Պաշտոնական այցով Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում գտնվող ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանն այցելել են Բրիտանական թանգարան և դիտել «Շքեղություն և ուժ․ Պարսկաստանից Հունաստան» խորագրով ցուցահանդեսը, հանդիպել թանգարանի տնօրեն Հարթվիգ Ֆիշերի հետ։
Բրիտանական թանգարանում բացված «Շքեղություն և ուժ․ Պարսկաստանից Հունաստան» խորագրով ցուցահանդեսում ներկայացված են բացառիկ ցուցանմուշներ Հայաստանի պատմության թանգարանից և «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանից: Ցուցադրությունը բացվել է մայիսի 4-ին և գործելու է մինչև օգոստոսի 13-ը:
Ցուցահանդեսը Ք․ ա․ VI-I դդ․ Աքեմենյան կայսրությունից մինչ հելլենիստական ժամանակների շքեղության, իշխանական խորհրդանիշների, դրանց փոխակերպումների, ինչպես նաև քաղաքական ու պատմամշակութային նշանակության մասին է։
Միացյալ Թագավորությունում առաջին անգամ ցուցադրվում են Արմավիրից գտնված ոսկյա կրծքազարդը, կավե ցլակերպ ծիսանոթը (Ք․ա․ VI-V րդ, դդ․), Էրեբունիից հայտնաբերված արծաթյա հեծյալի ծիսանոթը (Ք․ ա․ VI-IV-րդ դդ․), Արտաշատից գտնված կավե արջակերպ ծիսանոթը (Ք․ ա․ I դ․): Այցելուների հատուկ խմբի համար կազմակերպված փակ դիտումների ժամանակ հատկապես ուշադրության է արժանացել Հայաստանի պատմության թանգարանից տրամադրված արջակերպ ծիսանոթը, որը մեկ ցուցափեղկում է համադրված Բրիտանական թանգարանում պահվող համաժամանակյա մեկ այլ բարձրարժեք ցուցանմուշի՝ Անահիտ աստվածուհու կիսանդրու հետ: Այս ցուցանմուշներն իսկական բացահայտում են դարձել Բրիտանական թանգարանի մասնագետների համար։
Բրիտանական թանգարանի տնօրեն Հարթվիգ Ֆիշերի հետ հանդիպմանը քննարկվել են հայ-բրիտանական համատեղ ցուցադրությունների կազմակերպման հնարավորություններին առնչվող հարցեր։ Անդրադարձ է եղել թանգարանների կառավարման խնդիրներին՝ մասնավորապես կարևորելով ցուցադրությունների արդյունավետ կազմակերպման մոդելների ներդրումն ու զարգացումը, ինչպես նաև միջթանգարանային երկկողմ կապերի ամրապնդումը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը Լոնդոն են մեկնել՝ մասնակցելու Կրթության համաշխարհային համաժողովին:

As part of the official visit to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan and Deputy Minister Araksia Svajyan visited the British Museum to view the exhibition “Luxury and Power: Persia to Greece", and had a meeting with the Museum Director Hartwig Fischer.
The exhibition “Luxury and Power: Persia to Greece”, which opened in the British Museum, presents exclusive exhibits from the Armenian History Museum and the Historical and Archaeological Museum-Reserve “Erebuni”. The exhibition opened on May 4 and will last until August 13.
The exhibition is dedicated to the splendor of the Achaemenid Empire to the Hellenistic period of the VI century BC, symbols of power, their transformations, as well as political, historical and cultural significance.
In the United Kingdom, for the first time, a golden breastplate from Armavir, a clay bull-shaped ritual vessel (VI-V centuries BC), a ritual vessel of the silver horseman found in Erebuni (VI-IV centuries BC), a clay bear-shaped ritual vessel (I century BC) found in Artashat are on display. During the closed inspections organized for a special group of visitors, particular attention was paid to the ritual vessel in the shape of a bear provided by the Armenian History Museum, which is combined in one showcase with another valuable exhibit stored in the British Museum - the bust of the Goddess Anahit. These exhibits have become a real discovery for the specialists of the British Museum.
At the meeting with the Director of the British Museum Hartwig Fischer, issues related to the possibility of organizing Armenian-British joint exhibitions were discussed. The issues of museum management were touched upon, in particular, the importance of introducing and developing models for the efficient organization of exhibitions, as well as strengthening bilateral inter-museum ties.
It should be noted that the RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan and Deputy Minister Araksia Svajyan have left for London to participate in the Education World Forum.