ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը մասնակցել է ԵՄ ֆինանսավորմամբ իրականացվող ERASMUS+ «Կրթության փոխակերպումը հանուն կանաչ և կայուն ապագայի» /T-GREEN/ ծրագրի մեկնարկի հանդիպմանը, որը կայացել է առցանց ձևաչափով:
Նախարարի տեղակալն իր ողջույնի խոսքում կարևորել է միջազգային ծրագրի և բարձրագույն կրթության ոլորտում ՀՀ պետական քաղաքականության ընդհանուր թիրախները:
«Եվրոպական միության աջակցությամբ իրականացվող այս նախագծի նպատակները համահունչ են «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագրով» սահմանված թիրախներին և բարձրագույն կրթության ոլորտում ՀՀ որդեգրած բարեփոխումներին: Այս առումով առաջնային է հատկապես մագիստրոսական կրթական ծրագրերի բարեփոխումը, որը հնարավորություն է ընձեռում անցում կատարել դեպի ապագային ուղղված միջառարկայական, միջգիտակարգային ուսումնական ծրագրերին` ներառելով «կանաչ գործիքների» գիտելիքներ և հմտություններ։ Հիմնական նպատակներից է նաև խթանել ուսանողների շարժունությունը, մշակել համատեղ մագիստրոսական ծրագրերի իրականացմանն ուղղված ինստիտուցիոնալ նոր գործիքակազմեր՝ բարելավելով գործող կանոնակարգերը»,- նշել է նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ և եվրոպական գործընկեր բուհերի, Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչները՝ կարևորելով և բարձր գնահատելով հայաստանյան բուհերի մասնակցությունը և ցուցաբերած արդյունքները ԵՄ-ի աջակցությամբ իրականացվող Էրազմուս+ ծրագրերում։
ERASMUS+ «Կրթության փոխակերպումը հանուն կանաչ և կայուն ապագայի» ծրագիրը նախատեսված է երեք տարվա համար. այն ավարտվելու է 2026 թվականին: Նախագծի հայաստանյան մասնակիցներն են՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը, Որակի ապահովման ազգային կենտրոնը, Երևանի պետական, Եվրասիա միջազգային, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական, Հայաստանում Ֆրանսիական, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական, Հայաստանի ազգային ագրարային, Գորիսի պետական և Գավառի պետական համալսարանները, «Էրազմուս ուսանողների ցանց Երևան» և «Հույսի կամուրջ» հասարակական կազմակերպությունները։
ԵՄ գործընկերներն են՝ Միջազգային հելլենիկ (Հունաստան), Միկոլաս Ռոմերիսի անվան (Լիտվա), Պորտուգալիայի կաթոլիկ (Պորտուգալիա) և Կրակովի Յագելոնյան (Լեհաստան) համալսարանները ։

RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Arthur Martirosyan took part in the meeting on the launch of the EU-funded ERASMUS+ “Transforming Education for Green and Sustainable Future” (T-GREEN) program which was held remotely.
In his welcoming speech, the Deputy Minister emphasized the international program and the common targets of RA state policy in the field of higher education.
“The objectives of this project, implemented with the assistance of the European Union, are in tune with the goals set by the “RA Education Development State Program until 2030” and the reforms adopted by the Republic of Armenia in the field of higher education. In this regard, the reform of master's degree programs is especially important, which provides an opportunity to make a transition to future-oriented interdisciplinary curricula, including “green tools” knowledge and capacities. Among the main objectives of the program is promoting student mobility, developing a new institutional toolkit aimed at implementing joint master's programs, and improving the existing regulations,” noted Deputy Minister Arthur Martirosyan.
The representatives of RA and European partner HEIs and the European Commission participated in the discussion, emphasizing and highlighting the participation of Armenian universities and their results in the Erasmus+ programs implemented with the support of the EU.
ERASMUS+ “Transforming Education for Green and Sustainable Future” program is designed for three years and will finish in 2026. The program will be coordinated by the National University of Architecture and Construction of Armenia. The participants of the program are Yerevan State University, the State University of Economics of Armenia, the National Polytechnic University of Armenia, the National Agrarian University of Armenia, Goris State University, Gavar State University, Eurasia International University, as well as the French University of Armenia. From the EU member states, the program includes the Jagiellonian University of Poland, the Catholic University of Portugal, Universities of Lithuania and Greece.