ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՀՀ-ում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոյի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
Դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոն ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանին տեղեկացրել է, որ առաջիկայում Հայաստան է այցելելու Իտալիայի Հանրապետության մշակույթի նախարար Ջեննարո Սանջուլիանոյի գլխավորած պատվիրակությունը: Կողմերը քննարկել են Իտալիայի մշակույթի նախարարի այցելության նպատակի և օրակարգի վերաբերյալ տարաբնույթ հարցեր:
Կարևորելով կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության բնագավառներում համատեղ իրականացվող ծրագրերը, փորձի փոխանակումները՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ դրանք ստեղծում են նոր հնարավորություններ՝ արդյունավետ համագործակցությունն ընդլայնելու համար:
Հանդիպման ընթացքում հատկապես քննարկվել և հստակեցվել են մշակույթի ոլորտում առաջիկայում իրականացվելիք համատեղ ծրագրերը, դրանց ձևաչափերը, ինչպես նաև ժամանակացույցը:
ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպանն իր հերթին նշել է, որ երկու երկրների միջև փոխգործակցությունը սկսվում է մշակութային հարաբերություններից, և Իտալիայի հետ Հայաստանի համագործակցությունն առավել ակտիվ է մշակութային ոլորտում:
ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է նաև միջբուհական համագործակցության կարևորությունը՝ հատկապես իտալական փորձի փոխանցման տեսանկյունից:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել սերտ համագործակցություն ծավալելու մշակութային ժառանգության պահպանության և արվեստի ստեղծագործությունների վերականգնման գործում:
Ժաննա Անդրեասյանը դեսպանի ուշադրությունն է հրավիրել Լեռնային Ղարաբաղում ծավալվող հումանիտար ճգնաժամի խնդրին և հույս հայտնել, որ միջազգային կառույցները հասցեական գործողություններ ու քայլեր կձեռնարկեն խնդրի կարգավորման համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր: ՀՀ-ում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոն շնորհակալություն է հայտնել հետաքրքիր և արդյունավետ քննարկման համար: Նա հանդիպման ընթացքում հայկական կողմին է փոխանցել դեսպանատան կողմից կազմակերպված մի շարք նախաձեռնություններին նվիրված պատկերագրքեր:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received the delegation headed by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Italy to Armenia Alfonso Di Riso. ESCS Deputy Minister Ara Khzmalyan also attended the meeting.
Ambassador Alfonso Di Riso informed ESCS Minister Zhanna Andreasyan that a delegation headed by the Minister of Culture of the Republic of Italy Gennaro Sangiuliano will pay a visit to Armenia in the near future. The parties considered various issues related to the objective and agenda of the visit of the Minister of Culture of Italy.
Highlighting the importance of joint programs in the fields of education, science, culture, sports and youth, and experience exchange, Zhanna Andreasyan noted that they create new opportunities for expanding effective cooperation.
During the meeting, the upcoming joint programs in the field of culture, their formats, as well as the schedule were discussed and specified.
The Ambassador of Italy to Armenia, in turn, noted that the interaction between the two countries begins with cultural relations, and Armenia's cooperation with Italy is more active in the field of culture.
The ESCS Minister also stressed the importance of inter-university cooperation, with regard to the exchange of Italian experience, in particular.
The parties expressed their willingness for close cooperation in the preservation of cultural heritage and restoration of artworks.
Zhanna Andreasyan drew the Ambassador's attention to the problem of the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh and expressed hope that international structures will take targeted actions and steps to resolve the problem.
Other issues of mutual interest were discussed at the meeting. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Italy to Armenia Alfonso Di Riso thanked for the interesting and fruitful discussion. During the meeting, he handed over to the Armenian side books on Italian art, culture and literature translated into Armenian by the Embassy.