Թանգարանների սիրելի՛ աշխատողներ,
Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) առաջարկով միջազգային հանրությունը 1977 թվականից մայիսի 18-ը նշում է որպես Թանգարանների միջազգային օր:
Թանգարանային հարուստ ավանդույթներ ունեցող մեր երկիրն արդեն 4 տասնամյակ է, ինչ դարձել է այս նախաձեռնության ակտիվ մասնակիցը և ջատագովը: Ամեն տարի այս օրերին մեզ համար սովորական են դարձել հերթերը թանգարանների մոտ, ինչը վկայում է հանրության մեծ հետաքրքրության մասին։ Տոնի առանցքային խորհուրդն ու ուղերձը թանգարանների դերի վերարժևորումն է. թանգարանները ընդլայնել են իրենց դերը՝ որպես մշակութային-կրթական կենտրոններ՝ ստանձնելով նոր առաքելություն, այն է՝ դիմագրավել նորօրյա մարտահրավերներին՝ նպաստելով ներառականությանը և առողջ հասարակության կայացմանը: Թանգարանները պետք է լինեն կրթական համակարգի անբաժանելի ուղեկցորդը՝ դառնալով ուսումնական միջավայր մեր երեխաների կրթության գործընթացը կազմակերպելու համար։
2023 թվականի Թանգարանների միջազգային օրվա խորագիրն է «Թանգարաններ, կայունություն և բարեկեցություն», որը ևս մեկ անգամ վերահաստատում է թանգարանների կարևորագույն դերը համայնքների կայուն զարգացման և բարեկեցիկ հասարակությունների ձևավորման գործում: Թանգարան այցելությունը կյանքի որակի կարևոր ցուցիչ է։ Ժամանակի պահանջներին համահունչ՝ այսօր թանգարանները կիրառում են հաղորդակցման ամենատարբեր ձևեր ու եղանակներ՝ իրենց հավաքածուները նոր մոտեցումներով և ձևաչափերով հանրությանը ներկայացնելու համար: Շարունակելով լավ ավանդույթները՝ այս տարի ևս մեր թանգարանները, օրվա խորհրդին համահունչ, հանրությանը կներկայանան նոր ու հետաքրքիր միջոցառումներով, որոնք կամփոփվեն մայիսի 20-ին՝ «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառմամբ:
Մայիսի 18-ը նշանավորում է նաև թանգարանային ոլորտում աշխատողների մասնագիտական տոնը: Ուստի, առանձնակի ջերմությամբ շնորհավորում եմ ոլորտի բոլոր մասնագետներին, որոնք իրենց նվիրյալ և բարեխիղճ աշխատանքով նպաստում են մեր հարուստ մշակութային ժառանգության պահպանությանը և հանրահռչակմանը, թանգարանների կայուն զարգացմանը: Տոնը նշանակալի է նաև թանգարանասեր հանրության համար, որոնց պահանջներն ու հանրային հետևողականությունն են նաև նպաստում ոլորտի առաջխաղացմանն ու նոր գաղափարների իրագործմանը:
Թանգարանային ոլորտի նվիրյալներին մաղթում եմ ստեղծագործական անսպառ եռանդ և մասնագիտական նորանոր ձեռքբերումներ, թանգարանասերներին՝ միշտ նորը փնտրելու և գտնելու, միաժամանակ կայուն արժեքներին հավատարիմ մնալու կամք:

Дорогие музейные работники,
По предложению Международного совета музеев (ИКОМ) международное сообщество с 1977 года отмечает 18 мая как Международный День музеев.
Наша страна с богатыми музейными традициями уже 4 десятилетия, как стала активным участником и апологетом этой инициативы. Каждый год в эти дни для нас стали привычными очереди у музеев, что свидетельствует о большом интересе общественности. Ключевой совет и посыл праздника-переоценка роли музеев. музеи расширили свою роль в качестве культурно-образовательных центров, взяв на себя новую миссию-противостоять современным вызовам, способствуя инклюзивности и становлению здорового общества. Музеи должны быть неотъемлемым проводником образовательной системы, становясь учебной средой для организации процесса образования наших детей.
Тема Международного Дня музеев 2023 года «Музеи, стабильность и благополучие», которая еще раз подтверждает важнейшую роль музеев в деле устойчивого развития общин и формирования благополучных обществ. Посещение музея-важный показатель качества жизни. В соответствии с требованиями времени, сегодня музеи используют самые разные формы и способы коммуникации, чтобы представить свои коллекции общественности в новых подходах и форматах. Продолжая добрые традиции, и в этом году наши музеи, в соответствии с таинством дня, представят общественности новые и интересные мероприятия, которые завершатся 20 мая общеевропейским мероприятием «Ночь музеев».
18 мая также отмечается профессиональный праздник работников музейной сферы. Поэтому с особой теплотой поздравляю всех специалистов сферы, которые своей преданной и добросовестной работой способствуют сохранению и популяризации нашего богатого культурного наследия, устойчивому развитию музеев. Праздник знаменателен также для любителей музеев, чьи требования и общественная последовательность также способствуют продвижению сферы и реализации новых идей.
Преданным сотрудникам музейной сферы желаю неиссякаемой творческой энергии и новых профессиональных достижений, любителям музеев-всегда искать и находить новое, в то же время оставаться верными стабильным ценностям.