Երևանում «Ռուսկի դոմ» գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնն ազդարարել է «Հայաստանում ռուսերենի լավագույն ուսուցիչ 2023» 14-րդ ազգային մրցույթի մեկնարկի մասին, որն իրականացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հետ համագործակցությամբ:
Այս առիթով «Ռուսկի դոմ» կենտրոնում կայացել է մամուլի ասուլիս, որին մասնակցել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը ողջունել է ներկաներին և նշել, որ մրցույթը յուրօրինակ հարթակ է ուսուցիչների փորձի փոխանակման և դասավանդման մեթոդների ու լեզվի ուսուցման հմտությունները ցույց տալու համար:
«Կարևոր է այն հանգամանքը, որ 2022 թվականի հաղթողը մարզային դպրոցի ներկայացուցիչ է, ինչը ցույց է տալիս, որ մարզերում ռուսերենի ուսուցման մակարդակը չի զիջում մայրաքաղաքին: Հատկանշական է նաև, որ աշակերտները ևս ոգևորված են՝ մասնակցելու ռուսերենով իրականացվող տարբեր միջոցառումների»,- ասել է Արաքսիա Սվաջյանը:
Փոխնախարարի գնահատմամբ՝ կենտրոնի նախաձեռնությամբ իրականացվող տարաբնույթ սեմինարներն ու դասընթացները նպաստում են ռուսաց լեզվի և գրականության ուսուցիչների՝ դասավանդման մեթոդների բարելավմանն ու որակավորման բարձրացմանը:
2022 թվականի հաղթողը ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Գավառի թիվ 4 հիմնական դպրոցի ուսուցչուհի Սիլվա Ամրազյանն է: Նա նշել է, որ թեև մրցույթը կարող է լարվածություն և անհանգստություն առաջացնել, բայց այն պրոֆեսիոնալ նոր մակարդակի հասնելու ճանապարհ է: Նա կոչ է արել չվախենալ և անպայման մասնակցել ու ցույց տալ լեզվական և մեթոդական կարողությունները՝ վարակելով նաև մյուսներին:
Միջոցառման շրջանակում Երևանի Նիկոլայ Գոգոլի անվան թիվ 35 դպրոցի աշակերտները բեմադրությամբ ներկայացրել են Հովհաննես Թումանյանի «Չարի վերջը» ստեղծագործությունը՝ ռուսերեն թարգմանությամբ:

Российский центр науки и культуры «Русский дом» в Ереване объявил о старте 14-го национального конкурса «Лучший учитель русского языка в Армении 2023», который проводится в сотрудничестве с Министерством образования, науки, культуры и спорта РА.
По этому поводу в центре «Русский дом» состоялась пресс-конференция, в которой приняла участие заместитель министра ОНКС РА Араксия Сваджян.
Заместитель министра поприветствовала присутствующих и отметила, что конкурс является своеобразной площадкой для обмена опытом учителей и демонстрации методов преподавания и навыков изучения языка.
«Важно то, что победителем 2022 года является представитель областной школы, что показывает, что уровень обучения русскому языку в регионах не уступает столице. Примечательно также, что ученики также воодушевлены участием в различных мероприятиях на русском языке», - сказала Араксия Сваджян.
По оценке замминистра, различные семинары и курсы, осуществляемые по инициативе Центра, способствуют совершенствованию методов преподавания и повышению квалификации учителей русского языка и литературы.
Победительницей 2022 года стала учительница основной школы № 4 Гавара Гегаркуникской области РА Сильва Амразян. Она отметила, что хотя конкурс может вызвать напряжение и беспокойство, но это путь к достижению нового профессионального уровня. Она призвала не бояться и обязательно участвовать и демонстрировать языковые и методические способности, заражая и других.
В рамках мероприятия учащиеся ереванской школы № 35 им. Николая Гоголя представили постановку по произведению Ованеса Туманяна «Конец зла» в переводе на русский язык.