ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն ընդունել է ՀՀ-ում Իրաքի Հանրապետության դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Սուհայլան Մունզեր Խալիլի Ալ-Ջուբուրիին:
Նախարարի տեղակալը ողջունել է Սուհայլան Մունզեր Խալիլի Ալ-Ջուբուրիի այցը ԿԳՄՍՆ՝ ընդգծելով, որ հայկական կողմը շահագրգռված է բարեկամ Իրաքի հետ համագործակցության հեռանկարներով. «Պատմականորեն արաբ ժողովրդի հետ բարեկամության լավ ավանդույթներ կան. ունենք բարենպաստ միջավայր և չօգտագործված ներուժ, որը պատրաստ ենք զարգացնել»:
ՀՀ-ում Իրաքի Հանրապետության դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել, որ կարևորում են Հայաստանի հետ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում համագործակցության հեռանկարները: Նրա դիտարկմամբ՝ հայ համայնքի ներդրումը Իրաքի հասարակական և մշակութային կյանքում, ինչպես նաև երկու ժողովուրդների բարեկամությունն առավել ամրապնդելու գործում բավական մեծ է. «Հայերը շատ վստահելի և ազնիվ մարդիկ են: Նրանց վրա իսկապես կարելի է հույս դնել»:
Կողմերն առաջարկել են հարաբերությունները զարգացնել երկու երկրների ճանաչված բուհերի և գիտահետազոտական հաստատությունների միջև փորձի փոխանակման միջոցով: Արթուր Մարտիրոսյանն առաջարկել է ոչ միայն ուսանողների փոխանակման ծրագրեր իրականացնել, այլև կիսվել կրթական բարեփոխումների հայկական փորձով: ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալն իրաքյան կողմին տեղեկացրել է, որ վերջերս Ազգային ժողովն ընդունել է ‹‹Հայաստանի Հանրապետության կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը», որը հանդիսանալու է առաջիկա տարիների հիմնական ռազմավարական ուղենիշ՝ ուղղորդելով և համակարգելով ոլորտի հետագա բարեփոխումներն ու զարգացման ծրագրերը:
««ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը» նախատեսում է նաև էականորեն փոխակերպել բարձրագույն կրթական համակարգը, որպեսզի այն լինի միջազգայնորեն մրցունակ: Այս նպատակադրման համար նախատեսվում են հայաստանյան բուհերի միջազգայնացմանն ուղղված ծրագրեր։ Այս համատեքստում վստահ ենք, որ բարեկամ Իրաքից ավելի մեծ թվով ուսանողներ կունենանք ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում»,- ասել է Արթուր Մարտիրոսյանը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաև զարգացնելու իրավապայմանագրային բազան, ինչի արդյունքում ակնկալվում է, որ բարձրագույն կրթության, մշակութային և մարզական հաստատությունները լավ ազդակ կստանան՝ երկկողմ համագործակցությունն ակտիվացնելու համար:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը երկու ժողովուրդների միջև համագործակցությունը զարգացնելու և ճանաչողության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով առաջարկել է դիտարկել Հայաստանում և Իրաքում սեմինարների ու կլոր սեղանների կազմակերպումը, ինչպես նաև երկու երկրներում անցկացվող մշակութային փառատոներին և ցուցահանդեսներին մասնակցության ապահովումը:
Արթուր Մարտիրոսյանը դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատարի ուշադրությունը հրավիրել է նաև 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության խնդրին՝ նշելով, որ հայկական կողմն այս առումով ակնկալում է միջազգային հանրության, այդ թվում՝ Իրաքի Հանրապետության աջակցությունը, որպեսզի Ադրբեջանը զերծ մնա հայկական մշակութային ժառանգությունը ոչնչացնելուց և աղավաղելուց:
Մարզական ասպարեզում համագործակցության տեսանկյունից Արթուր Մարտիրոսյանն առաջարկել է ապահովել իրաքյան թիմերի մասնակցությունը Երևանում անցկացվելիք միջազգային մրցաշարերին, ինչպես նաև դիտարկել Հայաստանում ուսումնամարզական հավաքներ և հայ մարզիկների հետ մարզումներ անցկացնելու հնարավորությունը:
Կողմերը վստահություն են հայտնել, որ նմանօրինակ այցերը լրացուցիչ խթան կհանդիսանան երկու ժողովուրդների միջև բարեկամական կապերն ամրապնդելու և խորացնելու առումով:

ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan received acting Chargé d'Affaires of the Embassy of the Republic of Iraq in Armenia Suhailan Munther Khaleel Al-Joubouri.
The Deputy Minister welcomed the visit of Suhailan Munther Khaleel Al-Joubouri to MoESCS, underlining that the Armenian side is interested in the prospects of cooperation with friendly Iraq: “Historically, there are good traditions of friendship with the Arab people: we have a favorable environment and untapped potential that we are ready to develop.”
The Charge d'Afaires of the Embassy of the Republic of Iraq in Armenia thanked for the reception and stressed the importance of prospects for cooperation with Armenia in the fields of education, science, culture and sports. According to him, the contribution of the Armenian community to the social and cultural life of Iraq, as well as to the strengthening of friendship between the two peoples is fairly big: “Armenians are very loyal and honest people. You can really rely on them.”
The parties suggested advancing the relations between the recognized universities and research institutions of the two countries through the exchange of experience. Arthur Martirosyan offered not only to implement student exchange programs but also to share the Armenian experience of educational reforms. The Deputy Minister informed the Iraqi side that the National Assembly recently adopted the “RA Education Development State Program Until 2030”, which will become the main strategic guideline for the coming years, directing and coordinating further reforms and programs for the development of the sphere.
““RA Education Development State Program Until 2030” envisages to significantly transform the higher education system to make it internationally competitive. For this objective, programs are scheduled for the internationalization of Armenian HEIs. From this perspective we are sure that we will have a larger number of students from friendly Iraq in RA higher education institutions,” said Arthur Martirosyan.
An agreement was also reached on the development of the legal-contractual base, as a result of which it is expected that higher educational, cultural and sports institutions will receive a good impetus for the activation of bilateral collaboration.
To expand the cooperation between the two peoples and raise the level of awareness, the ESCS Deputy Minister proposed to consider organizing seminars and round tables in Armenia and Iraq, as well as ensuring participation in cultural festivals and exhibitions held in the two countries.
Arthur Martirosyan also drew the Charge d'Afaires’ attention to the issue of preserving the Armenian cultural heritage in the territories that came under the control of Azerbaijan as a result of the 44-day war, noting that the Armenian side expects the support of the international community, including the Republic of Iraq, in this regard, so that Azerbaijan refrains from destroying and distorting the Armenian cultural heritage.
Regarding the cooperation in the field of sports, Arthur Martirosyan proposed to ensure the participation of Iraqi teams in international tournaments to be held in Yerevan, as well as to consider the possibility of holding training camps and training with Armenian athletes in Armenia.
The sides expressed confidence that similar visits will become an additional incentive for strengthening and advancing friendly ties between the two peoples.