ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանն ու Արաքսիա Սվաջյանն այսօր ընդունել են Ասիական զարգացման բանկի Կենտրոնական և Արևմտյան Ասիայի վարչության տարածաշրջանային համագործակցության տնտեսագետ Ալթինայ Արապովայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԱԶԲ հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչները:
Կողմերը քննարկել են «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը հաստատելու մասին» օրենքից բխող գործողությունների պլանով նախատեսված միջոցառումների շրջանակը, կրթական ենթակառուցվածքների զարգացման, կրթության ոլորտի բովանդակային բարեփոխումների, այդ թվում՝ կրթության թվայնացման և ոլորտին առնչվող այլ հարցեր։
Ողջունելով հյուրերին՝ Արթուր Մարտիրոսյանը կարևորել է Ասիական զարգացման բանկի դերը՝ ի դեմս հայաստանյան գրասենյակի, Հայաստանի կրթության ոլորտի բարեփոխումների իրականացման գործընթացում. «ԱԶԲ-ն մեզ համար շատ լուրջ գործընկեր է, որի հետ արդյունավետ համագործակցություն ունենք: Այժմ գտնվում ենք կրթական բարեփոխումների ակտիվ փուլում: Զարգացման գործընկերների հետ կքննարկենք «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագրից» բխող միջոցառումների շրջանակը, իսկ գործողությունների ծրագրի ընդունումից հետո շատ ավելի կոնկրետ քննարկումներ կունենանք՝ համագործակցության հեռանկարները հասկանալու համար»:
Արթուր Մարտիրոսյանը կարևորել է Ասիական զարգացման բանկի հետ իրականացված ծրագրերը, մասնավորապես՝ ԱԶԲ-ի աջակցությամբ մշակված հեռավար ուսուցման հարթակը, որի մշակման և ներդրման անհրաժեշտությունն առաջացել էր 2020 թվականի կորոնավիրուսային համավարակի հետևանքով․այժմ այն ուղղված է կրթության ոլորտում ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ նոր լուծումներ գտնելուն: Նախարարի տեղակալն անդրադարձել է նաև ՀՀ կառավարության կողմից դպրոցաշինության ոլորտում սահմանված բավականին հավակնոտ թիրախներին, մասնավորապես՝ 300 դպրոցի և 500 մանկապարտեզի կառուցման և վերակառուցման ուղղությամբ, և այս համատեքստում կարևորել ԱԶԲ-ի կողմից իրականացվող «Դպրոցների սեյսմիկ պաշտպանության ծրագիրը», որը, նախարարի տեղակալի գնահատմամբ, անվիճելի աջակցություն է այդ թիրախների իրականացմանը:
Ասիական զարգացման բանկի ներկայացուցիչներն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել շարունակելու աջակցությունը, որը կարող է ներառել նաև մարդկային ռեսուրսների զարգացումը: Նշվել է, որ ԱԶԲ-ի առաջիկա ծրագրում կարող են ներառվել կրթության ոլորտին ուղղված աջակցության ծրագրեր՝ Կրթության զարգացման պետական ծրագրում նախանշված նպատակներին հասնելու համար: ԱԶԲ ներկայացուցիչները նախնական փուլում իրենց աջակցությունն են առաջարկել, մասնավորապես՝ մասնավոր սեկտորի ուսումնասիրության, խորհրդատվության և սեմինարների կազմակերպման առումով: Կարևորվել են նախնական և միջին մասնագիտական կրթության ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները:

Заместители министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян и Араксия Сваджян сегодня приняли делегацию, возглавляемую экономистом регионального сотрудничества управления Центральной и Западной Азии Азиатского банка развития Алтыной Араповой.
На встрече присутствовали также представители армянского офиса АБР.
Стороны обсудили рамки мероприятий, предусмотренных планом действий, вытекающим из закона РА «Об утверждении государственной программы развития образования до 2030 года», развитие образовательных инфраструктур, содержательные реформы сферы образования, в том числе оцифровка образования и другие вопросы, касающиеся сферы.
Приветствуя гостей, Артур Мартиросян отметил важность роли Азиатского банка развития в лице армянского офиса в процессе осуществления реформ в сфере образования Армении. «АБР для нас очень серьезный партнер, с которым у нас плодотворное сотрудничество. Сейчас мы находимся на активной стадии образовательных реформ. Мы обсудим с партнерами по развитию рамки мероприятий, вытекающих из «Государственной программы развития образования РА до 2030 года», а после принятия программы действий у нас будут более конкретные обсуждения для понимания перспектив сотрудничества».
Артур Мартиросян подчеркнул важность программ, реализованных с Азиатским банком развития, в частности, платформы дистанционного обучения, разработанной при поддержке АБР, необходимость разработки и внедрения которой была вызвана пандемией коронавируса 2020 года․ В настоящее время она направлена на поиск новых решений в сфере образования с использованием современных технологий. Заместитель министра коснулся также довольно амбициозных целей, установленных Правительством РА в сфере школьного строительства, в частности, в направлении строительства и реконструкции 300 школ и 500 детских садов, и в этом контексте отметил важность осуществляемой АБР «Программы сейсмической защиты школ», которая, по оценке заместителя министра, является бесспорным содействием в реализации этих целей.
Представители Азиатского банка развития выразили готовность продолжить поддержку, которая может включать в себя развитие человеческих ресурсов. Было отмечено, что в предстоящую программу АБР могут быть включены программы содействия сфере образования для достижения целей, изложенных в государственной программе развития образования. Представители АБР на начальном этапе предложили свою поддержку, в частности, в плане изучения частного сектора, консультаций и организации семинаров. Была отмечена важность возможностей сотрудничества в сфере начального и среднего профессионального образования.