Երևանում ավարտին մոտեցող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունում գերծանր քաշային հայ ծանրորդ Վարազդատ Լալայանը երկամարտի 462 կգ արդյունքով (212+250 կգ) կարիերայում երկրորդ անգամ դարձել է ԵԱ-ի արծաթե մեդալակիր , իսկ Սիմոն Մարտիրոսյանը ԵԱ-ում նվաճել է բրոնզե մեդալ՝ երկամարտի 440 կգ արդյունքով (195 + 245 կգ):
Պոկում և հրում վարժություններում ևս հայ գերծանր քաշային ծանրորդներն արժանացել են փոքր արծաթե և փոքր բրոնզե մեդալներին համապատասխանաբար:
Այս քաշային կարգում Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսը կարիերայում 7-րդ անգամ նվաճել է Վրաստանի ներկայացուցիչ Լաշա Տալախաձեն՝ արժանանալով նաև առանձին վարժությունների ոսկե մեդալներին: Տալախաձեն Եվրոպայում առաջինն է ճանաչվել երկամարտի 474 կգ արդյունքով:
Գերծանր քաշայինների պարգևատրմանը մասնակցել է նաև ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը:
Մրցումային վերջին՝ 9-րդ օրը, Հայաստանի ներկայացուցիչներից առաջինը մրցահարթակ է դուրս եկել կանանց 87+ կգ քաշային կարգում հանդես եկող Ջուլիետա Ավանեսյանը: Նա երկամարտի 211 կգ արդյունքով (95+116 կգ) զբաղեցրել է 9-րդ տեղը:
Պոկում վարժությունում Ավանեսյանը հաջող է կատարել առաջին երկու մոտեցումները՝ գլխավերևում պահելով 95 կգ կշռող ծանրաձողը, իսկ հրում վարժությունում ցույց է տվել 116 կգ արդյունք:
Այս քաշային կարգում Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսը կարիերայում երրորդ անգամ նվաճել է Մեծ Բրիտանիայի ներկայացուցիչ Էմիլի Քեմպբելը՝ երկամարտի 253 կգ արդյունքով: Հատկանշական է, որ պոկում վարժությունում նա 4-րդ արդյունքն է ցույց տվել՝ հաջող կատարելով միայն մեկ մոտեցում և գլխավերևում պահելով 110 կգ կշռող ծանրաձողը: Հրում վարժությունում արդեն նա փոքր ոսկե մեդալ է նվաճել՝ 143 կգ արդյունքով:
Եվրոպայի փոխչեմպիոն է հռչակվել Վրաստանի ներկայացուցիչ Անաստասիա Հոթֆրիդը՝ երկամարտի 252 կգ արդյունքով (117+135 կգ), իսկ լավագույն եռյակը եզրափակել է ուկրաինուհի Վալենտինա Կիսիլը՝ երկամարտում ցույց տալով 244 կգ արդյունք (111+133 կգ):
Նշենք՝ Հայաստանի հավաքականը Երևանում անցկացվող Եվրոպայի առաջնությունում թիմային հաշվարկում զբաղեցրել է առաջին հորիզոնականը՝ երկամարտի 13 մեդալով, որից 4-ը՝ ոսկե:

At the European Weightlifting Championships that are coming to an end in Yerevan, Armenian weightlifter Varazdat Lalayan with a total result of 462 kg (212+250 kg) became the silver medalist of the European Championship for the second time in his career, and Simon Martirosyan won the bronze medal with a total result of 440 kg (195 + 245 kg).
In the snatch and the clean and jerk, Armenian heavyweight weightlifters were also awarded small silver and small bronze medals, respectively.
In this weight category, the title of European champion for the 7th time in his career was won by the representative of Georgia Lasha Talakhadze, who was also awarded gold medals in individual exercises. Talakhadze was recognized as the first in Europe with a result of 474 kg in the double event.
RA President Vahagn Khachaturyan also participated in the awarding ceremony of heavyweights.
On the last, 9th day of the competition, Julieta Avanesyan, who performs in the women's 87+kg weight category, was the first Armenian representative to perform. She took 9th place with the result of 211 kg (95+116 kg) in the double event.
In the snatch, Avanesyan successfully completed the first two attempts, holding a 95 kg barbell overhead, and in the clean and jerk, he showed a result of 116 kg.
The title of European champion in this weight category took the representative of Great Britain Emily Campbell for the third time in her career with a result of 253 kg in the double event. It is noteworthy that in the snatch she showed the 4th result, successfully performing only one attempt and holding a 110 kg barbell overhead. In the clean and jerk she won a small gold medal with a result of 143 kg.
The vice-champion of Europe became the representative of Georgia Anastasia Hotfrid, with a result of 252 kg (117 + 135 kg) in the double event, and the top three was completed by Ukrainian Valentyna Kisil, with a result of 244 kg (111+133 kg) in the double event.
It should be noted that at the European Championship held in Yerevan, the Armenian national team took first place in the team competition with 13 medals in the double event, 4 of which are gold.