ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Բյորն Բերգեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանն ու Արաքսիա Սվաջյանը, ԵԽ այլ ներկայացուցիչներ:
ԿԳՄՍ նախարարը, ողջունելով հյուրերին, կարևորել է Հայաստանի համար Եվրոպայի խորհրդի 2023-2026 թթ․ գործողությունների ծրագրի մեկնարկը և ընդգծել՝ նախարարությունն ակտիվորեն ներգրավված է ԵԽ մի շարք հարթակներում, ինչը բազմաթիվ համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորություն է տալիս կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում:
Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ԵԽ տարբեր փաստաթղթերի վավերացմամբ ստանձնել է նաև ոլորտային պատասխանատվություն՝ իրականացնելու որոշակի աշխատանքներ և վերահաստատել է դրանց շարունակականության ապահովման մտադրությունը, ինչպես նաև հավատարմությունը Եվրոպայի խորհրդի սկզբունքներին ու արժեքներին:
«Գտնվում ենք հանրակրթության բարեփոխումների ակտիվ փուլում: Մարդու իրավունքների շուրջ իրազեկվածության բարձրացումը, իրավական կրթությունը մեր առաջնահերթություններից են»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ նշելով, որ նախորդ տարեվերջին ընդունվել է ‹‹Հայաստանի Հանրապետության կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը հաստատելու մասին» օրենքը, որտեղ շեշտադրված են ոլորտի կարևոր խնդիրները: Նախարարը շեշտել է, որ նոր ծրագրի շրջանակում կրթության առաջընթաց է նախանշվում մի շարք ուղղություններով:
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Բյորն Բերգեն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ Եվրոպայի խորհրդի 2023-2026 թթ․ գործողությունների ծրագիրը բազմաշերտ է և համագործակցության լայն հնարավորություններ է ընձեռում: Բյորն Բերգեն ընդգծել է՝ Հայաստանն իր պատմությամբ և մշակույթով, հայ հասարակությունն իր արժեհամակարգով եվրոպական ընտանիքի մասն են, իսկ Հայաստանի հետ համագործակցությունը և այն առաջընթացը, որն արդեն իսկ ձեռք է բերվել մի շարք ոլորտներում, Եվրոպայի խորհուրդը դրական է գնահատում:
Անդրադառնալով սպորտի ոլորտում համատեղ ծրագրերի իրականացմանը՝ ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Բյորն Բերգեն կարևորել է, մասնավորապես, դոպինգի դեմ պայքարի շրջանակում իրականացվելիք գործողությունները: Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ «Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի մասին» օրենքում տեղի ունեցած փոփոխություններով՝ հստակեցվել են «դոպինգ» հասկացությունը և հակադոպինգային գործունեությունը՝ երկրում գործող օրենսդրությունը միջազգային և ներպետական իրավունքի նորմերին համապատասխանեցնելու նպատակով:
ԿԳՄՍ նախարարը, անդրադառնալով մշակութային համագործակցության ընդլայնմանը, կարևորել է ԵԽ մշակույթի, ժառանգության և լանդշաֆտի հարցերով ղեկավար կոմիտեի հետ համատեղ աշխատանքը:
Այս համատեքստում, Ժաննա Անդրեասյանը եվրոպացի գործընկերներին իր մտահոգությունն է հայտնել Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության խնդրի առնչությամբ:
ԿԳՄՍ նախարարը Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի ուշադրությունն է հրավիրել նաև Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամի խնդրին և հույս հայտնել, որ միջազգային կառույցները հասցեական գործողություններ ու քայլեր կձեռնարկեն խնդրի կարգավորման ուղղությամբ:
Նախարարն ընդգծել է, որ հումանիտար ճգնաժամի արդյունքում խախտվել են շուրջ 120 հազար բնակչի, այդ թվում՝ 30 հազար երեխայի հիմնարար մի շարք իրավունքներ։
Կողմերը քննարկել են նաև երկուստեք հետաքրրքություն ներկայացնող այլ հարցեր, վերահաստատելով, որ Եվրոպայի խորհրդի՝ Հայաստանի համար իրականացվող գործողությունների նոր ծրագրով ընդլայնվում են Հայաստանի հետ համագործակցության ոլորտները:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня приняла делегацию, возглавляемую заместителем генерального секретаря Совета Европы Бьорном Берге.
На встрече присутствовали заместители министра ОНКС РА Артур Мартиросян и Араксия Сваджян, другие представители СЕ.
Приветствуя гостей, министр ОНКС РА отметила важность запуска программы действий Совета Европы на 2023-2026 годы для Армении и подчеркнула, что министерство активно вовлечено в ряд платформ СЕ, что дает возможность реализации многочисленных совместных программ в сферах образования, науки, культуры, спорта и молодежи.
Жанна Андреасян отметила, что Республика Армения, ратифицировав различные документы СЕ, взяла на себя также отраслевую ответственность за осуществление определенных работ и подтвердила намерение обеспечить их непрерывность, а также приверженность принципам и ценностям Совета Европы.
«Мы находимся на активном этапе реформ общего образования. Повышение осведомленности о правах человека, правовое образование являются одними из наших приоритетов»,- сказала Жанна Андреасян, отметив, что в конце прошлого года был принят закон «Об утверждении государственной программы развития образования Республики Армения до 2030 года», в котором акцентированы важные вопросы сферы. Министр подчеркнула, что в рамках новой программы намечается прогресс в образовании по ряду направлений.
Заместитель генерального секретаря Совета Европы Бьорн Берге поблагодарил за прием и отметил, что план действий Совета Европы на 2023-2026 годы многослойен и предоставляет широкие возможности для сотрудничества. Бьорн Берге подчеркнул, что Армения со своей историей и культурой, армянское общество со своей системой ценностей являются частью европейской семьи, а сотрудничество с Арменией и прогресс, достигнутый в ряде сфер, Совет Европы оценивает положительно.
Коснувшись реализации совместных программ в сфере спорта, заместитель генерального секретаря СЕ Бьорн Берге отметил важность действий, которые будут осуществлены в рамках борьбы с допингом. Жанна Андреасян сообщила, что изменениями в законе «О физической культуре и спорте» уточнены понятие «допинг» и антидопинговая деятельность с целью приведения действующего в стране законодательства в соответствие с нормами международного и внутригосударственного права.
Министр ОНКС, коснувшись расширения культурного сотрудничества, отметила важность совместной работы с руководящим комитетом Совета Европы по вопросам культуры, наследия и ландшафта. В этом контексте Жанна Андреасян выразила европейским коллегам свою озабоченность в связи с проблемой сохранения армянского культурного наследия на территориях, находящихся под контролем Азербайджана.
Министр ОНКС также обратила внимание генерального секретаря Совета Европы на проблему гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе и выразила надежду, что международные структуры предпримут адресные действия и шаги по урегулированию проблемы.
Министр подчеркнула, что в результате гуманитарного кризиса был нарушен ряд основных прав около 120 тысяч жителей, в том числе 30 тысяч детей.
Стороны обсудили также другие вопросы, представляющие взаимный интерес, подтвердив, что в рамках новой программы действий Совета Европы расширяются сферы сотрудничества с Арменией.