ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը Չեխիայի մայրաքաղաք Պրահայում մասնակցել է Տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-չեխական միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական՝ 6-րդ նիստին և դրան հաջորդած գործարար համաժողովին:
Նիստի շրջանակում, ի թիվս տնտեսական համագործակցության այլ հարցերի, քննարկվել են նաև կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի, երիտասարդության ոլորտներում կապերի զարգացման հեռանկարները:
Նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն իր ելույթում անդրադարձել է երկկողմ ծրագրերի իրականացմանը՝ մասնավորապես կարևորելով STEM (գիտության, տեխնոլոգիայի, ճարտարագիտության, մաթեմատիկայի) բնագավառում երկու երկրների առաջատար կրթական և գիտահետազոտական կազմակերպությունների ընդգրկմամբ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը:
Նա կարևորել է նաև մշակույթի և երիտասարդության ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները, մասնավորապես՝ Հայաստանի Հանրապետությունում և Չեխիայում մշակույթի օրերի անցկացումը: Հայկական կողմն առաջարկել է 2023-2024 թվականներին Չեխիայում դիտարկել Ա. Խաչատրյանի 120-ամյակին, հայկական կինոյի, Ս. Փարաջանովի և Շ. Ազնավուրի 100-ամյակներին նվիրված միջոցառումների կազմակերպումը:
Չեխական կողմի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել միմյանց տեղեկացնել գիտության, տեխնոլոգիաների և նորարարության հետ կապված կարևորագույն միջազգային փառատոների, գիտաժողովների և սեմինարների մասին: Քննարկվել է Չեխիայում «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի ստեղծման հարցը:
Կողմերն անդրադարձել են երկու երկրների բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների միջև կապերի ամրապնդման, ուսանողների և դասախոսների փոխանակման, միջպետական կրթաթոշակների տրամադրման ծրագրերին:
Նիստի շրջանակում ստորագրվել է հայ-չեխական միջկառավարական հանձնաժողովի 6-րդ նիստի արձանագրությունը, որում տեղ են գտել կրթության, մշակույթի, սպորտի, երիտասարդության և գիտության ոլորտների հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված կետեր:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян в столице Чехии Праге принял участие в очередном, 6-ом заседании армяно-чешской межправительственной комиссии по вопросам экономического сотрудничества и последовавшем за ним бизнес-форуме.
В рамках заседания, в числе других вопросов экономического сотрудничества, были обсуждены также перспективы развития связей в сферах образования, науки, культуры, спорта, молодежи.
Заместитель министра Артур Мартиросян в своем выступлении коснулся реализации двусторонних программ, в частности, отметив важность возможности реализации программ в области STEM (науки, технологии, инженерии, математики) с участием ведущих образовательных и научно-исследовательских организаций двух стран.
Он также отметил важность возможностей сотрудничества в сферах культуры и молодежи, в частности, проведения Дней культуры в Республике Армения и Чехии. Армянская сторона предложила рассмотреть организацию мероприятий, посвященных 120-летию А. Хачатуряна, юбилею армянского кино, 100-летию Ш. Азнавура и С. Параджанова в 2023-2024 годах в Чехии.
С чешской стороной достигнута договоренность информировать друг друга о важнейших международных фестивалях, конференциях и семинарах, связанных с наукой, технологиями и инновациями. Обсужден вопрос создания центра креативных технологий «Тумо» в Чехии.
Стороны коснулись программ укрепления связей между высшими учебными заведениями двух стран, обмена студентами и преподавателями, предоставления межгосударственных стипендий.
В рамках заседания был подписан протокол 6-го заседания армяно-чешской межправительственной комиссии, в котором содержались пункты, направленные на развитие отношений в сферах образования, культуры, спорта, молодежи и науки.