ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասում տեղի են ունեցել հայ-գերմանական դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակին նվիրված միջոցառումներ, որոնց ներկա է եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
Երկօրյա համերգները կայացել են Նաումբուրգ քաղաքի Սուրբ Վենցելի տաճարում և Մագդեբուրգ քաղաքի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցում:
Համերգներն ուղեկցվել են Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի, ջութակահար Նիկոլայ Մադոյանի և երգեհոնահար Նիկոլաս Բերնդտի կատարումներով, դիրիժոր՝ Ֆիլիպ Ամելունգ:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանն իր ելույթում անդրադարձել է Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի հետ ձևավորված ինստիտուցիոնալ համագործակցությանը և կարևորել հատկապես մշակույթի ոլորտում փոխգործակցության հնարավորությունները:
Միջոցառմանը ներկա են եղել Գերմանիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ենգիբարյանը, Պատվո հյուպատոս Միխայել Շմիդտը, ԱԺ պատգամավորներ, ՀՀ Արմավիրի մարզի պատվիրակությունը՝ մարզպետ Էդվարդ Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ, տեղական իշխանության ներկայացուցիչներ:
«Հայաստանի երեկո» միջոցառմանն ընդառաջ տեղի է ունեցել ՀՀ Ազգային ժողովի և Սաքսոնիա-Անհալթի Լանդթագի պատգամավորների հանդիպումը՝ երկու երկրների խորհրդարանների ներկայացուցիչներ Վլադիմիր Վարդանյանի և Գուննար Շելլենբերգերի գլխավորությամբ: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հետագայում համագործակցել պետաիրավական, գյուղատնտեսության, բնապահպանության և այլ ոլորտներում:
ԱԺ պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը 2022 թվականը որակել է որպես Ազգային ժողովի և Լանդթագի համագործակցության տարի և ընդգծել Բուրգենլանդկրայզի և Արմավիրի մարզի, ինչպես նաև Նաումբուրգ և Արմավիր քաղաքների միջև գործընկերության հաստատման հուշագրերի ստորագրման կարևորությունը:

Supported by the RA ESCS Ministry, events, dedicated to the 30th anniversary of Armenian-German diplomatic relations, were held in the Saxony-Anhalt State of the Federal Republic of Germany. ESCS Deputy Minister Ara Khzmalyan participated in the events.
The two-day concerts were held in St. Wenzel’s Church in Naumburg and in St. John’s Church in Magdeburg.
The concerts were accompanied by the performances of the National Chamber Orchestra of Armenia, violinist Nikolai Madoyan and organist Nicholas Berndt, the conductor was Philippe Amelung.
In his speech, ESCS Deputy Minister Ara Khzmalyan touched upon the established institutional cooperation with Saxony-Anhalt State and emphasized the possibilities of collaboration in culture.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Germany Viktor Yengibaryan, Honorary Consul Michael Schmidt, deputies of the National Assembly, the delegation of the Armavir region of the Republic of Armenia headed by Governor Edvard Hovhannisyan, representatives of local authorities participated in the events.
On the eve of the “Evening of Armenia” event, a meeting of deputies of the National Assembly of the Republic of Armenia and the Landtag of Saxony-Anhalt headed by the representatives of the parliaments of the two countries Vladimir Vardanyan and Gunnar Schellenberger was convened. An agreement was reached on further cooperation in state-legal, agricultural, environmental and other sectors.
NA Deputy Vladimir Vardanyan defined 2022 as the year of cooperation between the National Assembly and the Landtag and highlighted the importance of signing memoranda of the partnership between Burgenlandkreis and Armavir region, as well as the cities of Naumburg and Armavir.