ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՀՀ-ում Հնդկաստանի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհային:
ԿԳՄՍ նախարարը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման առթիվ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք՝ ի շահ հայ-հնդկական բարեկամական կապերի զարգացման: Ժաննա Անդրեասյանը համոզմունք է հայտնել, որ նորանշանակ դեսպանն իր ներդրումը կունենա Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև հարաբերությունների առավել ամրապնդման և խորացման գործում։
«Մենք համագործակցության շատ լավ փորձ ունենք: Վստահ եմ՝ Ձեր նշանակմամբ այդ համագործակցությունը կխորանա բոլոր ուղղություններով, որը, իսկապես, շատ կարևոր է: Ուրախ ենք, որ մեր բուհերում ավելի քան 2800 Հնդկաստանի քաղաքացի է սովորում: Կարծում եմ՝ այս թիվը կարող է էապես աճել. մենք միայն ուրախ կլինենք միջբուհական համագործակցության զարգացման հնարավորության համար»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը:
Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է դիտարկել բժշկական կրթության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ուղղություններով համագործակցության խորացումը՝ քննարկելով նաև ուսանողների, հետազոտողների և դասավանդողների փոխանակման ծրագրեր, համատեղ կրթագիտական նախաձեռնություններ իրականացնելու հնարավորությունը: Նախարարը նաև տեղեկացրել է՝ նախորդ տարի հաստատվել է «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը», որը ռազմավարական նշանակություն ունի: Նա ներկայացրել է նախանշված թիրախները՝ մասնավորապես առանձնացնելով ակադեմիական քաղաքի նախագիծը, որը բարձրագույն կրթության ոլորտում համագործակցության նոր հեռանկարներ է ապահովում: Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նաև ՄԿՈւ ոլորտում համագործակցությունը՝ հաշվի առնելով Հնդկաստանի փորձն այս բնագավառում:
ՀՀ-ում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և կարևորել Հայաստանի հետ հարաբերությունները խորացնելու և զարգացնելու հեռանկարները:
«Միջբուհական համագործակցությունը խորացնելը մեզ համար առաջնային է: Այս համատեքստում հետաքրքրված ենք ակադեմիական քաղաքի նախագծով՝ ինչպես ավելի մեծ թվով ուսանողներ ներգրավելու, այնպես էլ ներդրումների տեսանկյունից»,- նշել է դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան:
Անդրադառնալով սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում հնարավոր համագործակցությանը՝ ԿԳՄՍ նախարարն առաջարկել է դիտարկել մարզիչների և մարզիկների փոխանակման ծրագրեր, մարզական համատեղ հավաքներ և սեմինարներ, ինչպես նաև երիտասարդների զբոսաշրջության զարգացման համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունը: Ժաննա Անդրեասյանը ընդգծել է նաև սպորտային բժշկության ոլորտի զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման կարևորությունը:
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է նաև մշակույթի ոլորտում երկու երկրների համագործակցությունը: Անդրադարձ է կատարվել հնդկական կողմի՝ Գյումրիում մշակութային կենտրոն, մասնավորապես՝ առանձին ցուցասրահ-թանգարան հիմնելու, ինչպես նաև համատեղ ցուցադրություններ և փառատոններ անցկացնելու հարցերին:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян приняла новоназначенного посла Индии в РА Нилакши Саха Синху.
На встрече присутствовал также заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян.
Министр ОНКС поздравила посла с назначением и пожелала плодотворной работы на благо развития армяно-индийских дружественных связей. Жанна Андреасян выразила уверенность, что новоназначенный посол внесет свой вклад в укрепление и углубление отношений между Арменией и Индией.
«У нас очень хороший опыт сотрудничества. Уверена, что с вашим назначением это сотрудничество углубится по всем направлениям, что, действительно, очень важно. Мы рады, что в наших вузах учатся более 2800 граждан Индии. Я думаю, что это число может значительно возрасти. мы будем только рады возможности развития межвузовского сотрудничества», - сказала министр ОНКС.
Жанна Андреасян предложила рассмотреть углубление сотрудничества в области медицинского образования, информационных технологий, обсудив также возможность реализации программ обмена студентами, исследователями и преподавателями, совместных образовательных инициатив. Министр также сообщила, что в прошлом году была утверждена «Государственная программа развития образования РА до 2030 года», которая имеет стратегическое значение. Она представила намеченные цели, в частности, выделив проект академического города, который обеспечивает новые перспективы сотрудничества в сфере высшего образования. Жанна Андреасян также отметила важность сотрудничества в сфере ПОО, учитывая опыт Индии в этой сфере.
Чрезвычайный и полномочный посол Республики Индия в РА Нилакши Саха Синха поблагодарила за прием и подчеркнула важность перспектив углубления и развития отношений с Арменией.
«Углубление межвузовского сотрудничества является для нас приоритетом. В этом контексте мы заинтересованы проектом академического города, как с точки зрения привлечения большего числа студентов, так и с точки зрения инвестиций», - отметила посол Нилакши Саха Синха.
Коснувшись возможного сотрудничества в сферах спорта и молодежи, министр ОНКС предложила рассмотреть возможность реализации программ обмена тренерами и спортсменами, совместных спортивных сборов и семинаров, а также совместных программ развития молодежного туризма. Жанна Андреасян также подчеркнула важность реализации программ, направленных на развитие сферы спортивной медицины.
Министр ОНКС также отметила важность сотрудничества двух стран в сфере культуры. Стороны коснулись вопросов основания в Гюмри культурного центра, в частности, отдельного выставочного зала-музея, а также проведения совместных выставок и фестивалей.