Andreasyan in her congratulatory speech.
The Minister considered the naming of schools after any figure as a responsibility to recognize those people, to continuously renew and advance their historical role, experience and heritage, knowledge, and values left behind.
“It is also the responsibility of the exemplary school: we should specify the school named after Zabel Yesayan as an educational quality standard and the best learning environment,” noted Zhanna Andreasyan.
According to her, the ESCS Ministry is ready to promote the transfer of comprehensive knowledge about women who have played an active historical and public role in the educational process, as well as to increase the visibility of their role and activities.
Deputy Mayor of Yerevan Tigran Avinyan also highlighted the important role of the activist Zabel Yesayan.
“This is an important process by which we emphasize the role of the Armenian woman, public and political figure Zabel Yesayan, from the perspective of our history and future. Experience shows that women are more responsible and consistent, and their role in our public life should be increased. We must do everything to help them realize their abilities,” said Tigran Avinyan.
During the event, the vocal ensemble "Nairyan" together with the pupils of the school staged the performance “100 Years Later”, which evaluates the role of the Armenian woman in public and political life in the person of Zabel Yesayan and other famous women.