Աշխատանքային այցով Իսպանիայի Թագավորությունում գտնվող ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը պաշտոնական հանդիպումներ է ունեցել, որոնց ընթացքում քննարկվել են կրթության, գիտության, սպորտի ոլորտներին առնչվող մի շարք հարցեր: Հանդիպմանը մասնակցել է Իսպանիայի Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սոս Ավետիսյանը։
Արթուր Մարտիրոսյանը մասնավորապես հանդիպել է Իսպանիայի Թագավորության կրթության պետքարտուղար Խոսե Մանուել Բար Սենդոնի (José Manuel Bar Cendón) հետ։
Կողմերը վերահաստատել են Հայաստան-Իսպանիա դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակի շրջանակում նոր շրջափուլ սկսելու և կրթամշակութային կապերը խորացնելու պատրաստակամությունը: Երկուստեք կարևորվել է «Էրազմուս+» ծրագրով քոլեջների միջև համագործակցությունը ագրարային, տուրիզմի և այլ մասնագիտություններով, Հայաստանում իրականացվող հանրակրթական բարեփոխումների գործընթացում իսպանական փորձի ուսումնասիրությունը, Հայաստանի հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում իսպաներենի դասավանդման որակի բարձրացումը, ինչպես նաև Իսպանիայում գործող շուրջ երկուտասնյակ հայկական ուսումնական հաստատությունների գործունեության աջակցումը: Իսպանական կողմը հետաքրքրություն է ցուցաբերել նորանկախ Հայաստանում ձևավորված կրթական պրոդուկտների, մասնավորապես «Թումոյի», «Արմաթի», COAF-ի ծրագրերի վերաբերյալ, ինչին ի պատասխան՝ Արթուր Մարտիրոսյանը հայկական կողմի փորձառությամբ կիսվելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Մադրիդ այցի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը հանդիպել է նաև Իսպանիայի Թագավորության սպորտի ազգային խորհրդի նախագահ Ժոզե Մանուել Ֆրանկո Պարդոյի (José Manuel Franco Pardo) հետ:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը նշել է, որ այժմ Երևանում ընթանում է ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունը, որտեղ Իսպանիայի կազմը ևս ներկայացել է իր թիմով և հաջողված ելույթներ է ունենում:
Քննարկվել է ուսումնամարզական տարբեր ոլորտներում համագործակցելու հարցը, որը կներառի երկու կողմերի հաջողված փորձառության ուսումնասիրությունը. իսպանական կողմից՝ բասկետբոլ, թենիս և այլ մարզաձևերում, իսկ հայկական կողմից՝ ծանրամարտ, ընմշամարտ, բռնցքամարտ մարզաձևերի հաջողություններով: Որպես համագործակցության հնարավոր այլ բնագավառներ՝ քննարկվել են նաև սպորտային որակավորումներով կրթական ծրագրերի ներդրման, սպորտի կազմակերպման իսպանական փորձի ուսումնասիրման հնարավորությունները, որոնք երկուստեք արժանացել են հավանության։
Հանդիպումների ժամանակ նախանշվել է առաջիկայում հուշագրեր ստորագրելու հնարավորությունը ինչպես կրթության, այնպես էլ սպորտի ոլորտում, որոնք էականորեն կընդլայնեն հայ-իսպանական երկկողմ համագործակցության օրակարգը։
Հիշեցնենք, որ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը գործուղվել էր Իսպանիայի Թագավորություն՝ մասնակցելու մայրաքաղաք Մադրիդի Կոմպլուտենս համալսարանում հայագիտական ամբիոնի բացման հանդիսությանը և աշխատաժողովին։ Հայագիտական կենտրոնը բացվել է ՀՀ պետական աջակցությամբ:

Находящийся с рабочим визитом в Королевстве Испания заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян провел официальные встречи, в ходе которых был обсужден ряд вопросов, касающихся сфер образования, науки и спорта. Во встрече принял участие чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Королевстве Испания Сос Аветисян.
В частности, Артур Мартиросян встретился с госсекретарем образования Королевства Испания Хосе Мануэлем бар Сандоном (José Manuel Bar Cendón).
Стороны подтвердили готовность начать новый этап и углубить образовательно-культурные связи в рамках 30-летия дипломатических отношений Армения-Испания. Стороны отметили важность сотрудничества колледжей по программе «Эразмус+» по аграрным, туристическим и другим специальностям, изучения испанского опыта в процессе осуществляемых в Армении общеобразовательных реформ, повышения качества преподавания испанского языка в общеобразовательных учебных заведениях Армении, а также содействия деятельности действующих в Испании около двух десятков армянских учебных заведений. Испанская сторона проявила интерес к образовательным продуктам, сформированным в новой независимой Армении, в частности, к программам «Тумо», «Армат», COAF, в ответ на это Артур Мартиросян выразил готовность поделиться опытом армянской стороны.
В рамках визита в Мадрид заместитель министра ОНКС РА Артур Мартиросян также встретился с председателем Национального совета по спорту королевства Испания Жозе Мануэлем Франко Пардо (José Manuel Franco Pardo).
Заместитель министра ОНКС РА Артур Мартиросян отметил, что сейчас в Ереване проходит чемпионат Европы по тяжелой атлетике, где Испания также представлена со своей командой и имеет успешные выступления.
Был обсужден вопрос сотрудничества в различных учебно-тренировочных областях, который будет включать изучение успешного опыта обеих сторон: с испанской стороны - баскетбол, теннис и другие виды спорта, а с армянской - тяжелая атлетика, борьба, бокс. В качестве других возможных сфер сотрудничества были обсуждены также возможности внедрения образовательных программ со спортивной квалификацией, изучения испанского опыта организации спорта, которые были одобрены обоюдно.
В ходе встреч была намечена возможность подписания меморандумов как в сфере образования, так и в сфере спорта, которые существенно расширят повестку армяно-испанского двустороннего сотрудничества.
Напомним, что заместитель министра ОНКС РА был командирован в Королевство Испания для участия в церемонии открытия арменоведческой кафедры в университете Комплутенс Мадрида. Арменоведческий центр был открыт при государственной поддержке РА.