Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՀՀ-ում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ողջունելով դեսպանին՝ նախարարը վստահություն է հայտնել, որ նրա գործունեության և համատեղ ջանքերի արդյունքում հայ-շվեդական հարաբերություններն առավել կամրապնդվեն և կխորանան։
Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նախարարության համակարգման ոլորտներում շվեդական կողմի հետ համատեղ ծրագրերի իրականացումը և պատրաստակամություն է հայտնել այդ ուղղությամբ ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր:
Շվեդիայի միջազգային զարգացման համագործակցության գործակալության (Swedish International Development Cooperation Agency - SIDA) փորձառությունը հաշվի առնելով՝ ԿԳՄՍ նախարարն առաջարկել է դիտարկել փոխհամագործակցության հնարավորությունը վաղ մանկության, համընդհանուր ներառական և միջին մասնագիտական կրթության զարգացման ուղղություններով:
Ժաննա Անդրեասյանը նաև ընդգծել է, որ հայ-շվեդական բարեկամական համագործակցության շրջանակում առկա է մեծ ներուժ, որը կարող է նպաստել միջբուհական համագործակցության ամրապնդմանը՝ համատեղ կրթական և հետազոտական, ինչպես նաև ուսանողների և դասախոսների փոխանակման ծրագրերի իրականացմամբ: Երկու պետությունների բուհերի միջազգայնացման գործընթացը կատարելագործելու և կայուն զարգացումն ապահովելու նպատակով նախարարն առաջարկել է ընդլայնել «Erasmus+» ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև մշակույթի ոլորտում համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունը: Հատկապես ընդգծվել է «ArtNexus» ծրագրի շրջանակում իրականացվող աշխատանքները՝ մշակութային քաղաքականության զարգացման և Հայաստանի, Շվեդիայի և լայն առումով եվրոպական երկրների հետ մշակութային երկխոսության ու մշակութային կապերի զարգացման համատեքստում։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը հանդիպման ընթացքում դեսպանին առաջարկել է շվեդական համալսարաններից մեկում հայագիտական կենտրոն ունենալու ուղղությամբ աշխատանքներ իրականացնել՝ մատնանշելով, որ նախարարությունը հետևողական գործունեություն է ծավալում օտարերկրյա պետությունների համալսարաններում, թանգարան-ինստիտուտներում և կենտրոններում հայերենի ու հայագիտական առարկաների դասավանդման, ինչպես նաև հայագիտական հետազոտությունների խթանման ուղղությամբ. «Այսօր արտերկրում գործող շուրջ մեկ տասնյակ հայագիտական կենտրոններ ՀՀ պետական բյուջեից ստանում են ֆինանսավորում»:
Դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը, շնորհավորելով Ժաննա Անդրեասյանին ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնում նշանակվելու առթիվ, շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և կառուցողական զրույցի համար: Դեսպանը բարձր է գնահատել նախարարի նախանշած ոլորտային առաջնահերթությունները՝ ընդգծելով, որ շվեդական կողմը միշտ պատրաստ է ընդլայնել համագործակցության շրջանակը:
Հանդիպման ընթացքում ԿԳՄՍ նախարարը դեսպանի ուշադրությունը հրավիրել է Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի վրա՝ նշելով, որ խախտվել է ավելի քան 30.000 երեխաների կրթության իրավունքը:
Ժաննա Անդրեասյանը հիշեցրել է, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը փակել է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի Հանրապետության և ամբողջ աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը` Լաչինի միջանցքը, որի հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամն ընդգծված բացասական հետևանք է բոլոր ոլորտների վրա: Այս համատեքստում նախարարը հույս է հայտնել, որ միջազգային կառույցները հասցեական քայլեր կձեռնարկեն՝ խնդիրն օր առաջ կարգավորելու համար:
Հանդիպմանը կողմերն անդրադարձել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել քննարկված հարցերի շուրջ գործնական քայլեր ձեռնարկելու վերաբերյալ:

Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян приняла чрезвычайного и Полномочного Посла Королевства Швеции в РА Патрика Свенсона. На встрече присутствовал также заместитель министра ОНКС РА Артур Мартиросян. Приветствуя посла, министр выразила уверенность, что в результате его деятельности и совместных усилий армяно-шведские отношения еще более укрепятся и углубятся.
Жанна Андреасян подчеркнула важность реализации совместных программ со шведской стороной в сферах координации министерства и выразила готовность предпринять необходимые шаги в этом направлении.
Учитывая опыт шведского Агентства международного сотрудничества в области развития (Swedish International Development Cooperation Agency - SIDA), министр ОНКС РА предложила рассмотреть возможность сотрудничества в области развития раннего детства, всеобщего инклюзивного и среднего профессионального образования.
Жанна Андреасян также подчеркнула, что в рамках армяно-шведского дружественного сотрудничества существует большой потенциал, который может способствовать укреплению межвузовского сотрудничества посредством совместных образовательных и исследовательских программ, а также программ обмена студентами и преподавателями. С целью совершенствования процесса интернационализации и обеспечения стабильного развития вузов двух государств министр предложила расширить возможности реализации программ «Erasmus+».
В ходе встречи стороны обсудили также возможность реализации совместных программ в сфере культуры. Особо была подчеркнута работа, осуществляемая в рамках программы «ArtNexus» в контексте развития культурной политики и культурного диалога и культурных связей с Арменией, Швецией и в широком смысле европейскими странами.
Заместитель министра ОНКС РА Артур Мартиросян в ходе встречи предложил послу провести работы по созданию арменоведческого центра в одном из шведских университетов, отметив, что министерство осуществляет последовательную деятельность по преподаванию армянского языка и арменоведческих предметов в университетах, музеях-институтах и центрах зарубежных стран, а также по стимулированию арменоведческих исследований. «Сегодня около десятка арменоведческих центров, действующих за рубежом, получают финансирование из государственного бюджета РА», - отметил Мартиросян.
Посол Патрик Свенсон, поздравил Жанну Андреасян с назначением на должность министра ОНКС РА и поблагодарил за теплый прием и конструктивную беседу. Посол высоко оценил намеченные министром отраслевые приоритеты, подчеркнув, что шведская сторона всегда готова расширить рамки сотрудничества.
В ходе встречи министр ОНКС РА обратила внимание посла на гуманитарный кризис, возникший вследствие блокады Нагорного Карабаха, отметив, что было нарушено право на образование более 30 000 детей.
Жанна Андреасян напомнила, что с 12-го декабря 2022 года Азербайджан закрыл Лачинский коридор - единственную дорогу, связывающую Нагорный Карабах с Республикой Армения и всем миром, вследствие чего возник гуманитарный кризис, который является подчеркнуто негативным последствием для всех сфер. В этом контексте министр выразила надежду, что международные структуры предпримут адресные шаги для скорейшего урегулирования проблемы.
На встрече стороны коснулись других вопросов, представляющих двусторонний интерес. Достигнута договоренность о принятии практических шагов по обсуждаемым вопросам.