ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ Երևանում մեկնարկել է Պենդերեցկու անվան ժամանակակից դասականների երրորդ փառատոնը, որն այս տարի նվիրված է մեծանուն լեհ կոմպոզիտոր Ֆշիշտոֆ Պենդերեցկու 90-ամյակին։ Բացման համերգին ներկա էին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, կոմպոզիտորի այրին՝ Էլժբետա Պենդերեցկան։
Փառատոնի կազմակերպիչն է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը։ Բացման համերգին հնչել են Պենդերեցկու Թիվ 2 սիմֆոնիան՝ «Սուրբծննդյան սիմֆոնիա», կոնցերտը՝ գրված ֆլեյտայի և կամերային նվագախմբի համար, ինչպես նաև Յոաննա Վնուկ-Նազարովայի «Ժամանակն անցնում է․ Պասակալիա» ստեղծագործությունը՝ նվիրված Էլժբետա Պենդերեցկային։ Յոաննա Վնուկ-Նազարովան, ի դեպ, դիրիժորություն և կոմպոզիցիա է ուսանել Քշիշտոֆ Պենդերեցկու մոտ։ Յոաննա Վնուկ-Նազարովան նույնպես ժամանել էր Երևան և ներկա էր փառատոնի բացմանը։
Երեկոյի ընթացքում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ է ունեցել ճանաչված ֆլեյտահար Նոյեմի Գյորին։ Համերգը ղեկավարում էր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը։
Փառատոնի առաքելությունն է հայ երաժշտասերներին հաղորդակից դարձնել համաշխարհային ժամանակակից դասական երաժշտությանը, ծանոթացնել մերօրյա կոմպոզիտորների հետ, ինչպես նաև վառ պահել Քշիշտոֆ Պենդերեցկու անունը:
Սեգեյ Սմբատյաննի ընդգծմամբ՝ Պենդերեցկին իր կոմպոզիտորական արվեստով երաժշտական նոր լեզու է ստեղծել և մնացել պատմության մեջ. մեծ պատասխանատվություն է անցկացնել լեգենդար կոմպոզիտորի անունը կրող փառատոն։ Նրա դիտարկմամբ՝ տարիներ շարունակ սերտ համագործակցելով Պենդերեցկու հետ՝ թե՛ ինքը, թե՛ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը ոգևորվել են նրա արվեստով, մեծ մաեստրոյի հետ շփումը հարստացրել է բոլորին։
Հունգարացի ֆլեյտահար Նոյեմի Գյորին Հայաստանում ելույթ է ունեցել երկրորդ անգամ։ Նրա նշել է, որ ուրախ է ներկայացնել Պենդերեցկու կոնցերտը Հայաստանում։ Երաժշտի խոսքով՝ ֆլեյտան մելոդիկ գործիք է, այն կարող է լինել միստիկ, հզոր, միաժամանակ մեղմ ու շատ անսպասելի, և երաժշտական գործիքի այդ որակներն ամբողջովին բացահայտվում են Պենդերեցկու գեղեցիկ, մեղեդային կոնցերտում։ Այս կոնցերտը, ի դեպ, ֆլեյտահարուհին տարիներ առաջ կատարել է նաև Կրակովում, որտեղ ապրում էր Պենդերեցկին։
Տեղեկացնենք, որ առաջիկա օրերին Պենդերեցկու անվան ժամանակակից դասականների երրորդ փառատոնի շրջանակում տեղի կունենա կամերային և սիմֆոնիկ ևս երեք համերգ, որոնց ընթացքում կհնչեն հայ և արտասահմանյան ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, որոնց մեծ մասը Հայաստանում կատարվում են առաջին անգամ։

При содействии Министерства ОНКС РА в Ереване стартовал третий фестиваль современной классики имени Пендерецкого, который в этом году посвящен 90-летию великого польского композитора Кшиштофа Пендерецкого. На концерте присутствовали министр ОНКС РА Жанна Андреасян, вдова композитора Эльжбета Пендерецкая.
Организатором фестиваля является Государственный симфонический оркестр Армении. На концерте прозвучали Симфония №2 Пендерецкого - «Рождественская Симфония», концерт, написанный для флейты и камерного оркестра, а также произведение Йоанны Внук-Назаровой «Время идет: Пасакалия», посвященное Эльжбете Пендерецкой.
Йоанна Внук-Назарова училась дирижированию и композиции у Кшиштофа Пендерецкого. Йоанна Внук-Назарова также приехала в Ереван и присутствовала на открытии фестиваля.
В ходе вечера с Государственным симфоническим оркестром Армении выступила известная флейтистка Ноэми Гьёри. Концертом руководил дирижер Сергей Смбатян.
Миссия фестиваля - приобщить армянских любителей музыки к современной мировой классической музыке, познакомить с современными композиторами, а также сохранить имя Кшиштофа Пендерецкого.
По словам Сергея Смбатяна, Пендерецкий своим композиторским искусством создал новый музыкальный язык и остался в истории. Провести фестиваль, носящий имя легендарного композитора -большая ответственность. По его словам, в течение долгих лет тесного сотрудничества с Пендерецким и он, и Государственный симфонический оркестр Армении воодушевлялись его искусством, общение с великим маэстро обогатило всех.
Венгерская флейтистка Ноэми Гьёри выступает в Армении во второй раз. Она сказала, что рада представить концерт Пендерецкого в Армении. По словам музыканта, флейта очень мелодичный инструмент, она может быть мистической, мощной, одновременно мягкой и очень неожиданной, и эти качества музыкального инструмента полностью раскрываются в красивом, мелодичном концерте Пендерецкого. Этот концерт флейтистка несколько лет назад исполнила и в Кракове, где жил Кшиштоф Пендерецкий.
Отметим, что в ближайшие дни в рамках третьего фестиваля современной классики имени К. Пендерецкого состоится еще три камерных и симфонических концерта, в ходе которых прозвучат произведения современных армянских и зарубежных композиторов, большая часть которых исполняется в Армении впервые.