ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը մասնակցել է ԵՄ ֆինանսավորմամբ իրականացվող ERASMUS+ «Կրթության փոխակերպումը հանուն կանաչ և կայուն ապագայի» /T-GREEN/ ծրագրի մեկնարկի հանդիպմանը, որը կայացել է առցանց ձևաչափով:
Նախարարի տեղակալն իր ողջույնի խոսքում կարևորել է միջազգային ծրագրի և բարձրագույն կրթության ոլորտում ՀՀ պետական քաղաքականության ընդհանուր թիրախները:
«Եվրոպական միության աջակցությամբ իրականացվող այս նախագծի նպատակները համահունչ են «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագրով» սահմանված թիրախներին և բարձրագույն կրթության ոլորտում ՀՀ որդեգրած բարեփոխումներին: Այս առումով առաջնային է հատկապես մագիստրոսական կրթական ծրագրերի բարեփոխումը, որը հնարավորություն է ընձեռում անցում կատարել դեպի ապագային ուղղված միջառարկայական, միջգիտակարգային ուսումնական ծրագրերին` ներառելով «կանաչ գործիքների» գիտելիքներ և հմտություններ։ Հիմնական նպատակներից է նաև խթանել ուսանողների շարժունությունը, մշակել համատեղ մագիստրոսական ծրագրերի իրականացմանն ուղղված ինստիտուցիոնալ նոր գործիքակազմեր՝ բարելավելով գործող կանոնակարգերը»,- նշել է նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ և եվրոպական գործընկեր բուհերի, Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչները՝ կարևորելով և բարձր գնահատելով հայաստանյան բուհերի մասնակցությունը և ցուցաբերած արդյունքները ԵՄ-ի աջակցությամբ իրականացվող Էրազմուս+ ծրագրերում։
ERASMUS+ «Կրթության փոխակերպումը հանուն կանաչ և կայուն ապագայի» ծրագիրը նախատեսված է երեք տարվա համար. այն ավարտվելու է 2026 թվականին: Նախագծի հայաստանյան մասնակիցներն են՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը, Որակի ապահովման ազգային կենտրոնը, Երևանի պետական, Եվրասիա միջազգային, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական, Հայաստանում Ֆրանսիական, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական, Հայաստանի ազգային ագրարային, Գորիսի պետական և Գավառի պետական համալսարանները, «Էրազմուս ուսանողների ցանց Երևան» և «Հույսի կամուրջ» հասարակական կազմակերպությունները։
ԵՄ գործընկերներն են՝ Միջազգային հելլենիկ (Հունաստան), Միկոլաս Ռոմերիսի անվան (Լիտվա), Պորտուգալիայի կաթոլիկ (Պորտուգալիա) և Կրակովի Յագելոնյան (Լեհաստան) համալսարանները ։

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян принял участие во встрече по запуску финансируемой ЕС программы ERASMUS+ «Трансформация образования во имя зеленого и устойчивого будущего» (T-GREEN), которая состоялась в онлайн формате.
Заместитель министра в своей приветственной речи отметил важность общих целей государственной политики РА в сфере международной программы и высшего образования.
«Цели этого проекта, реализуемого при содействии Европейского союза, созвучны целям, установленным «Государственной программой развития образования РА до 2030 года», и реформам, принятым РА в сфере высшего образования. В этом плане приоритетной является реформа магистерских образовательных программ, которая дает возможность перейти к ориентированным на будущее междисциплинарным, междисциплинарным учебным программам, включающим знания и навыки «зеленых инструментов». Одной из основных целей является также стимулирование мобильности студентов, разработка новых институциональных инструментов, направленных на реализацию совместных магистерских программ, совершенствование действующих регламентов», - отметил заместитель министра Артур Мартиросян.
В обсуждении приняли участие представители армянских и европейских вузов-партнеров, Европейской комиссии, отмечена важность и дана высокая оценка участия армянских вузов и их результатов в программах Erasmus+, реализуемых при поддержке ЕС.
Программа ERASMUS+ «Трансформация образования для зеленого и устойчивого будущего» рассчитана на три года и она будет завершена в 2026 году. Координацию программы будет осуществлять Национальный университет архитектуры и строительства Армении. Участниками программы являются Ереванский государственный университет, Государственный экономический университет Армении, Национальный политехнический университет Армении, Национальный аграрный университет Армении, Горисский государственный университет, Гаварский государственный университет, Международный университет Евразия, а также французский университет Армении. Из государств-членов ЕС в программу входят Ягеллонский университет Польши, Католический университет Португалии, университеты Литвы и Греции.