Հայկական կինոն 2023 թվականին տոնում է հիմնադրման 100-ամյակը, և ապրիլի 16-ը հայտարարվել է Հայ կինոյի օր:
Այս առթիվ ձևավորվել է ՀՀ կառավարական հոբելյանական հանձնաժողով, որի գլխավորությամբ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը նախաձեռնել է տասնյակից ավելի միջոցառումներ և ծրագրեր մայրաքաղաք Երևանում և մարզերում:
Հայ կինոյի 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների բացումը տեղի է ունեցել Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում՝ «Հանդիսավոր երեկո» մեկնարկային միջոցառմամբ։
Միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալներ Արա Խզմալյանը, Արաքսիա Սվաջյանը, պաշտոնատար այլ անձինք։
Երեկոյին առաջին անգամ հանրությանը ներկայացվել է Համո Բեկնազարյանի «Երկիր Նաիրի» համր ֆիլմի վերականգնված տարբերակից հատված: Էկրանին ցուցադրվել են տարբեր տարիների ֆիլմերի ցուցապաստառները։ Կենդանի կատարումներով հնչել են հայ կինոյի երաժշտական ստեղծագործությունները։

В 2023 году армянское кино отмечает 100-летие, и 16 апреля объявлено днем армянского кино. В связи с этим была сформирована юбилейная правительственная комиссия, под руководством которой Министерство образования, науки, культуры и спорта инициировало более десятка мероприятий и программ в столице Ереване и областях.
В Национальном академическом театре оперы и балета им. А. Спендиаряна состоялся «Торжественный вечер», прошедший в рамках юбилейных мероприятий, посвященных 100-летию армянского кино.
На мероприятии присутствовали министр ОНКС РА Жанна Андреасян, заместители министра Ара Хзмалян, Араксия Сваджян, другие должностные лица.
На вечере впервые публике был представлен отрывок из восстановленной версии немого фильма Амо Бекназаряна «Страна Наири». На экране демонстрировались афиши фильмов разных лет. В живом исполнении прозвучали музыкальные произведения армянского кино.