Կառավարության այսօրվա նիստում անդրադարձ է եղել «Սիմոնյան» կրթական հիմնադրամի իրականացրած «Թումոն տուփի մեջ» կրթական ծրագրին:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է ծրագրի մանրամասները և առաջիկա անելիքները: «Այս ծրագիրը մեկ այլ՝ շատ կարևոր և խոշոր նախագծի հատված է, որով փորձում ենք որակյալ կրթական ծառայությունները՝ ներառյալ ոչ ֆորմալ կրթությունը, ինչպիսին իրականացնում է «Թումոն», դարձնել հասանելի Հայաստանի բոլոր բնակավայրերում»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը:
Ըստ Ժաննա Անդրեասյանի՝ նախատեսվում են 16 խոշոր կենտրոններ, որոնցում հնարավոր է սովորել «Թումոյի» ամբողջական կրթական ծրագրով և 110 շարժական «Թումո տուփեր», որոնք հիմնականում տեղադրվում են դպրոցների հարևանությամբ:
«Թումո տուփերի» միջոցով երեխաներն անցնում են ուսումնառության առաջին հատվածը, որն առավել հիմնված է ինքնուսուցման վրա: Այնուհետ 2-րդ փուլի ուսուցումը հնարավոր է շարունակել խոշոր կենտրոնում՝ օգտվելով տրանսպորտային ծառայությունից:
«Այս մոդելով է աշխատում Դիլիջանի կենտրոնը: Գավառում և Բերդում «Թումո տուփի» առաջին փուլի ուսումնառությունից հետո երեխաները կրթությունը խորացնում են Դիլիջանի խոշոր կենտրոնում: 16 կենտրոնները և 110 տուփերը ծածկելու են Հայաստանի ամբողջ աշխարհագրությունը՝ հասանելի դարձնելով կրթական ծրագիրը բոլոր բնակավայրերում»,- ասել է նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և հավելել, որ այս պահին ընթացքի մեջ են նաև մի շարք տուփերի տեղադրման և Կապանում, Էջմիածնում ու Կողբում խոշոր կենտրոնների կառուցման աշխատանքները:
Նախարարի գնահատմամբ՝ կարևոր հանգամանք է «Թումո տուփի»՝ դպրոցների հարևանությամբ տեղադրումը, ինչը հնարավորություն է դպրոցների զարգացման, իսկ երեխաների և ուսուցիչների համար՝ նոր հմտությունների ձեռքբերման ու վերապատրաստման տեսանկյունից:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության ներկայացմամբ՝ «Թումո» ծրագրի ընդլայնման նպատակով անհատույց օգտագործման իրավունքով տարածք է հատկացվել: ԿԳՄՍ նախարարի տեղեկացմամբ՝ նախագծի հաստատումը հնարավորություն է տալիս, որ 900 երեխաներ Ախուրյանում և 300-ը՝ Փանիկում, կարողանան օգտվել ծրագրից: «Թումո» ծրագիրն ունի 14 ուղղություն, այդ թվում՝ ֆիլմերի ստեղծում, անիմացիա, երաժշտություն և այլն:
Ըստ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի՝ հատկանշական է, որ կենտրոնները բացվում են պատմամշակութային արժեք ունեցող շենքերում, ինչը մշակութային ժառանգությանը նոր շունչ է հաղորդում և նոր միջավայր ստեղծում: Գյումրիում կենտրոնը կառուցվել է թատրոնի պատմական շենքում, իսկ Կապանում նախատեսվում է հին կայարանի շենքում: 7 «Թումո» կենտրոն գործում է նաև արտերկրում: Կենտրոնների ստեղծմամբ հետաքրքրված են նաև Ճապոնիայում և Մեքսիկայում. «Թումո» կենտրոնները դառնում են նաև արտահանվող կրթական ծառայություն:

На сегодняшнем заседании правительства РА была затронута образовательная программа «Боксы Тумо», осуществляемая образовательным фондом «Симонян».
Министр ОНКС Жанна Андреасян представила детали программы и предстоящие задачи. «Эта программа является частью очень важного и крупного проекта, посредством которого мы попытаемся сделать качественные образовательные услуги, включая неформальное образование, которое осуществляет «Тумо» доступными во всех населенных пунктах Армении», - сказала министр ОНКС РА.
По словам Жанны Андреасян, предусмотрено создание 16 крупных центров, в которых можно учиться по полной образовательной программе «Тумо», и 110 мобильных «Боксов Тумо», которые будут размещены по соседству со школами.
С помощью «Боксов Тумо» дети проходят первую часть обучения, которая основана на самообразовании. Затем можно продолжить обучение 2-го этапа в крупном центре, пользуясь транспортными услугами. «Именно по этой модели работает Дилижанский центр. После первого этапа обучения в «Боксе Тумо» в Гаваре и Берде дети углубляют образование в крупном центре Дилижана. 16 центров и 110 боксов покроют всю географию Армении, сделав доступной образовательную программу во всех населенных пунктах», - сказала министр Жанна Андреасян и добавила, что в настоящее время ведутся работы по установке ряда боксов и строительству крупных центров в Капане, Эчмиадзине и Кохбе.
По оценке министра, важным обстоятельством является установка «Боксов Тумо» по соседству со школами, что является возможностью для развития школ, а для детей и учителей - возможностью приобретения новых навыков и переподготовки.
По представлению министерства территориального управления и инфраструктур РА, с целью расширения программ «Тумо» выделена территория с правом безвозмездного пользования. По словам министра ОНКС, утверждение проекта дает возможность 900 детям в Ахуряне и 300 детям в Пюнике воспользоваться программой. Программа «Тумо» имеет 14 направлений, в том числе создание фильмов, анимацию, музыку и т. д.
По словам министра Жанны Андреасян, примечательно, что центры открываются в зданиях, имеющих историко-культурную ценность, что придает новое дыхание культурному наследию и создает новую среду. В Гюмри центр был построен в историческом здании театра, а в Капане планируется строительство в здании старого вокзалаа. Семь центров «Тумо» также действуют и за рубежом. В создании центров заинтересованы также в Японии и Мексике. Центры «Тумо» становятся экспортируемой образовательной услугой.