Հայ-վրացական մշակութային կապերի խորացման համատեքստում Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի հրավերով փետրվարի 6-ին Հայաստանում էր վրացի աշխարհահռչակ բալետի արտիստ և Թբիլիսիի Զաքարիա Փալիաշվիլիի անվան օպերայի և բալետի թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Նինո Անանիաշվիլին:
Նինո Անանիաշվիլին ծանոթացել է թատրոնի և բալետային խմբի գործունեությանը, քննարկել համատեղ նախաձեռնությունների հեռանկարները:
Այնուհետև Նինո Անանիաշվիլիին ընդունել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար տեղակալ Արա Խզմալյանը: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են մասնագիտական փոխանակումների և համատեղ նախագծերի հնարավոր տարբերակները: Կողմերը նաև անդրադարձել են Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 120-ամյակի շրջանակում համագործակցության ձևաչափերին:
Երկուստեք պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել խորացնելու հայ-վրացական մշակութային հարաբերություններն ինչպես պրոֆեսիոնալ գործունեության, այնպես էլ կրթական ոլորտներում: Մասնավորապես՝ անդրադարձ է կատարվել Վրաստանի օպերայի և բալետի թատրոնի ու Երևանի պարարվեստի պետական քոլեջի միջև մասնագիտական կապերի խորացմանը:

В контексте углубления армяно-грузинских культурных связей по приглашению Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна 6-го февраля в Армении находилась всемирно известная грузинская балерина и художественный руководитель Тбилисского театра оперы и балета им. Закарии Палиашвили Нино Ананиашвили.
Нино Ананиашвили ознакомилась с деятельностью театра и балетной труппы, обсудила перспективы совместных инициатив.
Затем Нино Ананиашвили принял заместитель министра ОНКС РА Ара Хзмалян. В ходе встречи стороны обсудили возможные варианты профессиональных обменов и совместных проектов. Стороны также коснулись форматов сотрудничества в рамках 120-летия со дня рождения Арама Хачатуряна.
Обоюдно достигнута договоренность об углублении армяно-грузинских культурных отношений как в профессиональной деятельности, так и в образовательной сферах. В частности, были затронуты вопросы углубления профессиональных связей между грузинским театром оперы и балета и Ереванским государственным колледжем хореографии.