ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանն ու Արաքսիա Սվաջյանն այսօր ընդունել են Ասիական զարգացման բանկի Կենտրոնական և Արևմտյան Ասիայի վարչության տարածաշրջանային համագործակցության տնտեսագետ Ալթինայ Արապովայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԱԶԲ հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչները:
Կողմերը քննարկել են «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը հաստատելու մասին» օրենքից բխող գործողությունների պլանով նախատեսված միջոցառումների շրջանակը, կրթական ենթակառուցվածքների զարգացման, կրթության ոլորտի բովանդակային բարեփոխումների, այդ թվում՝ կրթության թվայնացման և ոլորտին առնչվող այլ հարցեր։
Ողջունելով հյուրերին՝ Արթուր Մարտիրոսյանը կարևորել է Ասիական զարգացման բանկի դերը՝ ի դեմս հայաստանյան գրասենյակի, Հայաստանի կրթության ոլորտի բարեփոխումների իրականացման գործընթացում. «ԱԶԲ-ն մեզ համար շատ լուրջ գործընկեր է, որի հետ արդյունավետ համագործակցություն ունենք: Այժմ գտնվում ենք կրթական բարեփոխումների ակտիվ փուլում: Զարգացման գործընկերների հետ կքննարկենք «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագրից» բխող միջոցառումների շրջանակը, իսկ գործողությունների ծրագրի ընդունումից հետո շատ ավելի կոնկրետ քննարկումներ կունենանք՝ համագործակցության հեռանկարները հասկանալու համար»:
Արթուր Մարտիրոսյանը կարևորել է Ասիական զարգացման բանկի հետ իրականացված ծրագրերը, մասնավորապես՝ ԱԶԲ-ի աջակցությամբ մշակված հեռավար ուսուցման հարթակը, որի մշակման և ներդրման անհրաժեշտությունն առաջացել էր 2020 թվականի կորոնավիրուսային համավարակի հետևանքով․այժմ այն ուղղված է կրթության ոլորտում ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ նոր լուծումներ գտնելուն: Նախարարի տեղակալն անդրադարձել է նաև ՀՀ կառավարության կողմից դպրոցաշինության ոլորտում սահմանված բավականին հավակնոտ թիրախներին, մասնավորապես՝ 300 դպրոցի և 500 մանկապարտեզի կառուցման և վերակառուցման ուղղությամբ, և այս համատեքստում կարևորել ԱԶԲ-ի կողմից իրականացվող «Դպրոցների սեյսմիկ պաշտպանության ծրագիրը», որը, նախարարի տեղակալի գնահատմամբ, անվիճելի աջակցություն է այդ թիրախների իրականացմանը:
Ասիական զարգացման բանկի ներկայացուցիչներն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել շարունակելու աջակցությունը, որը կարող է ներառել նաև մարդկային ռեսուրսների զարգացումը: Նշվել է, որ ԱԶԲ-ի առաջիկա ծրագրում կարող են ներառվել կրթության ոլորտին ուղղված աջակցության ծրագրեր՝ Կրթության զարգացման պետական ծրագրում նախանշված նպատակներին հասնելու համար: ԱԶԲ ներկայացուցիչները նախնական փուլում իրենց աջակցությունն են առաջարկել, մասնավորապես՝ մասնավոր սեկտորի ուսումնասիրության, խորհրդատվության և սեմինարների կազմակերպման առումով: Կարևորվել են նախնական և միջին մասնագիտական կրթության ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները:

RA Deputy Ministers of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Arthur Martirosyan and Araksia Svajyan received today the delegation headed by the Regional Economist of Central and West Asia Department of the Asian Development Bank Altynay Arapova.
Representatives of the ADB's Armenian Office also attended the meeting.
The parties discussed the scope of measures provided for in the action plan deriving from the RA Law "On Approval of the Education Development State Program until 2030”, the development of educational infrastructures, substantive reforms of the education sector, including digitization of education and other issues related to the sphere.
Welcoming the guests, Arthur Martirosyan noted the importance of the role of the Asian Development Bank, represented by the Armenian office in the implementation of reforms in the field of education in Armenia: “ADB is a very serious partner for us, with whom we have fruitful cooperation. Currently we are in an active stage of educational reforms. We will discuss with development partners the scope of activities deriving from the “RA Education Development State Program until 2030”, and after the adoption of the action plan, we will have more specific discussions to define the prospects for cooperation.”
Arthur Martirosyan highlighted the importance of the programs implemented with the Asian Development Bank, in particular, the distance learning platform developed with the support of the ADB, the need for the development and implementation of which was caused by the Coronavirus pandemic in 2020. Currently, it is aimed at finding new solutions in the field of education using modern technologies. The Deputy Minister also touched upon the rather ambitious goals set by the RA Government in the field of school construction, in particular, in the direction of the construction and reconstruction of 300 schools and 500 kindergartens, and in this context stressed the importance of the ADB's “School Seismic Safety Improvement” program, which, according to the Deputy Minister, is an indisputable contribution to the implementation of these goals.
Representatives of the Asian Development Bank expressed willingness to continue support, which may include the development of human resources. It was noted that the upcoming ADB program may include education support programs to achieve the goals set out in the education development state program. ADB representatives initially offered their support, in particular, in terms of studying the private sector, consultations and organizing seminars. Cooperation opportunities in the field of primary and secondary vocational education was emphasized.