ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՀՀ-ում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոյի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
Դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոն ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանին տեղեկացրել է, որ առաջիկայում Հայաստան է այցելելու Իտալիայի Հանրապետության մշակույթի նախարար Ջեննարո Սանջուլիանոյի գլխավորած պատվիրակությունը: Կողմերը քննարկել են Իտալիայի մշակույթի նախարարի այցելության նպատակի և օրակարգի վերաբերյալ տարաբնույթ հարցեր:
Կարևորելով կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության բնագավառներում համատեղ իրականացվող ծրագրերը, փորձի փոխանակումները՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ դրանք ստեղծում են նոր հնարավորություններ՝ արդյունավետ համագործակցությունն ընդլայնելու համար:
Հանդիպման ընթացքում հատկապես քննարկվել և հստակեցվել են մշակույթի ոլորտում առաջիկայում իրականացվելիք համատեղ ծրագրերը, դրանց ձևաչափերը, ինչպես նաև ժամանակացույցը:
ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպանն իր հերթին նշել է, որ երկու երկրների միջև փոխգործակցությունը սկսվում է մշակութային հարաբերություններից, և Իտալիայի հետ Հայաստանի համագործակցությունն առավել ակտիվ է մշակութային ոլորտում:
ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է նաև միջբուհական համագործակցության կարևորությունը՝ հատկապես իտալական փորձի փոխանցման տեսանկյունից:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել սերտ համագործակցություն ծավալելու մշակութային ժառանգության պահպանության և արվեստի ստեղծագործությունների վերականգնման գործում:
Ժաննա Անդրեասյանը դեսպանի ուշադրությունն է հրավիրել Լեռնային Ղարաբաղում ծավալվող հումանիտար ճգնաժամի խնդրին և հույս հայտնել, որ միջազգային կառույցները հասցեական գործողություններ ու քայլեր կձեռնարկեն խնդրի կարգավորման համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր: ՀՀ-ում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոն շնորհակալություն է հայտնել հետաքրքիր և արդյունավետ քննարկման համար: Նա հանդիպման ընթացքում հայկական կողմին է փոխանցել դեսպանատան կողմից կազմակերպված մի շարք նախաձեռնություններին նվիրված պատկերագրքեր:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян приняла делегацию, возглавляемую чрезвычайным и полномочным послом Итальянской Республики в РА Альфонсо Ди Ризо. Во встрече принял участие также заместитель министра ОНКС РА Ара Хзмалян.
Посол Альфонсо Ди Ризо проинформировал министра ОНКС Жанну Андреасян, что в ближайшее время Армению посетит делегация, возглавляемая министром культуры Итальянской Республики Дженнаро Санджулиано. Стороны обсудили различные вопросы, касающиеся цели и повестки визита министра культуры Италии.
Отметив важность совместных программ в сферах образования, науки, культуры, спорта и молодежи, обмена опытом, Жанна Андреасян отметила, что они создают новые возможности для расширения эффективного сотрудничества.
В ходе встречи были обсуждены и уточнены предстоящие совместные программы в сфере культуры, их форматы, а также график. Посол Италии в Армении в свою очередь отметил, что взаимодействие между двумя странами начинается с культурных отношений, и сотрудничество Армении с Италией более активно в культурной сфере.
Министр ОНКС РА также подчеркнула важность межвузовского сотрудничества, особенно с точки зрения передачи итальянского опыта. Стороны выразили готовность к тесному сотрудничеству в деле сохранения культурного наследия и восстановления произведений искусства.
Жанна Андреасян привлекла внимание посла к проблеме гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе и выразила надежду, что международные структуры предпримут адресные действия и шаги для урегулирования проблемы.
В ходе встречи были обсуждены также другие вопросы, представляющие двусторонний интерес. Чрезвычайный и полномочный посол Италии в Армении Альфонсо Ди Ризо поблагодарил за интересную и плодотворную дискуссию.
Также в ходе встречи он передал армянской стороне переведенные посольством на армянский язык книги об итальянском искусстве, культуре, литературе.