ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Պորտուգալիայի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Մադալենա Ֆիշերին:
Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և արդյունավետ աշխատանք մաղթել դիվանագիտական առաքելության ընթացքում՝ ի շահ հայ-պորտուգալական բարեկամական կապերի զարգացման: ԿԳՄՍ նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ նա իր ներդրումը կունենա Հայաստանի և Պորտուգալիայի միջև հարաբերությունների առավել ամրապնդման և խորացման գործում։
Դեսպան Մադալենա Ֆիշերը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել, որ երկու երկրների միջև կրթական, գիտական, մշակութային ու մի քանի այլ ուղղություններով առկա է սերտ համագործակցության մեծ ներուժ: Հանդիպման ընթացքում կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել ընդլայնելու համագործակցությունը վերոնշյալ ոլորտներում:
Անդրադառնալով կրթության ոլորտում համագործակցության հեռանկարներին՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը գտնվում է կրթական բարեփոխումների փուլում, իսկ ԱԺ կողմից որպես օրենք ընդունված ՀՀ կրթության զարգացման՝ մինչև 2030 թվականի ծրագրով սահմանված են բոլոր թիրախները: Ծրագրի վերջնական նպատակն է ունենալ ազգային և համամարդկային արժեքների վրա հիմնված, Հայաստանի Հանրապետության զարգացմանը միտված արդյունավետ և միջազգայնորեն մրցունակ կրթական համակարգ:
«Տեղյակ եմ, որ Ազգային ժողովի աշխատանքային խումբը 2022 թվականի հոկտեմբերին հանդիպում է ունեցել Պորտուգալիայի կրթության նախարարության ներկայացուցիչների հետ և քննարկել ներառական կրթությանը վերաբերող հարցեր: Սա մեզ համար շատ կարևոր ուղղություն է: Ռազմավարական կարևոր թիրախներից մեկը բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների միջազգայնացնումն է, այս առումով ևս կարող ենք դիտարկել համագործակցության հեռանկարները»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ, մասնավորապես, ուսանողական փորձի փոխանակման, թվային տնտեսության, գյուղատնտեսության և վերականգնվող էներգիայի ոլորտներում առկա է համագործակցության ներուժ, որը կարող է իրականացվել թե՛ բուհական, թե՛ մասնագիտական կրթության մակարդակներում:
Անդրադառնալով բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտում համագործակցությանը, Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ ԿԳՄՍ նախարարությունը հետևողական աշխատանք է տանում օտարերկրյա պետությունների համալսարաններում, թանգարան-ինստիտուտներում և կենտրոններում՝ հայերենի ու հայագիտական առարկաների դասավանդման, ինչպես նաև հայագիտական հետազոտությունների խթանման ուղղությամբ: Արտերկրում գործում են շուրջ մեկ տասնյակ հայագիտական կենտրոններ, որոնք Հայաստանի պետական բյուջեից ֆինանսավորում են ստանում: Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է դիտարկել Պորտուգալիայի համալսարաններից մեկում հայագիտական կենտրոն հիմնելու հնարավորությունը:
ԿԳՄՍ նախարարը նաև պատրաստակամություն է հայտնել կիսվելու մեր երկրում արդեն իսկ հաջողությամբ իրականացվող ծրագրերի, մասնավորապես՝ «Թումոյի» և «Արմաթի» փորձով: Դեսպան Մադալենա Ֆիշերը նշել է՝ իրենք հետաքրքրված են այս հնարավորությամբ: Նա նաև հայտնել է, որ Պորտուգալիայի երկու քաղաքներում «Թումոյի» երկու կենտրոն է հիմնվելու, ինչը դեսպանի գնահատմամբ՝ կարևոր նախաձեռնություն է:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նաև մշակութային համագործակցության հեռանկարները: Այս համատեքստում նա առաջարկել է հայ մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի 120-ամյա հոբելյանի առթիվ Պորտուգալիայի մշակութային հաստատություններում ներառել նաև նրա ստեղծագործությունները՝ որպես հարգանքի տուրք համաշխարհային դասականի հիշատակին: Կողմերը քննարկել են նաև համատեղ կինոարտադրության, ցուցահանդեսների կազմակերպման, ժամանակակից արվեստի այլ ուղղություններով համագործակցության հնարավորությունները:
Ժաննա Անդրեասյանը դեսպանի ուշադրությունն է հրավիրել նաև Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամի խնդրին և հույս հայտնել, որ միջազգային կառույցները հասցեական գործողություններ ու քայլեր կձեռնարկեն խնդրի կարգավորման համար:
«Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամի արդյունքում խախտվել են շուրջ 120 հազար բնակչի հիմնարար մի շարք իրավունքներ. նրանցից 30 հազարը երեխաներ են, այդ իսկ պատճառով ցանկանում եմ անդրադառնալ նրանց կրթության իրավունքի խախտմանը: Սնունդի մատակարարման անհնարինության, Ադրբեջանի կողմից գազամատակարարման և էլեկտրաէներգիայի պարբերական խափանումների պատճառով թե՛ մանկապարտեզներում, թե՛ դպրոցներում, և թե՛ կրթական մյուս հաստատություններում գրեթե չեն իրականացվում ուսումնական գործընթացները, որն անթույլատրելի իրավիճակ է: Կարծում եմ՝ միջազգային հասցեական արձագանքը կնպաստի իրավիճակի կարգավորմանը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր: Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել քննարկելու միջպետական հուշագիր ստորագրելու հնարավորությունը, որով համագործակցության ուղղություններն ավելի հստակ կամրագրվեն:
Նշենք, որ Դեսպան Մադալենա Ֆիշերը փետրվարի 8-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян сегодня приняла новоназначенного посла Португальской Республики в Армении Мадалену Фишер.
Жанна Андреасян поздравила посла с назначением и пожелала плодотворной работы в ходе дипломатической миссии на благо развития армяно-португальских дружественных связей. Министр ОНКС РА выразила уверенность, что посол внесет свой вклад в дальнейшее укрепление и углубление отношений между Арменией и Португалией.
Посол Мадалена Фишер поблагодарила за прием и подчеркнула, что между двумя странами существует большой потенциал тесного сотрудничества в образовательной, научной, культурной и ряде других направлений. В ходе встречи стороны выразили готовность расширить сотрудничество в вышеуказанных сферах.
Коснувшись перспектив сотрудничества в сфере образования, министр ОНКС РА Жанна Андреасян подчеркнула, что Армения находится на этапе образовательных реформ, а в программе, принятой Национальным собранием в качестве закона по развитию образования РА до 2030 года, определены все цели. Конечная цель программы - иметь эффективную и конкурентоспособную на международном уровне образовательную систему, основанную на национальных и общечеловеческих ценностях, направленную на развитие Республики Армения.
«Мне известно, что рабочая группа Национального собрания в октябре 2022 года встретилась с представителями Министерства образования Португалии и обсудила вопросы, касающиеся инклюзивного образования. Одной из стратегических целей является интернационализация высших учебных заведений, и в этом плане мы также можем рассмотреть перспективы сотрудничества», - сказала Жанна Андреасян.
Министр выразила уверенность, что, в частности, в сферах обмена студенческим опытом, цифровой экономики, сельского хозяйства и возобновляемой энергии есть потенциал сотрудничества, который может быть реализован как на уровне вузовского, так и профессионального образования.
Коснувшись сотрудничества в сфере высшего образования и науки, Жанна Андреасян отметила, что министерство ОНКС РА ведет последовательную работу в университетах, музеях-институтах и центрах зарубежных стран в направлении преподавания армянского языка и арменоведческих предметов, а также стимулирования арменоведческих исследований. За рубежом действуют около десятка арменоведческих центров, которые получают финансирование из государственного бюджета Армении. Жанна Андреасян предложила рассмотреть возможность основания арменоведческого центра в одном из университетов Португалии.
Министр ОНКС РА также выразила готовность поделиться опытом уже успешно реализуемых в нашей стране программ, в частности, «Тумо» и «Армат».
Посол Мадалена Фишер отметила, что они заинтересованы в этой возможности и сообщила, что в двух городах Португалии будут созданы два центра «Тумо», что, по оценке посла, является важной инициативой.
Министр ОНКС РА Жанна Андреасян также подчеркнула важность перспектив культурного сотрудничества. В этом контексте она предложила по случаю 120-летнего юбилея великого армянского композитора Арама Хачатуряна включить в культурные учреждения Португалии также его произведения, как дань памяти мировому классику. Стороны обсудили также возможности совместного кинопроизводства, организации выставок, сотрудничества в других направлениях современного искусства.
Жанна Андреасян также обратила внимание посла на проблему гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе и выразила надежду, что международные структуры предпримут адресные действия и шаги для урегулирования проблемы.
«В результате гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе был нарушен ряд основных прав около 120 тысяч жителей, из которых 30 тысяч - дети, поэтому хочу коснуться нарушения их права на образование. Из-за невозможности поставок продовольствия, периодических отключений газа и электроэнергии со стороны Азербайджана, в детских садах и школах, и в других учебных заведениях практически не осуществляются учебные процессы, что является недопустимой ситуацией. Думаю, что международная адресная реакция будет способствовать урегулированию ситуации», - сказала Жанна Андреасян.
В ходе встречи также были обсуждены другие вопросы, представляющие двусторонний интерес. Стороны выразили готовность обсудить возможность подписания межгосударственного меморандума, в котором более четко будут закреплены направления сотрудничества.
Отметим, что 8 февраля посол Мадалена Фишер вручила верительные грамоты президенту Армении Ваагну Хачатуряну.