ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է նախարարության ենթակայությամբ գործող Հենրիկ Իգիթյանի անվան գեղագիտության ազգային կենտրոն:
Այցի ընթացքում նրան ուղեկցել է նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
Տնօրեն Վահան Բադալյանը նախարարին ծանոթացրել է Գեղագիտության ազգային կենտրոնի շենքային պայմաններին և ենթակառուցվածքներին: Կենտրոնի ցուցադրության սրահում նախարարը դիտել է մանուկների և պատանիների ասեղնագործ աշխատանքների ցուցահանդեսը՝ հիացմունքի ու գովեստի խոսքեր ուղղելով երեխաների ստեղծագործությունների վերաբերյալ: Այնուհետև շրջայց է կատարվել մշտական ցուցադրությունների սրահներում, որտեղ ներկայացված են կենտրոնի տարբեր տարիների սաների աշխատանքները:
Ժաննա Անդրեասյանը համոզմունք է հայտնել, որ Գեղագիտության ազգային կենտրոնն այն եզակի կառույցներից է՝ թանգարանային արժեքավոր հավաքածուներով և միջավայրով, որտեղ երեխաները շարունակում են կրթվել՝ ստանալով մշակութային ու գեղագիտական կրթություն:
«Գեղագիտության ազգային կենտրոնում են կրթվել և արվեստի ուղին ընտրել մեր շատ ու շատ նշանավոր արվեստագետներ: Այստեղ ներկայացված են մեր անվանի արվեստագետների մանկության և դեռահասության տարիների ստեղծագործությունները, որոնք գեղարվեստական դաստիարակության և արվեստի զարգացման ուղղությամբ կենտրոնի ներդրման վկայությունն են»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նախարարի գնահատմամբ՝ Գեղագիտության ազգային կենտրոնն արվեստի ոլորտում ուղենշային մի կառույց է, որի գործունեությունն ընդգրկում է նաև մարզերը: Իր գործունեությամբ կենտրոնը հավասար հնարավորություններ է ընձեռում Երևանում և մարզերում ապրող երեխաներին ստանալու կրթական ծառայություններ՝ ուղղված նրանց կարողությունների և տաղանդի զարգացմանը.
«Կենտրոնն ուղենշային է նաև աշխատանքի մեթոդաբանության առումով և կարող է հանդես գալ որպես մենթոր՝ ոլորտում գործող այլ կազմակերպությունների ու կառույցների համար: Այդ ռեսուրսը կենտրոնն ունի, և մենք պետք է խոսենք կենտրոնի զարգացմանն ուղղված քայլերի մասին: Մենք արտադպրոցական կրթության ոլորտի զարգացման քաղաքականություն ենք վարում՝ ոլորտում վարձատրության բարձրացման, բովանդակային չափորոշիչներ սահմանելու տեսանկյունից, և այստեղ պետք է ունենանք առանցքային, հանգուցային այն կետերը, որոնց վրա հենվելով՝ կկարողանանք որակական նոր նշաձող ունենալ»,- նշել է նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և հավելել՝ որպես բազային կառույց պետք է առավելագույնս օգտագործել կենտրոնի ներուժը:
Նշենք, որ շրջայցից հետո Գեղագիտության ազգային կենտրոնի տնօրեն Վահան Բադալյանը նախարարին և փոխնախարարին հանգամանորեն ներկայացրել է կենտրոնի գործունեությունը, նախատեսվող խոշոր ծրագրերը: Նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու կարևոր նախագծերի իրականացմանը:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян посетила Национальный эстетический центр имени Генриха Игитяна, действующий при министерстве.
В ходе визита ее сопровождал заместитель министра Ара Хзмалян.
Директор Ваан Бадалян ознакомил министра с условиями здания и инфраструктурой Национального эстетического центра. В выставочном зале Центра министр посмотрела выставку вышивальных работ детей и юношества, выразив восхищение и похвалу творчеству детей. Затем была совершена экскурсия по залам постоянных выставок, где представлены работы воспитанников Центра разных лет.
Жанна Андреасян выразила уверенность, что Национальный эстетический центр является одним из тех уникальных сооружений с ценными музейными коллекциями и окружающей средой, где дети продолжают получать образование, получая культурное и эстетическое образование.
«В Национальном центре эстетики прошли обучение и выбрали путь искусства многие известные деятели искусства. Здесь представлены произведения наших известных художников детства и подросткового возраста, которые являются свидетельством вклада центра в художественное воспитание и развитие искусства», - отметила Жанна Андреасян.
По оценке министра, Национальный центр эстетики является эталонной структурой в сфере искусства, деятельность которой охватывает также области. Своей деятельностью центр предоставляет равные возможности детям, проживающим в Ереване и регионах, получать образовательные услуги, направленные на развитие их способностей и таланта.
«Центр также является ориентиром в плане методологии работы и может выступать в качестве ментора для других организаций и структур, действующих в этой сфере. Этот ресурс есть у центра, и мы должны говорить о шагах, направленных на развитие центра. Мы ведем политику развития сферы внешкольного образования с точки зрения повышения оплаты труда, установления содержательных критериев, и здесь мы должны иметь те ключевые, узловые пункты, опираясь на которые, сможем иметь качественно новую планку», - отметила министр Жанна Андреасян и добавила, что в качестве базовой структуры нужно максимально использовать потенциал центра.
Отметим, что после экскурсии директор Национального эстетического центра Ваан Бадалян подробно представил министру и замминистра деятельность Центра, намеченные крупные программы. Министр выразила готовность содействовать в деле реализации важных проектов.