ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը հանդիպել են ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Պիրունչիկին՝ քննարկելու երկկողմ համագործակցության ամրապնդմանն ուղղված քայլերն ու զարգացման հնարավորությունները:
Ժաննա Անդրեասյանը, ողջունելով դեսպանին, նշել է, որ հանդիպումը լավ առիթ է՝ երկու երկրների միջև առկա համագործակցության շրջանակում նախանշելու հետագա անելիքները:
Ըստ նախարարի՝ համատեղ մի շարք ծրագրերի ուղղությամբ առկա է բավական մեծ առաջընթաց, մասնավորապես՝ շարունակվում են իրականացվել «ՀՀ կառավարության և Չեխիայի Հանրապետության կառավարության միջև մշակույթի, կրթության, երիտասարդության, գիտության և սպորտի բնագավառներում համագործակցության մասին» գործող համաձայնագրով ամրագրված գործողությունները:
Նախարարը նաև տեղեկացրել է, որ մշակվել և չեխական կողմին է փոխանցվել «Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ու Չեխիայի Հանրապետության կրթության, երիտասարդության և սպորտի նախարարության միջև կրթության և գիտության բնագավառներում համագործակցության մասին» համաձայնագրի երկարաձգման նախագիծը, որով երկկողմ համագործակցությունը կշարունակվի՝ զարգացման հեռանկարով:
«ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը հետևողական աշխատանք է իրականացնում օտարերկրյա պետությունների համալսարաններում, թանգարան-ինստիտուտներում և կենտրոններում հայերենի ու հայագիտական առարկաների դասավանդման, ինչպես նաև հայագիտական հետազոտությունների խթանման ուղղությամբ: Ըստ այդմ՝ արտերկրում գործող մեկ տասնյակից ավելի հայագիտական կենտրոններ ՀՀ պետական բյուջեից ստացել են ֆինանսավորում: Ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ 2022 թ. նոյեմբերին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը ստորագրել է հուշագիր, ըստ որի՝ Բռնոյի Մասարիկի համալսարանում հիմնադրվել է հայագիտական կենտրոն»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը:
ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանը ևս կարևորել է երկու երկրների և համալսարանների միջև կապերը, վստահեցրել, որ պատրաստ են օժանդակել դրանց ամրապնդմանն ու ընդլայնմանը:
Կողմերն անդրադարձել են ուսանողների փոխանակման, միջպետական կրթաթոշակների տրամադրման ծրագրերին, երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan and Deputy Minister Arthur Martirosyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic to the Republic of Armenia Petr Pirunčík to discuss steps aimed at advancing bilateral cooperation and development opportunities.
Welcoming the Ambassador, Zhanna Andreasyan noted that the meeting is a nice opportunity to outline further actions within the existing cooperation between the two countries.
According to the Minister, there is significant progress in the direction of a number of joint projects, in particular, the activities, stipulated in the current agreement “On cooperation between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the Czech Republic in the fields of culture, education, youth, science and sports”, continue to be implemented.
The Minister also informed that the draft of the extension of the agreement “On cooperation in the fields of education and science between the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia and the Ministry of Education, Youth and Sports of the Czech Republic” was developed and transferred to the Czech side, with which the bilateral cooperation will continue with the prospect of development.
“RA ESCS Ministry conducts consistent activities in universities, museum-institutes and centers of foreign countries in the direction of teaching the Armenian language and Armenian studies subjects, as well as promoting research of Armenology. Accordingly, there are about dozen Armenian studies centers operating abroad, which receive funding from the State budget of Armenia․ I am pleased to note that in November 2022, the Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia signed a memorandum according to which an Armenian Studies Center was founded at Masaryk University in Brno.”
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic to Armenia also emphasized the importance of relations between the two countries and universities, assuring that they are ready to contribute to their strengthening and expansion.
The sides touched upon student exchange and interstate scholarship programs, and other issues of bilateral interest.