Պաշտոնական այցով Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում գտնվող ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանն այցելել են Բրիտանական թանգարան և դիտել «Շքեղություն և ուժ․ Պարսկաստանից Հունաստան» խորագրով ցուցահանդեսը, հանդիպել թանգարանի տնօրեն Հարթվիգ Ֆիշերի հետ։
Բրիտանական թանգարանում բացված «Շքեղություն և ուժ․ Պարսկաստանից Հունաստան» խորագրով ցուցահանդեսում ներկայացված են բացառիկ ցուցանմուշներ Հայաստանի պատմության թանգարանից և «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանից: Ցուցադրությունը բացվել է մայիսի 4-ին և գործելու է մինչև օգոստոսի 13-ը:
Ցուցահանդեսը Ք․ ա․ VI-I դդ․ Աքեմենյան կայսրությունից մինչ հելլենիստական ժամանակների շքեղության, իշխանական խորհրդանիշների, դրանց փոխակերպումների, ինչպես նաև քաղաքական ու պատմամշակութային նշանակության մասին է։
Միացյալ Թագավորությունում առաջին անգամ ցուցադրվում են Արմավիրից գտնված ոսկյա կրծքազարդը, կավե ցլակերպ ծիսանոթը (Ք․ա․ VI-V րդ, դդ․), Էրեբունիից հայտնաբերված արծաթյա հեծյալի ծիսանոթը (Ք․ ա․ VI-IV-րդ դդ․), Արտաշատից գտնված կավե արջակերպ ծիսանոթը (Ք․ ա․ I դ․): Այցելուների հատուկ խմբի համար կազմակերպված փակ դիտումների ժամանակ հատկապես ուշադրության է արժանացել Հայաստանի պատմության թանգարանից տրամադրված արջակերպ ծիսանոթը, որը մեկ ցուցափեղկում է համադրված Բրիտանական թանգարանում պահվող համաժամանակյա մեկ այլ բարձրարժեք ցուցանմուշի՝ Անահիտ աստվածուհու կիսանդրու հետ: Այս ցուցանմուշներն իսկական բացահայտում են դարձել Բրիտանական թանգարանի մասնագետների համար։
Բրիտանական թանգարանի տնօրեն Հարթվիգ Ֆիշերի հետ հանդիպմանը քննարկվել են հայ-բրիտանական համատեղ ցուցադրությունների կազմակերպման հնարավորություններին առնչվող հարցեր։ Անդրադարձ է եղել թանգարանների կառավարման խնդիրներին՝ մասնավորապես կարևորելով ցուցադրությունների արդյունավետ կազմակերպման մոդելների ներդրումն ու զարգացումը, ինչպես նաև միջթանգարանային երկկողմ կապերի ամրապնդումը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը Լոնդոն են մեկնել՝ մասնակցելու Կրթության համաշխարհային համաժողովին:

Находящиеся с официальным визитом в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян и заместитель министра Араксия Сваджян посетили Британский музей и осмотрели выставку «Роскошь и мощь: из Персии в Грецию», встретились с директором музея Хартвигом Фишером.
На открывшейся в Британском музее выставке «Роскошь и мощь: из Персии в Грецию» представлены эксклюзивные экспонаты из Музея истории Армении и историко-археологического музея-заповедника «Эребуни». Выставка открылась 4 мая и продлится до 13 августа.
Выставка посвящена великолепию эпохи от империи Ахеменидов до эллинистических времен VI века до н. э., символам власти, их преобразованиям, а также политическому и историко-культурному значению.
В Соединенном Королевстве впервые демонстрируются золотой нагрудник из Армавира, глиняный ритуальный сосуд (VI-V вв. до н. э.), найденный в Эребуни ритуальный сосуд серебряного всадника (VI-IV вв. до н. э.), глиняный ритуальный сосуд (I в. до н. э.), найденный в Арташате. Во время закрытых осмотров, организованных для особой группы посетителей, особое внимание было уделено предоставленному музеем истории Армении ритуальному сосуду в форме медведя, который в одной витрине совмещен с другим ценным экспонатом, хранящимся в Британском музее - бюстом богини Анаит. Эти экспонаты стали настоящим открытием для специалистов Британского музея.
На встрече с директором Британского музея Хартвигом Фишером были обсуждены вопросы, касающиеся возможностей организации совместных армяно-британских выставок. Были затронуты вопросы управления музеями, в частности, важность внедрения и развития моделей эффективной организации выставок, а также укрепления двусторонних межмузейных связей.
Напомним, что министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и заместитель министра Араксия Сваджян находятся в Лондоне для участия во Всемирном форуме образования.