ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանն այսօր ընդունել է Մոսկվայի պետական Տրետյակովյան պատկերասրահի ներկայացուցիչներին՝ պատկերասրահի գիտական գծով փոխտնօրեն Տատյանա Կարպովայի գլխավորությամբ:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍՆ մշակութային ժառանգության և ժողովրդական արհեստների վարչության պետ Աստղիկ Մարաբյանը, Ռուսական արվեստի թանգարանի տնօրեն Մարինե Մկրտչյանը, Տրետյակովյան պատկերասրահի ներկայացուցիչներ:
Ռուսական պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել՝ քննարկելու Տրետյակովյան պատկերասրահում Ռուսական արվեստի թանգարանի հիմնադիր, պրոֆեսոր, բժիշկ, ԽՍՀՄ աշխատանքային հերոս, Մոսկվայի պատվավոր քաղաքացի Արամ Աբրահամյանի 125-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի կազմակերպմանը վերաբերող հարցեր:
Նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, ողջունելով հյուրերին, կարևորել է Տրետյակովյան պատկերասրահի հետ հայկական կողմի համագործակցությունը:
«Վստահ եմ՝ կհաջողեք այս նախաձեռնության իրականացման հարցում և ձեր համագործակցությունն այսքանով չի սահմանափակվի: Կառավարությունը պատրաստ է աջակցել դրա շարունակականության ապահովմանը: Թանգարանները, մեր պատկերացմամբ, այժմ ավելի շատ պետք է զբաղվեն նաև գիտական և հետազոտական գործունեությամբ՝ վերածվելով, այսպես կոչված, ինստիտուտների: Կարևորում ենք նաև թանգարանների փոխգործակցությունը միջազգային գործընկերների հետ: Այս համատեքստում Ռուսական արվեստի թանգարանը բավական ակտիվ գործունեություն է ծավալում, ինչը շատ գնահատելի է»,- ընդգծել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը:
Ռուսական արվեստի թանգարանի հիմնադիր Արամ Աբրահամյանի 125-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը Մոսկվայի պետական Տրետյակովյան պատկերասրահում նախատեսվում է անցկացնել 2024 թվականի մարտին:
Պատկերասրահի ներկայացուցիչները կարևորել են անհատական հավաքածուների վրա հիմնված թանգարանների ստեղծումը, ինչպիսին Ռուսական արվեստի թանգարանն է Երևանում: Կողմերի ընդգծմամբ՝ Արամ Աբրահամյանի աշխատանքներն, իսկապես, յուրահատուկ են և հետաքրքիր կլինեն թանգարանի այցելուների համար:
Ռուսական արվեստի թանգարանի տնօրեն Մարինե Մկրտչյանի գնահատմամբ՝ Տրետյակովյան պատկերասրահում ցուցահանդես իրականացնելը մեծ պատիվ է:
Նա նաև տեղեկացրել է, որ վաղվանից թանգարանն անցնելու է կոսմետիկ վերանորոգման փուլ և կվերաբացվի մայիսի 20-ին:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Альфред Кочарян сегодня принял представителей Государственной Третьяковской галереи Москвы во главе с заместителем директора галереи по научной части Татьяной Карповой.
На встрече присутствовали также начальник управления культурного наследия и народных ремесел МОНКС РА Астхик Марабян, директор Музея русского искусства Марине Мкртчян, представители Третьяковской галереи.
Российская делегация прибыла в Армению для обсуждения вопросов, связанных с организацией выставки в Третьяковской галерее, посвященной 125-летию основателя Музея русского искусства, профессора, врача, Героя Труда СССР, Почетного гражданина Москвы Арама Абрамяна.
Заместитель министра Альфред Кочарян, приветствуя гостей, отметил важность сотрудничества армянской стороны с Третьяковской галереей.
«Уверен, что вы добьетесь успеха в реализации этой инициативы, и Ваше сотрудничество этим не ограничится. Правительство готово содействовать обеспечению его непрерывности. Музеи, по нашему представлению, сейчас должны больше заниматься также научной и исследовательской деятельностью, превращаясь в так называемые институты. Придаем важность также взаимодействию музеев с международными партнерами. В этом контексте Музей русского искусства ведет довольно активную деятельность, что очень ценно», - подчеркнул замминистра ОНКС.
Выставку, посвященную 125-летию основателя Музея русского искусства Арама Абрамяна, планируется провести в Государственной Третьяковской галерее Москвы в марте 2024 года.
Представители галереи подчеркнули важность создания музеев, основанных на индивидуальных коллекциях, таких как Музей русского искусства в Ереване. По словам сторон, работы Арама Абрамяна действительно уникальны и будут интересны посетителям музея.
По оценке директора Музея русского искусства Марине Мкртчян, проведение выставки в Третьяковской галерее - большая честь.