ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի Մերձավոր Արևելքի, Հյուսիսային Աֆրիկայի և Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն Կորին Ֆլեյշերի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էր նաև ՄԱԿ-ի ՊՀԾ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար, փոխտնօրեն Նանա Սկաուն:
ԿԳՄՍ նախարարը, ողջունելով հյուրերին, անդրադարձել է «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի շրջանակում Պարենի համաշխարհային ծրագրի հետ համագործակցությանը՝ կարևորելով ծրագրի արդյունավետ իրագործումը ՀՀ մարզային դպրոցներում:
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ ներկայում ՀՀ կառավարությունը, համագործակցելով ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հետ, իրականացնում է «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագիրը հանրապետության 10 մարզում՝ յուրաքանչյուր օր ավելի քան 100 հազար երեխայի ապահովելով առողջ սննդով:
««Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագիրը ցանկանում ենք ներդնել նաև Երևանում: Բազմաթիվ հետազոտություններ են անցկացվել՝ հասկանալու, թե որ մոդելով է առավել արդյունավետ ծրագիրն իրագործել Երևանում: Գործընկերների հետ տարիներ շարունակ արդյունավետ համագործակցության շնորհիվ այսօր կարելի է փաստել, որ իրականացվել են ծրագրի կարևորագույն նպատակները, որոնք են՝ համախմբել համայնքի ջանքերը և ապահովել առողջ սնունդ»,- ասել է նախարարը:
Նա նաև շեշտել է, որ գործընկերների հետ համագործակցությամբ ծրագրի շրջանակում վերանորոգվել են դպրոցական ճաշարանները, բարելավվել ենթակառուցվածքները: Ըստ նախարարի՝ դիտարկվում է ծրագրի ընդլայնման հնարավորությունը: Ժաննա Անդրեասյանը Կորին Ֆլեյշերին տեղեկացրել է, որ «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի ներդրումը ՀՀ-ում կարելի է հաջողված համարել, և այն փորձը, որն արդեն շոշափելի է, կարող է օրինակ լինել նաև այլ երկրների համար:
Հանդիպման ընթացքում ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի Մերձավոր Արևելքի, Հյուսիսային Աֆրիկայի և Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն Կորին Ֆլեյշերն անդրադարձել է համագործակցության շարունակությանը, խոսել է ՊՀԾ Հայաստանի ռազմավարության ու առաջիկա անելիքների մասին:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի ներկայացուցչի ուշադրությունը հրավիրել է Լեռնային Ղարաբաղում ծավալվող հումանիտար ճգնաժամի հետևանքով առաջացած պարենային և կրթական խնդիրներին: Նա նշել է, որ այս տարվա հունվարին ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի գործադիր տնօրեն Դեյվիդ Բիսլիին նամակ է ուղղվել, որում կոչ է արվել ՄԱԿ-ի ՊՀԾ-ին օգտագործել իր տրամադրության տակ գտնվող բոլոր հասանելի գործիքները՝ աջակցելու Լեռնային Ղարաբաղի երեխաներին և ապահովելու նրանց հիմնարար իրավունքները:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян приняла делегацию во главе с директором регионального бюро Всемирной продовольственной программы ООН по Ближнему Востоку, Северной Африке и Восточной Европе Коринн Флейшер, в состав которой входила также временно исполняющая обязанности руководителя армянского офиса ВПП ООН, заместитель директора Нана Скау.
Приветствуя гостей, министр ОНКС коснулась сотрудничества со Всемирной продовольственной программой в рамках программы «Стабильное школьное питание», отметив важность эффективной реализации программы в областных школах РА.
По словам Жанны Андреасян, в настоящее время правительство Армении в сотрудничестве со Всемирной продовольственной программой ООН реализует программу «Стабильное школьное питание» в 10 областях республики, ежедневно обеспечивая более 100 тысяч детей здоровой пищей.
«Программу «Стабильное школьное питание» хотим внедрить и в Ереване. Было проведено множество исследований, чтобы понять, какая модель будет наиболее эффективна для реализации программы в Ереване. Благодаря многолетнему эффективному сотрудничеству с партнерами, сегодня можно констатировать, что были реализованы важнейшие цели программы, а именно: объединить усилия общины и обеспечить здоровое питание», - сказала министр.
Она также подчеркнула, что в рамках программы в сотрудничестве с партнерами были отремонтированы школьные столовые, улучшена инфраструктура. Жанна Андреасян проинформировала Коринн Флейшер, что внедрение программы «Стабильное школьное питание» в Армении можно считать успешным, и тот опыт, который уже ощутим, может стать примером и для других стран.
В ходе встречи директор Регионального бюро Всемирной продовольственной программы ООН по Ближнему Востоку, Северной Африке и Восточной Европе Коринн Флейшер коснулась продолжения сотрудничества, говорила о стратегии ВПП в Армении и предстоящих планах.
Министр образования и науки РА обратила внимание представителя Всемирной продовольственной программы ООН на продовольственные и образовательные проблемы, возникшие в результате гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе. Она отметила, что в январе этого года исполнительному директору всемирной продовольственной программы ООН Дэвиду Бисли было направлено письмо, в котором содержится призыв к ВПП ООН использовать все имеющиеся в его распоряжении инструменты для поддержки детей Нагорного Карабаха и обеспечения их основных прав.