Հայկական կինոն 2023 թվականին տոնում է հիմնադրման 100-ամյակը, և ապրիլի 16-ը հայտարարվել է Հայ կինոյի օր:
Այս առթիվ ձևավորվել է ՀՀ կառավարական հոբելյանական հանձնաժողով, որի գլխավորությամբ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը նախաձեռնել է տասնյակից ավելի միջոցառումներ և ծրագրեր մայրաքաղաք Երևանում և մարզերում:
Հայ կինոյի 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների բացումը տեղի է ունեցել Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում՝ «Հանդիսավոր երեկո» մեկնարկային միջոցառմամբ։
Միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալներ Արա Խզմալյանը, Արաքսիա Սվաջյանը, պաշտոնատար այլ անձինք։
Երեկոյին առաջին անգամ հանրությանը ներկայացվել է Համո Բեկնազարյանի «Երկիր Նաիրի» համր ֆիլմի վերականգնված տարբերակից հատված: Էկրանին ցուցադրվել են տարբեր տարիների ֆիլմերի ցուցապաստառները։ Կենդանի կատարումներով հնչել են հայ կինոյի երաժշտական ստեղծագործությունները։

In 2023, Armenian cinema celebrates the 100th anniversary of its foundation, and April 16 is declared Armenian Cinema Day.
RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports, under the leadership of the RA Government Jubilee Commission, formed on this occasion, initiated more than a dozen events and programs in Yerevan and the regions.
The opening of the anniversary events dedicated to the 100th anniversary of Armenian cinema was held at the A. Spendiaryan National Academic Opera and Ballet Theater with the “Gala Evening” launch event.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan, Deputy Ministers Ara Khzmalyan, Araksia Svajyan, and other officials attended the event.
During the evening, an excerpt from the restored version of Hamo Beknazaryan’s silent film “The Land of Nairi” was presented to the public, for the first time. Movie posters from different years were displayed on the screen. Armenian film music was performed live.