Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՀՀ-ում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ողջունելով դեսպանին՝ նախարարը վստահություն է հայտնել, որ նրա գործունեության և համատեղ ջանքերի արդյունքում հայ-շվեդական հարաբերություններն առավել կամրապնդվեն և կխորանան։
Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նախարարության համակարգման ոլորտներում շվեդական կողմի հետ համատեղ ծրագրերի իրականացումը և պատրաստակամություն է հայտնել այդ ուղղությամբ ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր:
Շվեդիայի միջազգային զարգացման համագործակցության գործակալության (Swedish International Development Cooperation Agency - SIDA) փորձառությունը հաշվի առնելով՝ ԿԳՄՍ նախարարն առաջարկել է դիտարկել փոխհամագործակցության հնարավորությունը վաղ մանկության, համընդհանուր ներառական և միջին մասնագիտական կրթության զարգացման ուղղություններով:
Ժաննա Անդրեասյանը նաև ընդգծել է, որ հայ-շվեդական բարեկամական համագործակցության շրջանակում առկա է մեծ ներուժ, որը կարող է նպաստել միջբուհական համագործակցության ամրապնդմանը՝ համատեղ կրթական և հետազոտական, ինչպես նաև ուսանողների և դասախոսների փոխանակման ծրագրերի իրականացմամբ: Երկու պետությունների բուհերի միջազգայնացման գործընթացը կատարելագործելու և կայուն զարգացումն ապահովելու նպատակով նախարարն առաջարկել է ընդլայնել «Erasmus+» ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև մշակույթի ոլորտում համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունը: Հատկապես ընդգծվել է «ArtNexus» ծրագրի շրջանակում իրականացվող աշխատանքները՝ մշակութային քաղաքականության զարգացման և Հայաստանի, Շվեդիայի և լայն առումով եվրոպական երկրների հետ մշակութային երկխոսության ու մշակութային կապերի զարգացման համատեքստում։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը հանդիպման ընթացքում դեսպանին առաջարկել է շվեդական համալսարաններից մեկում հայագիտական կենտրոն ունենալու ուղղությամբ աշխատանքներ իրականացնել՝ մատնանշելով, որ նախարարությունը հետևողական գործունեություն է ծավալում օտարերկրյա պետությունների համալսարաններում, թանգարան-ինստիտուտներում և կենտրոններում հայերենի ու հայագիտական առարկաների դասավանդման, ինչպես նաև հայագիտական հետազոտությունների խթանման ուղղությամբ. «Այսօր արտերկրում գործող շուրջ մեկ տասնյակ հայագիտական կենտրոններ ՀՀ պետական բյուջեից ստանում են ֆինանսավորում»:
Դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը, շնորհավորելով Ժաննա Անդրեասյանին ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնում նշանակվելու առթիվ, շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և կառուցողական զրույցի համար: Դեսպանը բարձր է գնահատել նախարարի նախանշած ոլորտային առաջնահերթությունները՝ ընդգծելով, որ շվեդական կողմը միշտ պատրաստ է ընդլայնել համագործակցության շրջանակը:
Հանդիպման ընթացքում ԿԳՄՍ նախարարը դեսպանի ուշադրությունը հրավիրել է Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի վրա՝ նշելով, որ խախտվել է ավելի քան 30.000 երեխաների կրթության իրավունքը:
Ժաննա Անդրեասյանը հիշեցրել է, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը փակել է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի Հանրապետության և ամբողջ աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը` Լաչինի միջանցքը, որի հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամն ընդգծված բացասական հետևանք է բոլոր ոլորտների վրա: Այս համատեքստում նախարարը հույս է հայտնել, որ միջազգային կառույցները հասցեական քայլեր կձեռնարկեն՝ խնդիրն օր առաջ կարգավորելու համար:
Հանդիպմանը կողմերն անդրադարձել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել քննարկված հարցերի շուրջ գործնական քայլեր ձեռնարկելու վերաբերյալ:

Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Sweden to Armenia Patrik Svensson. ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan also attended the meeting.
Welcoming the Ambassador, the Minister expressed confidence that as a result of his activities and joint efforts, the Armenian-Swedish relations will further strengthen and deepen.
Zhanna Andreasyan stressed the importance of implementing joint programs with the Swedish side in the scope of coordination of the Ministry and expressed willingness to take the necessary steps in this regard.
Highlighting the experience of the Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA), the ESCS Minister suggested considering the possibility of cooperation in the directions of early childhood development, universal inclusive and vocational education.
Zhanna Andreasyan also underlined that within the framework of the Armenian-Swedish friendly cooperation, there is great potential that can contribute to strengthening inter-university cooperation through joint educational and research programs, as well as exchange programs for students and lecturers. To improve the internationalization process and ensure the sustainable development of HEIs of the two states, the Minister proposed to expand the possibilities of implementing “Erasmus+” programs.
During the meeting, the parties also discussed the possibility of implementing joint cultural programs. The work carried out within the framework of the “ArtNexus” program was particularly emphasized in the context of the advancing cultural policy, and development of cultural dialogue and cultural ties with Armenia, Sweden and European countries, in general.
During the meeting, ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan, proposed to the Ambassador to undertake activities on the establishment of an Armenian studies center at one of the Swedish universities, noting that the Ministry carries out consistent activities to teach the Armenian language and Armenian studies at universities, museums-institutes and centers of foreign countries, as well as to promote Armenian studies: “Today, about a dozen Armenian studies centers operating abroad receive funding from the state budget of the Republic of Armenia.”
Ambassador Patrik Svensson congratulated Zhanna Andreasyan on her appointment to the post of ESCS Minister and thanked her for the warm welcome and constructive conversation. The Ambassador highly appreciated the sectoral priorities outlined by the Minister, emphasizing that the Swedish side is always ready to expand the scope of cooperation.
During the meeting, the ESCS Minister drew the Ambassador's attention to the humanitarian crisis that arose as a result of the blockade of Nagorno-Karabakh, noting that the right to education of more than 30,000 children is being violated.
Zhanna Andreasyan reminded that since December 12, 2022, Azerbaijan has closed the Lachin Corridor - the only road connecting Nagorno Karabakh with the Republic of Armenia and the rest of the world, as a result of which the humanitarian crisis has had an emphatically negative impact on all sectors. In this context, the Minister expressed hope that international structures will take targeted steps to resolve the problem in the shortest possible time.
The sides touched upon other issues of mutual interest at the meeting. An agreement was reached to take practical steps on the topics discussed.