ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Թռչունյանն ընդունել է ՌԴ Թաթարստանի Հանրապետության «Ալաբուգա» կազմակերպության գործադիր տնօրենի տեղակալ Իլդար Տազուտդինովին:
Հանդիպման առանցքում նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական կրթության ոլորտի փոխգործակցությանն ուղղված հարցերն էին: Նախարարի տեղակալ Կարեն Թռչունյանը նշել է, որ այս բնագավառում կողմերն ունեն փորձի փոխանակման մեծ ներուժ, և առաջարկել է ներկայացնել համագործակցության առաջարկներն ու հնարավորությունները:
Իլդար Տազուտդինովը ներկայացրել է Թաթարստանի Հանրապետության «Ալաբուգա» կազմակերպության գործունեությունը, ենթակառուցվածներն ու իրականացվող կրթական ծրագրերը: Նրա տեղեկացմամբ՝ կազմակերպության կազմում գործում է «Ալաբուգա պոլիտեխ» ինժեներական քոլեջը, որտեղ հիմնական կրթության հիմքով մասնագիտական կրթություն է կազմակերպվում «Արդյունաբերական ռոբոտներ», «Արդյունաբերական ավտոմատիկա», «Էլեկտրամոնտաժ», «Լաբորատոր քիմիական վերլուծություն», «Տեղեկատվական համակարգեր և ծրագրավորում», «Ռադիոէլեկտրոնային տեխնիկայի տեխնիկական սպասարկում և նորոգում» մասնագիտություններով: Կազմակերպության առաջարկով ՀՀ դիմորդները ևս նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական կրթություն ստանալու նպատակով կարող են սովորել «Ալաբուգա պոլիտեխ» ինժեներական քոլեջում: Ուսումնական հաստատությունը տրամադրում է կրթաթոշակ (մրցութային կարգով), ապահովում է կեցություն հանրակացարանում, ինչպես նաև փոխադրման ծախսերի փոխհատուցում։
Կարեն Թռչունյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանում ՄԿՈՒ ոլորտում իրականացվում են բարեփոխումներ. շրջանառվում է «Մասնագիտական կրթության և ուսուցման մասին» նոր օրենքի նախագիծը, որով նախատեսվում են հիմնարար փոփոխություններ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև նախնական և միջին մասնագիտական կրթության ոլորտում համատեղ օլիմպիադաներ անցկացնելու հնարավորությանը և նախանշել կողմերի միջև համագործակցության զարգացման հեռանկարները:

RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Karen Trchunyan received Deputy CEO of the "Alabuga" organization of the Republic of Tatarstan Ildar Tazutdinov.
Issues aimed at the interaction of primary (handicraft) and secondary vocational education were at the core of the meeting. Deputy Minister Karen Trchunyan noted that the parties have a great potential for exchanging experience in this field, and suggested presenting proposals and opportunities for cooperation.
Ildar Tazutdinov presented the activities of the organization “Alabuga” of the Republic of Tatarstan, infrastructure and ongoing educational programs. According to him, the “Alabuga Polytech” engineering college operates within the organization, where, based on basic education, vocational education is organized in the specialties “Industrial Robots", “Industrial Automation”, “Electrical Installation”, “Laboratory Chemical Analysis”, “Information Systems and Programming”, “Maintenance and Repair of Electronic Equipment”. At the proposal of the Organization, RA applicants can also study at “Alabuga Polytech” engineering college for primary (handicraft) and secondary professional education. The educational institution provides a scholarship (on a competitive basis), provides accommodation in a dormitory, as well as reimbursement for transportation costs.
Karen Trchunyan said that reforms are being implemented in Armenia in the VET sector: a new draft of the law on “Vocational Education and Training" is circulating, which envisages fundamental reforms.
During the meeting, the parties also touched upon the possibility of holding joint Olympiads in the field of primary and secondary vocational education and outlined prospects for the development of cooperation between the parties.