Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանին ընդունել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Վրաստանի կրթության և գիտության նախարար Միխեիլ Չխենկելին և Վրաստանում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանը:
Ողջունելով ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարին՝ Իրակլի Ղարիբաշվիլին կարևորել է հայ-վրացական բազմակողմ հարաբերությունները և արդյունավետ համագործակցությունը։ Նշվել է, որ Վրաստանին և Հայաստանին կապում են դարավոր պատմությունը և բարիդրացիական հարաբերությունները: Վրաստանի վարչապետը վստահություն է հայտնել, որ կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում համագործակցությունը կնպաստի հայ-վրացական բարեկամական կապերի ամրապնդմանն ու զարգացմանը:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ կարևորելով բարեկամական սերտ համագործակցությունը ՀՀ-ի և Վրաստանի միջև: Նախարարն այս համատեքստում ներկայացրել է ԿԳՄՍ նախարարության պատրաստակամությունը՝ ընդլայնելու փոխհամագործակցությունը կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդական քաղաքականության բնագավառներում: Ժաննա Անդրեասյանը փաստել է՝ համատեղ ծրագրերի իրականացումն էլ ավելի կամրապնդի երկու ժողովուրդների միջև բարեկամական կապը:
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Վրաստանում հայերենի ուսուցմամբ հանրային դպրոցներին աջակցելու համար՝ կարևորելով կրթության և գիտության ոլորտներում արդյունավետ համագործակցությունը:
Ժաննա Անդրեասյանն այս համատեքստում կարևորել է ՀՀ-ի և Վրաստանի միջև դպրոցական և միջբուհական համագործակցությունը, որի կարևոր ձեռքբերումներից են Երևանի Վարդգես Պետրոսյանի անվան թիվ 51 հիմնական դպրոցի և Թբիլիսիի թիվ 104 հանրային դպրոցի միջև համագործակցության հուշագրի, ինչպես նաև Երևանի պետական համալսարանի և Իվանե Ջավախիշվիլիի անվան Թբիլիսիի պետական համալսարանի միջև փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը: Նա հայտնել է, որ համապատասխան աշխատանքներ են տարվում՝ ընդլայնելու համագործակցության շրջանակը՝ ընդգրկելով ՀՀ և Վրաստանի այլ ուսումնական հաստատություններ ու կրթագիտական կառույցներ ևս:
Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է նաև փորձի փոխանակման ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունը՝ ուղղված ՀՀ դպրոցներում վրացերենի՝ որպես երրորդ օտար լեզվի ներդրմանը, ինչպես նաև միջպետական ծրագրի շրջանակում իրականացվող կրթաթոշակային ծրագրի կարևորությանը, որի միջոցով ՀՀ քաղաքացիները հնարավորություն են ստանում բարձրագույն կրթություն ստանալ Վրաստանի բուհերում, իսկ Վրաստանի քաղաքացիները՝ ՀՀ բուհերում:
Մշակույթի ոլորտում նախարարը կարևորել է Թբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի անվան պետական հայկական դրամատիկական թատրոնի գործունեությունը և շնորհակալություն հայտնել Վրաստանի կառավարությանը՝ մշտապես ցուցաբերվող աջակցության համար:
Նա հայտնել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ 2023-24 թթ.-ին կազմակերպելու փոխադարձ մշակույթի օրեր: Ժաննա Անդրեասյանը հայտնել է, որ աշխատանքները համակարգելու նպատակով հայկական կողմը մշակել է «ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Վրաստանի մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության գործերի նախարարության միջև Հայաստանում և Վրաստանում փոխադարձ մշակույթի օրերի անցկացման մասին» փոխըմբռնման հուշագրի նախագիծ, որը դեռևս գտնվում է ներպետական համաձայնեցման փուլում և շուտով կներկայացվի վրացական կողմին՝ փոխհամաձայնեցման:
Քննարկվել են նաև սպորտի ոլորտում համագործակցությանն առնչվող հարցեր: ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը Վրաստանի վարչապետին տեղեկացրել է Հայաստանում նախատեսվող միջազգային մարզական միջոցառումների՝ Ծանրամարտի Եվրոպայի մեծահասակների և Սամբոյի մեծահասակների աշխարհի առաջնությունների մասին:
Նախարարն անդրադարձել է նաև երիտասարդական քաղաքականության բնագավառում համատեղ ծրագրեր իրականացնելու կարևորությանը՝ ընդգծելով հայ-վրացական երիտասարդական ֆորումի անցկացումը, որի նպատակն է զարգացնել երկխոսությունը երիտասարդների միջև:

During the official visit to Georgia, the RA ESCS Minister Zhanna Andreasyan was received by the Prime Minister of Georgia Irakli Garibashvili. The Minister of Education and Science of Georgia Mikheil Chkhenkeli and the RA Ambassador to Georgia Ashot Smbatyan also attended the meeting.
Welcoming the RA ESCS Minister, Irakli Garibashvili stressed the importance of Armenian-Georgian multilateral relations and effective cooperation. It was noted that Georgia and Armenia are tied by a century-old history and good-neighborly relations. The Prime Minister of Georgia expressed confidence that cooperation in the fields of education, science, culture, sports and youth will contribute to the strengthening and advancement of Armenian-Georgian friendly ties.
Thankful for the reception, Minister Zhanna Andreasyan emphasized the importance of close friendly cooperation between Armenia and Georgia. In this context, the Minister presented the willingness of the ESCS Ministry to expand mutual cooperation in the fields of education, science, culture, sports and youth policy. Zhanna Andreasyan stated that the implementation of joint programs will further strengthen the friendly ties between the two peoples.
The Minister expressed her gratitude for supporting public schools in Georgia teaching Armenian, highlighting efficient cooperation in the fields of education and science.
In this context, Zhanna Andreasyan emphasized the school and interuniversity cooperation between Armenia and Georgia, one of the important achievements of which is the signing of a Memorandum of Cooperation between Yerevan Basic School № 51 after Vardges Petrosyan and Tbilisi Public School № 104, as well as a Memorandum of Understanding between Yerevan State University and Ivane Javakhishvili Tbilisi State University. She informed that corresponding activities are underway to expand the scope of cooperation, including other educational institutions and educational structures of Armenia and Georgia.
Zhanna Andreasyan also made a reference to the possibility of implementing experience exchange programs aimed at introducing Georgian as a third foreign language in RA schools, as well as the importance of the scholarship program implemented within the framework of the Interstate Program, through which RA citizens get the opportunity to receive higher education in Georgian HEIs, and Georgian citizens - in RA universities.
In the field of culture, the Minister highlighted the importance of the activities of Petros Adamian Tbilisi State Armenian Drama Theater and thanked the Government of Georgia for its constant support.
She expressed the willingness of the Armenian side to organize Mutual Days Culture from 2023 to 2024. Zhanna Andreasyan informed that for the coordination of the activities, the Armenian side has developed a draft “Memorandum of Understanding between the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia and the Ministry of Culture, Sports and Youth Affairs of Georgia on holding mutual culture days in Armenia and Georgia”, which is still at the stage of internal coordination and will soon be submitted to the Georgian side for mutual agreement.
Issues related to cooperation in the field of sports were also discussed. RA ESCS Minister informed the Georgian Prime Minister about the international sports events planned in Armenia - the European Weightlifting Championship and the World Adult Sambo Championship.
The Minister also touched upon the importance of implementing joint programs in the field of youth policy, emphasizing the holding of the Armenian-Georgian youth forum with the objective of advancing the dialogue between the youth.