Լոնդոնում մեկնարկել է կրթության համաշխարհային համաժողովը, որին ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ու նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը:
Համաժողովն անցկացվում է «Ուսուցման մշակույթի զարգացում․ ավելի լավ և կայուն կրթություն ձևավորելու նպատակով ուսուցման մշակույթի զարգացում, ճկունություն, և խթանում» խորագրի ներքո և համախմբում է ոլորտի ղեկավարներին:
Կրթության համաշխարհային ֆորումին մասնակցելու նպատակով Լոնդոնում գտնվող ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ու նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը հանդիպել են «Educational Testing Service» (ETS) ամերիկյան կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հանրակրթական դպրոցների կրթական մակարդակների անցումների գնահատման, մասնավորապես՝ Հանրակրթության պետական նոր չափորոշչին համահունչ տարրական դպրոցից միջին, միջինից ավագ և ավարտական քննությունների կազմակերպման ու գնահատման ուղղություններով համագործակցության վերաբերյալ հարցեր:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև բուհերի ուսանողների գնահատման ուղղությամբ համագործակության հնարավորությանը, հատկապես ընդունելության, ուսումնառության ընթացքում առաջին և երկրորդ կուրսերի ուսանողների մասնագիտական զարգացման և ուսումնառության վերջին տարում կարիերայի նախապատրաստման գնահատման ուղղություններով: Միջազգային գործընկերների կողմից ներկայացվել է նաև «PIAAC» համակարգի միջոցով կազմակերպվող մեծահասակների գրագիտության գնահատման համակարգը:
Նշենք, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Կրթության համաշխարհային համաժողովի ընթացքում հանդես կգա ելույթով՝ «Ի՞նչ քայլեր կարող ենք կամ պետք է ձեռնարկենք կրթության ոլորտում առաջնորդություն զարգացնելու համար՝ յուրաքանչյուր մակարդակում: Ղեկավարության ո՞ր տեսակներն են լավագույնս աշխատում» խորագրով պանելային նիստում:
Համաժողովի շրջանակում ներկայացվելու են ազգային մակարդակներում հանրակրթության, միջին մասնագիտական և բարձրագույն կրթության ոլորտներում հիմնական ձեռքբերումները, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվելու կրթության հիմնական բաղադրիչներին՝ ուսուցման վաղ տարիքից հմտությունների զարգացումը և տեխնոլոգիաների ներդրումը խթանելու նպատակով։
Կրթության համաշխարհային համաժողովին մասնակցում են ավելի քան 118 երկրի կրթության ոլորտի ղեկավարներ, ընդհանուր առմամբ՝ շուրջ 1000 պատվիրակ ամբողջ աշխարհից:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan and Deputy Minister Araksia Svajyan attended the Education World Forum which was launched in London.
The Forum is held under the theme “New Beginnings: Nurturing Learning Culture, Building Resilience, Promoting Sustainability. Stronger, Bolder, Better Education by Design” and unites education officials.
As part of the visit to London to participate in the Education World Forum, ESCS Minister Zhanna Andreasyan and Deputy Minister Araksia Svajyan held a meeting with the representatives of the American “Educational Testing Service”.
During the meeting, the parties discussed issues related to the assessment of transitions to the educational levels of secondary schools, in particular, with the organization and evaluation of exams from primary school to secondary, from secondary to high school and graduation, in line with the new state standard of general education.
During the discussion, the possibility of cooperation in the direction of assessing university students was also touched upon, especially in the direction of admission, professional development of first and second year students and assessment of career preparation in the last year of study. International partners also presented the system for assessment of adult competencies organized by the PIAAC program.
Note that, RA ESCS Minister Zhanna Andreasyan will deliver a speech at the Education World Forum plenary session on “What steps can or should we undertake to develop leadership skills in education at every level? What types of leadership work best.”
The Forum will present the main achievements in the field of general, vocational and higher education at the national level, and will also touch upon the main components of education to stimulate the development of skills and the introduction of technology from an early age.
Education leaders from over 118 countries are participating in the Education World Forum; with a total of around 1,000 delegates from around the world.