ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և Գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը մասնակցել են Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի նախաձեռնությամբ կազմակերպված «Աճ, կրթություն և նորարարություն» թեմայով քննարկմանը:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հարցուպատասխանի ձևաչափով ներկայացրել է կրթության որակի բարելավման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության առաջիկա տարիների ռազմավարական ծրագրերը և նախատեսվող քայլերը` ընդգծելով կրթության բոլոր մակարդակների խնդիրների հասցեագրումն ու լուծումը՝ որպես մեկ շղթայի հաջորդական օղակներ: Այս համատեքստում Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» նոր օրենքի ընդունումը` նշելով, որ ՀՀ կառավարության կողմից նախանշված է հավակնոտ ծրագիր` ունենալ ակադեմիական քաղաք՝ որպես նոր ենթակառուցվածք և բովանդակություն:
«Ամենակարևոր հարցերից մեկը բարձրագույն կրթության և հետազոտության սերտացման սկզբունքն է. այնպես անել, որ բուհերը լինեն ոչ միայն ակադեմիական միջավայր, այլև գիտական հետազոտությամբ զբաղվող կառույցներ»,- նշել է նախարարը:
Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է նաև բարձրագույն կրթության ոլորտում ֆինանսավորման ձևերին, որոնք պետք է բազմազանեցվեն՝ տարբեր խնդիրների լուծման համար ձևավորելով տարբեր մոտեցումներ: Ըստ նախարարի` նախատեսվում է վերանայվել բուհերին տրվող ֆինանսավորումը՝ այն փոխկապակցելով գիտահետազոտական գործունեության հետ, ինչպես նաև վերափոխել կրթաթոշակային քաղաքականության տրամաբանությունը:
Ի լրումն նախարարի՝ Գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանն ասել է, որ հետազոտություն իրականացնելու տեսանկյունից Հայաստանում առաջատար են ֆիզիկայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ինֆորմատիկայի ոլորտները:
Քննարկմանը մասնակցել են նաև ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը, Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) տնօրեն Արմեն Օրուջյանը, Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Կառոլին Գեգինատը, Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի գլխավոր տնտեսագետ Իվալիո Իզվորսկին, կրթության ոլորտի տարբեր ներկայացուցիչներ:
Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Կառոլին Գեգինատն իր հերթին նշել է, որ միջազգային կառույցները համատեղ հանձնառություն ունեն Հայաստանում բարձրացնելու կրթության որակը, զարկ տալու նորարարությանը, արտադրողականությանը, զարգացնելու ներառականության ընդլայնման հնարավորությունները:
Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի գլխավոր տնտեսագետ Իվալիո Իզվորսկին ներկայացրել է այլ երկրների, մասնավորապես՝ Էստոնիայի, Ֆինլանդիայի, Կորեայի, Մեքսիկայի փորձը, որոնք հաղթահարել են ճգնաժամը և կրթական բարեփոխումների արդյունքում նաև տնտեսական աճ գրանցել:
«Աճ, կրթություն և նորարարություն» թեմայով քննարկման նպատակն էր մեկ հարթակում միավորել կրթության և նորարարության ոլորտների Հայաստանի հիմնական դերակատարներին՝ ներկայացնելու իրենց փորձը բարձրագույն կրթության և ստեղծարարության միջև կամուրջներ ստեղծելու վերաբերյալ:

RA ESCS Minister Zhanna Andreasyan and Chairman of the Science Committee Sargis Hayotsyan participated in the discussion on “Growth, Education and Innovation” organized by the World Bank Armenian Office.
Minister Zhanna Andreasyan in the question-and-answer format presented the strategic programs of the RA Government for the upcoming years to enhance the quality of education and the scheduled steps, emphasizing the solution of problems at all levels of education as consecutive circles in the same chain. In this context, Zhanna Andreasyan highlighted the importance of the adoption of the new law on “Higher Education and Science”, noting that the RA Government has outlined an ambitious program to have an academic city with new infrastructure and content.
“Among the most important issues is the principle of convergence of higher education and research: to make universities not only an academic environment but also structures engaged in scientific research,” noted the Minister.
Zhanna Andreasyan also touched upon the funding forms in the field of higher education, which should be diversified, framing different approaches for solving various issues. According to the Minister, it is planned to revise the funding of universities, linking it with research activities, as well as to change the philosophy of scholarship policy.
In addition to the Minister, the Chairman of the Science Committee Sargis Hayotsyan, said that in terms of conducting research in Armenia, the fields of physics, information technology and computer science are dominant.
Governor of the Central Bank of Armenia Martin Galstyan, Director of the Foundation for Science and Technology of Armenia (FAST) Armen Orujyan, Director of the Armenian Office of the World Bank Caroline Geginat, Chief Economist of the Europe and Central Asia Region of the World Bank Ivalio Izvorski, and various representatives of the education sector also attended the discussion.
The Director of the Armenian Office of the World Bank, Karolin Geginat, in turn, noted that international structures have a joint commitment to enhance the quality of education in Armenia, stimulating innovation, productivity, and developing opportunities for the expansion of inclusiveness.
The World Bank's Chief Economist for Europe and Central Asia region Ivalio Izvorski presented the experience of other countries, in particular, Estonia, Finland, Korea and Mexico, which have overcome the crisis and recorded economic growth due to education reforms.
The objective of the discussion on "Growth, Education and Innovation" was to bring together key stakeholders in the fields of education and innovation in Armenia to present their experience in creating bridges between higher education and creativity.