ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՀՀ-ում Հնդկաստանի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհային:
ԿԳՄՍ նախարարը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման առթիվ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք՝ ի շահ հայ-հնդկական բարեկամական կապերի զարգացման: Ժաննա Անդրեասյանը համոզմունք է հայտնել, որ նորանշանակ դեսպանն իր ներդրումը կունենա Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև հարաբերությունների առավել ամրապնդման և խորացման գործում։
«Մենք համագործակցության շատ լավ փորձ ունենք: Վստահ եմ՝ Ձեր նշանակմամբ այդ համագործակցությունը կխորանա բոլոր ուղղություններով, որը, իսկապես, շատ կարևոր է: Ուրախ ենք, որ մեր բուհերում ավելի քան 2800 Հնդկաստանի քաղաքացի է սովորում: Կարծում եմ՝ այս թիվը կարող է էապես աճել. մենք միայն ուրախ կլինենք միջբուհական համագործակցության զարգացման հնարավորության համար»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը:
Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է դիտարկել բժշկական կրթության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ուղղություններով համագործակցության խորացումը՝ քննարկելով նաև ուսանողների, հետազոտողների և դասավանդողների փոխանակման ծրագրեր, համատեղ կրթագիտական նախաձեռնություններ իրականացնելու հնարավորությունը: Նախարարը նաև տեղեկացրել է՝ նախորդ տարի հաստատվել է «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը», որը ռազմավարական նշանակություն ունի: Նա ներկայացրել է նախանշված թիրախները՝ մասնավորապես առանձնացնելով ակադեմիական քաղաքի նախագիծը, որը բարձրագույն կրթության ոլորտում համագործակցության նոր հեռանկարներ է ապահովում: Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նաև ՄԿՈւ ոլորտում համագործակցությունը՝ հաշվի առնելով Հնդկաստանի փորձն այս բնագավառում:
ՀՀ-ում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և կարևորել Հայաստանի հետ հարաբերությունները խորացնելու և զարգացնելու հեռանկարները:
«Միջբուհական համագործակցությունը խորացնելը մեզ համար առաջնային է: Այս համատեքստում հետաքրքրված ենք ակադեմիական քաղաքի նախագծով՝ ինչպես ավելի մեծ թվով ուսանողներ ներգրավելու, այնպես էլ ներդրումների տեսանկյունից»,- նշել է դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան:
Անդրադառնալով սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում հնարավոր համագործակցությանը՝ ԿԳՄՍ նախարարն առաջարկել է դիտարկել մարզիչների և մարզիկների փոխանակման ծրագրեր, մարզական համատեղ հավաքներ և սեմինարներ, ինչպես նաև երիտասարդների զբոսաշրջության զարգացման համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունը: Ժաննա Անդրեասյանը ընդգծել է նաև սպորտային բժշկության ոլորտի զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման կարևորությունը:
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է նաև մշակույթի ոլորտում երկու երկրների համագործակցությունը: Անդրադարձ է կատարվել հնդկական կողմի՝ Գյումրիում մշակութային կենտրոն, մասնավորապես՝ առանձին ցուցասրահ-թանգարան հիմնելու, ինչպես նաև համատեղ ցուցադրություններ և փառատոններ անցկացնելու հարցերին:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received the newly appointed Ambassador of India to the Republic of Armenia Nilakshi Saha Sinha.
The ESCS Minister congratulated the Ambassador on her appointment and wished fruitful work for the benefit of the development of Armenian-Indian friendly relations. Zhanna Andreasyan expressed confidence that the newly appointed Ambassador will contribute to the strengthening and advancement of relations between Armenia and India.
“We have a very good experience of cooperation. I am sure that with your appointment, this cooperation will strengthen in all directions, which is really very important. We are glad that more than 2,800 Indian citizens are studying in our universities. I think this number could increase significantly: we will only be glad for the opportunity to develop interuniversity cooperation,” noted the ESCS Minister.
Zhanna Andreasyan proposed to consider advancing cooperation in the field of medical education, information technology, also discussing the possibility of implementing exchange programs for students, researchers and teachers, joint educational initiatives. The Minister also said that last year the “RA Education Development State Program until 2030” was approved, which is of strategic importance. She presented the outlined targets, in particular, highlighting the academic city project, which provides new prospects for cooperation in the field of higher education. Zhanna Andreasyan also stressed the importance of cooperation in the field of VET, taking into account India's experience in this field.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of India to Armenia Nilakshi Saha Sinha thanked for the reception and stressed the importance of prospects for strengthening and developing relations with Armenia.
“Advancing inter-university cooperation is a priority for us. In this context, we are interested in the academic city project, both from the perspective of attracting more students and the investments.”
In regard to the possible cooperation in the fields of sports and youth, the ESCS Minister proposed to consider the possibility of implementing exchange programs of coaches and athletes, joint sports camps and seminars, as well as joint programs for youth tourism development. Zhanna Andreasyan also stressed the importance of implementing programs aimed at developing the field of sports medicine.
The ESCS Minister also highlighted the importance of cooperation between the two countries in the field of culture. The issues of establishing a cultural centre in Gyumri by the Indian side, in particular, a separate exhibition hall-museum, as well as joint exhibitions and festivals were touched upon.