ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է Հայաստանի ազգային գրադարան: Նրան ուղեկցել է նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանի ուղեկցությամբ ԿԳՄՍ նախարարը և տեղակալը շրջել են գրադարանի տարածքում, ծանոթացել կառույցի շենքային, տեխնիկական պայմաններին, կատարված աշխատանքներին, գրադարանային ծառայություններին: Նախարարին ներկայացվել են գրադարանում կատարվող թվայնացման աշխատանքները, գրապահոցային պահպանության, ընդհանուր, գիտական և մամուլի ընթերցասրահների պայմանները:
«Ակնհայտ է, որ հսկայական աշխատանք է արվել, սակայն անելիքները դեռ շատ են: Պետք է հասկանանք՝ ամբողջական բարեփոխումների համար ինչ ռեսուրսի կարիք կա և առաջ գնանք բոլոր խնդիրների լուծման ճանապարհով»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Զեկուցվել է, որ Ազգային գրադարանում այժմ իրականացվում են ջեռուցման համակարգի նորոգման աշխատանքներ: Ընթացքի մեջ է քարտերի նույնականացման գործընթացը՝ համահունչ նոր տեխնոլոգիական պահանջներին: Ըստ նախորդ տարվա վիճակագրության՝ էլեկտրոնային եղանակով գրականության պատվեր կատարել է ընթերցողների շուրջ 25 տոկոսը, ինչը դրական ցուցանիշ է:
Ժաննա Անդրեասյանին ներկայացվել են նաև առաջիկա անելիքներն ու խնդիրները, ինչպես նաև քննարկվել են խնդիրներին ամբողջական լուծում տալու հնարավորությունները:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян посетила Национальную библиотеку Армении. Ее сопровождал заместитель министра Ара Хзмалян.
В сопровождении директора Национальной библиотеки Армении Анны Чулян министр и заместитель ОНКС обошли территорию библиотеки, ознакомились со зданием, техническими условиями, выполненными работами, библиотечными услугами. Министру были представлены работы по оцифровке, осуществляемые в библиотеке, условия хранения книг, в общих, научных и печатных читальных залах.
«Очевидно, что проделана огромная работа, но еще многое предстоит сделать. Мы должны понять, какой ресурс необходим для целостных реформ, и идти вперед по пути решения всех проблем», - сказала министр ОНКС РА Жанна Андреасян.
Министру доложили, что в настоящее время в Национальной библиотеке проводятся ремонтные работы системы отопления. Процесс идентификации карт идет в соответствии с новыми технологическими требованиями. Согласно статистике прошлого года, заказ литературы в электронном виде сделали около 25% читателей, что является положительным показателем.
Жанне Андреасян были представлены предстоящие действия и задачи, а также обсуждены возможности полного решения проблем.