ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը հետևողական աշխատանք է իրականացնում օտարերկրյա պետությունների համալսարաններում, թանգարան-ինստիտուտներում և կենտրոններում հայերենի ու հայագիտական առարկաների դասավանդման, ինչպես նաև հայագիտական հետազոտությունների խթանման ուղղությամբ:
Ըստ այդմ՝ արտերկրում գործող մեկ տասնյակից ավելի հայագիտական կենտրոններ ՀՀ պետական բյուջեից ստացել են ֆինանսավորում: Ծրագրի իրագործման նպատակով պետական բյուջեից ֆինանսավորումը հիմնականում իրականացվում է տվյալ համալսարանի և ՀՀ դեսպանությունների միջև կնքված հուշագրերի կամ համաձայնագրերի հիման վրա։
2022 թ. նոյեմբերին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը ստորագրել է հուշագրեր Բռնոյի Մասարիկի (Չեխիա) և Մադրիդի Կոմպլյուտենս (Իսպանիա) համալսարանների հետ: Հուշագրերը ստորագրել են Իսպանիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սոս Ավետիսյանը և Չեխիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Հովակիմյանը:
Համաձայն հուշագրերի՝ ՀՀ պետական ֆինանսավորմամբ Մադրիդի համալսարանում հիմնադրվում է Իսպանիայում առաջին հայագիտական ամբիոնը՝ Աշխարհագրության և պատմության ֆակուլտետի կառուցվածքում, իսկ Բռնոյում՝ հայագիտական կենտրոնը: Երկու կառույցներն էլ ստեղծվել են Հայաստանի մասին ճանաչողության բարձրացման, հայ ժողովրդի պատմության և քաղաքականության ուսումնասիրման, հայոց լեզվի տարածման և հայկական մշակույթի հանրահռչակման նպատակով։
Բռնոյի Մասարիկի համալսարանում նախատեսված է հայերենի դասավանդում: Մադրիդի համալսարանում առաջին անգամ փորձ է արվում դասավանդելու «Երկրագիտություն» (Հայաստանի) առարկան՝ իսպաներենով: Ծրագիրը մշակել և Մադրիդի համալսարանին է տրամադրել Երևանի պետական համալսարանի Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի քաղաքագիտության ամբիոնը (հեղ.՝ ք.գ.թ., դոց. Նարեկ Գալստյան և ք.գ.դ., պրոֆ. Աշոտ Ալեքսանյան): Կողմերի համոզմամբ՝ սույն առարկան կարող է ապահովել ավելի լայն լսարան և տալ պատկերացումներ Հայաստանի և հայ մշակույթի մասին:
Նշված ծրագրով ԿԳՄՍ նախարարությունը հետամուտ է աջակցելու հայերենի և հայագիտության տարածմանը և ամրապնդմանը օտարերկրյա պետությունների համալսարաններում։ Սա լայն հնարավորություն է ճանաչելի դարձնել հայկական մշակույթն ու ինքնությունը, մեծացնել միջազգային հետաքրքրությունը հայ ժողովրդի և մշակույթի նկատմամբ, ինչպես նաև տեղի հայ համայնքներում նպաստել հայկական արժեքների պահպանմանը:

RA ESCS Ministry carries out consistent activities in promoting the teaching of the Armenian language and Armenian studies subjects in universities, museums-institutes and centers of foreign countries.
Accordingly, the RA State budget has allocated funding to more than a dozen Armenian studies centers operating abroad. For the implementation of the program, funding from the State budget is mainly realized based on the memoranda or agreements concluded between these universities and the Embassies of the Republic of Armenia.
In November 2022, the RA ESCS Ministry signed memoranda with the University of Brno Masaryk (Czech Republic) and the Autonomous University of Madrid (Spain). The memoranda were signed by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Spain Sos Avetisyan and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the Czech Republic Ashot Hovakimyan.
According to the memoranda, the first Chair of Armenian Studies in Spain in the structure of the Faculty of Geography and History will be established at the University of Madrid, and an Armenian Studies Center will be founded in Brno with RA State funding. Both structures were established with the objective of raising awareness about Armenia, studying the history and politics of the Armenians, disseminating the Armenian language, and popularizing Armenian culture.
Teaching the Armenian language is planned at Masaryk University in Brno. For the first time, teaching the subject of “Armenian Studies” in Spanish is piloted at the University of Madrid. The program was developed and provided to the University of Madrid by the Department of Political Sciences of the Faculty of International Relations of Yerevan State University (authors: associate professor of Natural Sciences Narek Galstyan and Professor of Natural Sciences Ashot Aleksanyan). The parties are confident that this subject can provide a wider audience and insights into Armenia and Armenian culture.
According to this program, the ESCS Ministry strives to promote the dissemination and strengthening of the Armenian language and Armenian studies in universities of foreign countries. This is a great opportunity to make Armenian culture and identity recognizable, to enhance international interest in the Armenian people and culture, as well as to contribute to the preservation of Armenian values in local Armenian communities.