ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը հանդիպել են Ֆրանսիայի հայկական հիմնադրամի փոխնախագահ Ռեյմոնդ Կևորկյանին և «ՀիմնաՏավուշ» զարգացման հիմնադրամի կրթական ծրագրերի ընդհանուր պատասխանատու Վասպուրակ Կարապետյանին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Տավուշի Պատրիկ Տէվէճեան տարածաշրջանային քոլեջում իրականացվող կրթական բարեփոխումները, գրանցած հաջողությունները, առկա խնդիրներն ու դրանց լուծումները:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ողջունելով հյուրերին, շնորհակալություն է հայտնել համատեղ և արդյունավետ համագործակցության համար. «Ծրագիրը, որը համատեղ իրականացնում ենք, ՄԿՈՒ ոլորտում կրթության որակի բարձրացման առումով ռազմավարական նշանակություն ունի: Քոլեջում ներդրված գյուղատնտեսական նոր մասնագիտություններով պայմանավորված՝ ոչ միայն Իջևան քաղաքից, այլև հարակից գյուղերից դիմորդների թիվն ավելացել է: Նախորդ տարի արդեն համատեղ բազմաթիվ կարևոր աշխատանքներ ենք իրականացրել. հույս ունեմ, որ այս տարի նոր կարգավորումներով կլրացնենք առկա բացերը, լուծումներ կգտնենք խնդիրներին և հաջորդ ուսումնական տարում ավելի շատ ուսանողներ կունենանք»:
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է միջազգային գործընկերների և մասնավոր կառույցների հետ համագործակցությունը, հատկապես Հայաստանում գյուղատնտեսության ոլորտի մասնագիտական կրթական ծրագրերի զարգացման ու արդիականացման ուղղությամբ, որը կարող է անկյունաքարային լինել երկրի տնտեսության զարգացման համար:
«Մենք շատ ուրախ ենք Տավուշի Պատրիկ Տէվէճեան տարածաշրջանային քոլեջի գրանցած հաջողությունների և զարգացման համար: Պատրաստ ենք աջակցել ամեն հարցում և հույս ունենք, որ քոլեջը կդառնա փորձի փոխանակման, մասնագիտական նոր կրթական ծրագրերի ներդրման լավագույն հարթակ, որը կնպաստի նաև մյուս քոլեջների զարգացմանը»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Ֆրանսիայի հայկական հիմնադրամի փոխնախագահ Ռեյմոնդ Կևորկյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և համագործակցության համար՝ նշելով, որ քոլեջի համար կարևոր են հատկապես կրթական ծրագրերի հստակեցումները, գործնական ուսուցման և պրակտիկայի կազմակերպումը:
«Արդեն ունենք կրթության ոլորտում տեսանելի բարեփոխումներ և գրանցած արդյունքներ: Մենք լիահույս ենք, որ ներդրումները կնպաստեն ուսանողների ներգրավմանը: Մեզ համար շատ կարևոր է, որ քոլեջի մանկավարժական կոլեկտիվը բարեփոխումներին մասնակից է դարձել, և միասին շարժվում ենք մեկ ուղղությամբ: Մեր բոլորի նպատակը մեկն է՝ ապահովել որակյալ կրթություն»,- ասել է Ռեյմոնդ Կևորկյանը:
Վերջինս փաստել է, որ քոլեջում դասավանդում են Ֆրանսիայում վերապատրաստում անցած մասնագետներ, ուսումնական գործընթացում ներգրավված են նաև ֆրանսիացի դասախոսներ: Ուսուցումն իրականացվում է ՀՀ-ում գործող կրթական չափորոշիչներին համապատասխան, տեղայնացվել են նաև ֆրանսիական կրթական ծրագրերը, մանկավարժական մեթոդները, իրականացվել է պրակտիկայի ապահովագրություն:
Հանդիպումից հետո տեղի է ունեցել «Տավուշի Պատրիկ Տէվէճեան տարածաշրջանային քոլեջ» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի այս տարվա առաջին նիստը: Նիստի ընթացում հոգաբարձուների խորհուրդը «Տավուշի Պատրիկ Տէվէճեան տարածաշրջանային քոլեջ» հիմնադրամի տնօրեն է ընտրել Հայկ Բրուտյանին, ինչպես նաև քննարկվել են մի շարք օրակարգային հարցեր:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan and Deputy Minister Araksia Svajyan received Vice President of the Armenian Foundation of France Raymond Kevorkian and General Manager of Educational Programs of “HimnaTavush” Development Fund Vaspurak Karapetyan.
Educational reforms implemented at Patrick Devedjian Regional College of Tavush, successful achievements, existing issues and their solutions were discussed during the meeting.
Welcoming the guests, Minister Zhanna Andreasyan thanked for the joint and efficient cooperation: “The program, we are jointly implementing, is of strategic importance in terms of enhancing the quality of education in the field of VET. The number of applicants not only from the city of Ijevan but also from neighboring villages has increased due to the new agricultural specialties introduced in the College. Last year we have already carried out a lot of important joint activities: I hope that this year with new regulations we will fill the existing gaps, find solutions to issues, and next academic year we will have more students.”
The ESCS Minister highlighted the importance of cooperation with international partners and private structures, especially in the direction of the development and modernization of professional educational programs in the field of agriculture in Armenia, which can become the cornerstone of the development of the country's economy.
“We are very pleased with the success and development of the Patrick Devedjian Regional College of Tavush. We are ready to assist in everything and hope that the College will become the best platform for the experience exchange, and the introduction of new professional educational programs, which will contribute to the development of other colleges,” noted Zhanna Andreasyan.
Vice-President of the Armenian Foundation of France Raymond Kevorkian thanked for the warm welcome and cooperation, noting that the organization of practical training and practice, and clarification of educational programs is particularly important for the College.
“We already have tangible reforms in the field of education and recorded outcomes. We are hopeful that investments will contribute to attracting students. It is very important for us that the teaching staff of the College participates in the reforms, and together we are moving to the same destination. We all share the same goal - that is to ensure quality education,” noted Raymond Kevorkian.
The latter stated that trained specialists in France are teaching at the College, and French professors are also involved in the educational process. Training is carried out in accordance with the acting educational standards of the Republic of Armenia, French educational programs and pedagogical methods have also been localized, and insurance of practice has been implemented.
After the meeting, the first session of the Board of Trustees of the “Patrick Devedjian Regional College of Tavush” Foundation was held this year. During the meeting, the Board of Trustees elected Hayk Brutyan as the director of the “Patrick Devedjian Regional College of Tavush” Foundation. A number of other issues on the agenda were also discussed.