ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել Նորարարությունների մրցակցային հիմնադրամի (ՆՄՀ) համակարգող խորհրդի նիստը: Հանդիպմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը, Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոնի (ՈԱԱԿ) տնօրեն Ռուբեն Թոփչյանը, Կրթական ծրագրերի կենտրոնի (ԾԻԳ) տնօրեն Գրիշա Հովհաննիսյանը, ՆՄՀ խորհրդի այլ անդամներ:
Հանդիպման ընթացքում ՆՄՀ համակարգող խորհրդի անդամները քննարկել են Համաշխարհային բանկի հետ համագործակցությամբ իրականացվող «Կրթության բարելավման ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորում» վարկային ծրագրի շրջանակում բուհերին ԲՏՃՄ (STEM) ուղղությամբ դրամաշնորհների տրամադրման աշխատանքների իրականացման հետ կապված հարցեր, մասնավորապես՝ ստացված դրամաշնորհային ծրագրերի հայտերի գնահատման արդյունքները:
Նշենք, որ դրամաշնորհային մրցույթին հետաքրքրվածության հայտ է ներկայացրել 11 բուհ:
2022 թվականի սեպտեմբերի 19-ից Նորարարությունների մրցակցային հիմնադրամի շրջանակում մեկնարկել էր դրամաշնորհային ծրագրերի մրցույթի գործընթացը, և հայտերի ընդունման վերջնաժամկետ էր սահմանվել 2022 թվականի նոյեմբերի 21-ը:
Համաձայն ՆՄՀ ղեկավար ձեռնարկի՝ հայտերի ընդունումից հետո իրականացվել է հայտերի իրավասության և ամբողջականության գնահատում, որից հետո ամբողջական հայտերը գնահատել են անկախ փորձագետները: Նրանց հետ կնքվել են համապատասխան պայմանագրեր, վերջիններս իրականացրել են պայմանագրով նախատեսված դրամաշնորհային ծրագրերի հայտերի գնահատման աշխատանքները: Յուրաքանչյուր հայտ դիտարկվել է մեկ թեմատիկ և երկու ֆունկցիոնալ փորձագետների կողմից:
«Կրթության բարելավման ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորում» վարկային ծրագրով բուհերին դրամաշնորհների տրամադրման համար նախատեսված բյուջեն կազմում է 1 մլն 695 հազար եվրոյին համարժեք ՀՀ դրամ, ընդ որում` յուրաքանչյուր անհատական ծրագրերի համար նախատեսվում է առավելագույնը 250 հազար եվրոյին համարժեք ՀՀ դրամ, իսկ կոնսորցիումային ծրագրերի համար՝ 500 հազար եվրոյին համարժեք ՀՀ դրամ։ ՆՄՀ շրջափուլի շրջանակում որպես թիրախային ցուցիչ սահմանվել է առնվազն հինգ դրամաշնորհային ծրագրի իրականացում, որից առնվազն մեկը՝ կոնսորցիումային ծրագիր: Վարկային ծրագիրն իրականացնում է ԿԳՄՍ նախարարության «Կրթական ծրագրերի կենտրոն» ԾԻԳ-ը:
ՆՄՀ դրամաշնորհները մրցակցային հիմունքներով ուղղվում են բուհերում նորարարական ու զարգացման ծրագրերի իրականացմանը, նրանց ընդհանուր կարողությունների՝ դասավանդման և ուսումնառության միջավայրի, գործնական, հետազոտական կարողությունների հզորացմանը և այլն:
ՆՄՀ-ի նպատակներից է նաև զարգացնել բուհերի ֆինանսական և ռազմավարական պլանավորման կարողությունները, աջակցել այն ծրագրերին և նախաձեռնություններին, որոնց միջոցով կամրապնդվեն թե´ կապը տնտեսության զարգացման գերակա ոլորտների հետ, թե´ միջազգային համագործակցության հնարավորությունները՝ ընդլայնելով բուհերի՝ լրացուցիչ ֆինանսական աղբյուրների ներգրավման կարողությունները:

При участии министра образования, науки, культуры и спорта РА Жанны Андреасян состоялось заседание координационного совета «Конкурентного Фонда инноваций» («КФИ»). На встрече присутствовали заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян, председатель Комитета по науке Саркис Айоцян, директор Национального центра обеспечения качества профессионального образования Рубен Топчян, директор Центра образовательных программ Гриша Оганесян, другие члены Совета.
В ходе встречи члены Координационного совета обсудили вопросы, связанные с осуществлением работ по предоставлению вузам грантов в направлении STEM в рамках кредитной программы «Дополнительное финансирование программы улучшения образования», осуществляемой в сотрудничестве со Всемирным банком, в частности, результаты оценки заявок на полученные грантовые программы.
Отметим, что заявки на участие в грантовом конкурсе представили 11 вузов. С 19 сентября 2022 года в рамках Конкурентного Фонда инноваций стартовал процесс конкурса грантовых программ, а последний срок приема заявок установлен на 21 ноября 2022 года.
Согласно руководству Фонда после принятия заявок была проведена оценка компетентности и целостности заявок, после чего полные заявки были оценены независимыми экспертами.
С ними были заключены соответствующие договоры, последние осуществили работы по оценке заявок на грантовые программы, предусмотренные договором. Каждая заявка была рассмотрена одним тематическим и двумя функциональными экспертами.
Бюджет, предусмотренный для предоставления грантов вузам по кредитной программе «Дополнительное финансирование программы улучшения образования», составляет 1 млн 695 тыс. евро в драмах РА, при этом для каждой индивидуальной программы предусматривается максимум 250 тыс. евро в драмах РА, а для консорциумных программ - 500 тыс. евро в драмах РА.
В рамках цикла «КФИ» в качестве целевого показателя установлено осуществление как минимум пяти грантовых программ, из которых как минимум одна - консорциумная программа. Кредитную программу осуществляет «Центр образовательных программ» Министерства ОНКС РА.
Гранты «КФИ» на конкурентной основе направляются на реализацию инновационных и развивающих программ в вузах, укрепление их общих возможностей - среды преподавания и обучения, практических, исследовательских возможностей и т. д.
Одной из целей «КФИ» является также развитие возможностей финансового и стратегического планирования вузов, поддержка тех программ и инициатив, посредством которых укрепятся как связь с приоритетными сферами экономического развития, так и возможности международного сотрудничества, расширяя возможности вузов по привлечению дополнительных финансовых источников.