ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Իսպանիայի թագավորություն: Նա ներկա է գտնվել ՀՀ պետական ֆինանսավորմամբ Իսպանիայի մայրաքաղաք Մադրիդի Կոմպլուտենս համալսարանում հայագիտական ամբիոնի բացման արարողությանը և դրան հաջորդած գիտաժողովին:
Նախարարի տեղակալը տեղում ծանոթացել է հայապահպանությանն առնչվող խնդիրներին, քննարկվել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության իրավասությունների շրջանակում դրանց հնարավոր լուծումները, ինչպես նաև գործող մեկօրյա դպրոցներին համապատասխան գրականությամբ և օժանդակ ուսումնական նյութերով աջակցություն ցուցաբերելու հնարավորությունները:
Հայագիտական կենտրոնի բացման արարողությանը Արթուր Մարտիրոսյանը հանդես է եկել ելույթով՝ նշելով, որ հայագիտության ոլորտը մշտապես գտնվում է Կառավարության ուշադրության կենտրոնում:
«Իսպանիայում հայագիտական կենտրոնի բացումը կարևոր է մի քանի տեսանկյունից: Իսպանիայում, ըստ վերջին տվյալների, 10.000-ից ավելի հայ է ապրում, ուստի այսպիսի մեծ հայ համայնք ունեցող երկրի համար չափազանց կարևոր է կրթության շարունակականության ապահովումը: Կարևոր բաղադրիչ է նաև հայոց լեզվի և հայ մշակույթի տեսանելիության ապահովման խնդիրը: Համոզված եմ՝ հայագիտական կենտրոնը երկու պետությունների միջև մշակության երկխոսության և միջպետական համագործակցության ամուր կամուրջ է կարող է հանդիսանալ»,- ասել է Արթուր Մարտիրոսյանը և հավելել, որ առաջիկայում նախատեսվում է մի շարք ծրագրեր իրականացնել հայագիտության ոլորտում, մասնավորապես՝ Եվրոպայում բոլոր հայագիտական կենտրոնների մասնակցությամբ կազմակերպվելու է համաժողով՝ քննարկելու ցանցային համագործակցության և համատեղ հետազոտություններ իրականացնելու բոլոր հնարավորությունները:
Միջոցառմանը ներկա են Իսպանիայի թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սոս Ավետիսյանը, Իսպանիայի հայ համայնքի ազդեցիկ ներկայացուցիչներ, որոնք շնորհակալական խոսքեր են ուղղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությանն ու դեսպանատանը՝ կենտրոնի գործունության կազմակերպմանն աջակցելու համար:
Մադրիդի Կոմպլուտենս համալսարանի ռեկտոր Խոակին Գոյաչե Գոնյիի (Joaquín Goyache Goñi) հրամանով համալսարանի հայազգի դասախոս Ֆրանսիսկո Սուրյան Էրնանդեսը (Francisco Zurian Hernández) նշանակվել է Մադրիդի Կոմպլուտենս համալսարանի հայագիտության հատուկ ամբիոնի տնօրեն։ Ամբիոնի ակադեմիական աշխատանքներն իրականացնելու նպատակով կդիտարկվի ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից Հայաստանից իսպաներենի իմացությամբ համապատասխան մասնագետի գործուղման հնարավորությունը։ 2023 թ. սեպտեմբերից ամբիոնի ուսումնական գործընթացը կազմակերպելու նպատակով հայկական կողմին առաջարկվել է կրթական ծրագիր մշակել՝ թեմատիկ բացվածքով (Հայաստանի ժամանակակից պատմություն, արտաքին քաղաքականություն, հայոց լեզու)։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը հետևողական աշխատանք է իրականացնում օտարերկրյա պետությունների համալսարաններում, թանգարան-ինստիտուտներում և կենտրոններում հայերենի ու հայագիտական առարկաների դասավանդման, ինչպես նաև հայագիտական հետազոտությունների խթանման ուղղությամբ: Այդ քաղաքականությունը լինելու է շարունակական։

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян отбыл с рабочим визитом в Королевство Испания. Он присутствовал на церемонии открытия кафедры арменоведения в университете Комплутенсе в столице Испании Мадриде, финансируемой государством РА, и последовавшей за этим научной конференции.
Заместитель министра на месте ознакомился с проблемами, связанными с сохранением армянства, были обсуждены возможности их решения в рамках компетенции Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, а также возможности оказания содействия действующим однодневным школам соответствующей литературой и вспомогательными учебными материалами.
На церемонии открытия арменоведческого центра Артур Мартиросян выступил с речью, отметив, что сфера арменоведения всегда находится в центре внимания правительства Армении.
«Открытие арменоведческого центра в Испании важно с нескольких точек зрения. В Испании, по последним данным, проживает более 10 тысяч армян, поэтому для страны с такой большой армянской общиной крайне важно обеспечить непрерывность образования. Уверен, что арменоведческий центр может стать крепким мостом между двумя странами для культурного диалога и межгосударственного сотрудничества»,- сказал Артур Мартиросян и добавил, что в ближайшее время планируется осуществить ряд программ в сфере арменоведения, в частности, при участии всех арменоведческих центров в Европе будет организован форум для обсуждения всех возможностей сетевого сотрудничества и проведения совместных исследований.
На мероприятии присутствовали чрезвычайный и полномочный посол РА в Королевстве Испания Сос Аветисян, влиятельные представители армянской общины Испании, которые выразили слова благодарности Министерству ОНКС РА и посольству за содействие в организации деятельности центра.
По приказу ректора Мадридского университета Комплутенсе Хоакина Гояче Гоньи (Joaquín Goyash Goñi) преподаватель армянского происхождения Франсиско Сурьян Эрнандес (Francisco Zurian Hernándes) назначен директором специальной кафедры арменоведения Мадридского университета Комплутенсе. С целью проведения академических работ кафедры будет рассмотрена возможность командирования Министерством образования и науки РА соответствующего специалиста со знанием испанского языка из Армении. С сентября 2023 года с целью организации учебного процесса кафедры армянской стороне было предложено разработать образовательную программу с тематическим открытием (современная история Армении, внешняя политика, армянский язык).
Министерство ОНКС РА осуществляет последовательную работу по преподаванию армянского языка и арменоведческих предметов в университетах, музеях-институтах и центрах зарубежных стран, а также по стимулированию арменоведческих исследований. Эта политика будет продолжительной и последовательной.