ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն աշխատանքային այց է կատարել Կոտայքի մարզի մի շարք կրթական ու մշակութային հաստատություններ։
Նախարարին ուղեկցել են ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը, Կոտայքի մարզպետի տեղակալ Վասակ Վարդանյանը և Կոտայքի մարզպետարանի կրթության, մշակույթի և սպորտի վարչության պետ Կարեն Հունանյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի առաջին կանգառը Եղվարդ քաղաքի «AV» թատրոն-ստուդիան էր, որը հիմնադրվել է 2022 թ. հոկտեմբերին: Ժաննա Անդրեասյանը նախ շրջել է թատրոնի փոքրիկ տարածքում, ծանոթացել փորձասենյակի և դահլիճի պայմաններին, ապա դիտել «Ամանդա» նորարարական պլաստիկ ներկայացումը, որը շուրջ կես տարի գործող թատրոն-ստուդիայի բեմադրած երկրորդ ներկայացումն էր: Թատրոն-ստուդիայի հիմնադիրներ Անի Վարդանյանի և Վիգեն Թադևոսյանի խոսքերով՝ Եղվարդում թատրոն-ստուդիա ստեղծելու գաղափարի հիմքում ընկած էր համայնքում մշակութային կյանքն առավել աշխուժացնելը, ինչպես նաև պարարվեստի և թատրոնի հետ անմիջական կապ ունեցող տեղի երիտասարդներին բեմում հանդես գալու հնարավորություն ընձեռելը: Նրանք տեղեկացրել են, որ առաջիկայում նախատեսում են բեմադրել «Փոքրիկ իշխանը» ներկայացումը:
Հաջորդիվ Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է Աբովյանի թիվ 2 հիմնական դպրոց, որտեղ ծանոթացել է դպրոցի հիմնակառուցման աշխատանքներին։ Դպրոցը կառուցվում է ՀՀ կառավարության և Ասիական զարգացման բանկի աջակցությամբ իրականացվող «Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման» ծրագրի շրջանակում դպրոցի կառուցումը նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2024 թվականին: Շինարարական ընկերության պատասխանատուն ներկայացրել է իրականացվող աշխատանքները՝ վստահեցնելով, որ դրանք ընթանում են նախատեսված ժամանակացույցին համապատասխան՝ սահմանված նորմերի պահպանմամբ։ Դպրոցի տնօրեն Արթուր Տաշչյանը փաստել է, որ կառուցվում է ժամանակակից ենթակառուցվածքներով, ճարտարապետական հետաքրքիր լուծումներով, լաբորատորիաններով, մեծ մարզադահլիճով ուսումնական հաստատություն, որը կունենա բարեկարգված, խնամված ու կանաչապատ տարածք և կապահովի որակյալ կրթության համար բարենպաստ կրթական միջավայր:
ԿԳՄՍ նախարարն այցելել է նաև Կաթնաղբյուր բնակավայր, որտեղ ընթանում են հիմնական դպրոցի նոր մասնաշենքի կառուցման աշխատանքները: Այստեղ կառուցվում է մոդուլային նոր դպրոց, որի հիմնական աշխատանքներն արդեն ավարտական փուլում են: Ժաննա Անդրեասյանը շրջել է դպրոցի տարածքում, ծանոթացել դասասենյակների, ապաստարանի, գրադարանի, ճաշարանի, սանհանգույցի, հանդիսության սրահի պայմաններին: Դպրոցը, ըստ շինարարի, շահագործման կհանձնվի մինչև տարեվերջ:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян посетила ряд образовательных и культурных учреждений Котайкской области.
Министра сопровождали председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Сисак Габриелян, заместитель губернатора Котайкской области Васак Варданян и начальник управления образования, культуры и спорта Котайкской областной администрации Карен Унанян.
Первой остановкой министра стал театр-студия «AV» в городе Егвард, основанный в октябре 2022 года. Жанна Андреасян сначала обошла небольшое пространство театра, ознакомилась с условиями репетиционного зала и зала, затем посмотрела новаторский пластиковый спектакль «Аманда», который почти полгода был вторым спектаклем, поставленным действующей театральной студией. По словам основателей театра-студии Ани Варданян и Вигена Тадевосяна, в основе идеи создания театра-студии в Егварде было оживление культурной жизни общины, а также предоставление местной молодежи, имеющей непосредственную связь с театром и танцевальным искусством, возможности выступать на сцене. Они сообщили, что в ближайшее время планируют поставить спектакль «Маленький принц».
Затем Жанна Андреасян посетила основную школу № 2 Абовяна, где ознакомилась с работами по строительству школы. Школа строится в рамках программы «Повышение сейсмической безопасности», осуществляемой при содействии Правительства РА и Азиатского банка развития. Строительство школы планируется завершить в 2024 году. Ответственное лицо строительной компании представило проводимые работы, заверив, что они проводятся в соответствии с предусмотренным графиком, с соблюдением установленных норм. Директор школы Артур Ташчян констатировал, что строится учебное заведение с современной инфраструктурой, интересными архитектурными решениями, лабораториями, большим спортзалом, будет иметь благоустроенную, ухоженную и зеленую территорию и обеспечит благоприятную образовательную среду для качественного образования.
Министр ОНКС посетила также населенный пункт Катнахпюр, где ведутся работы по строительству нового корпуса основной школы. Здесь строится новая модульная школа, основные работы которой уже находятся на завершающей стадии. Жанна Андреасян обошла территорию школы, ознакомилась с условиями классных комнат, приюта, библиотеки, столовой, санузла, зала торжеств. Школа, по словам строителя, будет сдана в эксплуатацию до конца года.