ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանն այսօր ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Լիտվայի մասնավոր դպրոցների ցանցի հիմնադիր Աուստեյա Լանդսբերգիենի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հանրակրթության ոլորտում հայ-լիտվական համագործակցության զարգացման հարցերը, մասնավորապես անդրադարձ է եղել Հայաստանում օտար լեզուների ուսուցման արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին:
Նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը ներկայացրել է կրթության բարեփոխումների հիմնական ուղղությունները` շեշտելով, որ ՀՀ-ում ընդունված Հանրակրթության նոր չափորոշչով շեշտադրվում է լեզուների բարելավման կարևորությունը: Այդ նպատակով վերափոխվում է նաև ուսուցիչների ատեստավորման և վերապատրաստման համակարգը, մշակվում են նոր դասագրքեր, ուսումնական նյութեր: Նա նաև նշել է, որ պետության կողմից առաջնային նշանակություն է տրվում ԲՏՃՄ` բնագիտական, տեխնոլոգիական, ճարտարագիտական առարկաների և մաթեմատիկայի ուսուցման բարելավմանը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը նշել է, որ Հայաստանում ընթացող կրթական բարեփոխումներն ընդգրկում են կրթության բոլոր աստիճանները: Նա նաև անդրադարձել է ուսուցչի մասնագիտության գրավչության բարձրացման խնդրին՝ ներկայացնելով պետության կողմից ձեռնարկվող քայլերը:
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է երկկողմ համագործակցությունը կրթության բնագավառում` որպես առաջնահերթություն դիտարկելով շարժունության և համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Араксия Сваджян сегодня приняла находящуюся в Армении с рабочим визитом делегацию, возглавляемую основателем сети частных школ Литвы Аустеей Ландсбергене.
В ходе встречи были обсуждены вопросы развития армяно-литовского сотрудничества в сфере общего образования, в частности, были затронуты работы по повышению эффективности обучения иностранным языкам в Армении.
Заместитель министра Араксия Сваджян представила основные направления реформ образования, подчеркнув, что принятым в РА новым стандартом общего образования акцентируется важность улучшения изучения языков. С этой целью трансформируется также система аттестации и переподготовки учителей, разрабатываются новые учебники, учебные материалы. Она также отметила, что со стороны государства первостепенное значение придается совершенствованию естественнонаучных, технологических, инженерных дисциплин и математики.
Заместитель министра ОНКС РА отметила, что проводимые в Армении образовательные реформы охватывают все уровни образования. Она также коснулась вопроса повышения привлекательности профессии учителя, представив шаги, предпринимаемые государством.
В ходе встречи была отмечена важность двустороннего сотрудничества в сфере образования, рассматривая в качестве приоритета возможность мобильности и реализации совместных программ.